Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika

Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması

14.12.2017 11:58
Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması, System.String[]

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, "Sağlık sektörü, şehir hastanelerinde kamu-özel ortaklığıyla küresel sermayeye veriliyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, "Sağlık sektörü, şehir hastanelerinde kamu-özel ortaklığıyla küresel sermayeye veriliyor. Hastanelerin otoparkından yemekhanesine, morglarından kafeteryalarına kadar her yeri özelleştiriliyor ve taşerona veriliyor." dedi.

Yiğitalp, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, şehir hastanelerinin Sağlık Bakanlığı bütçesinde yer almadığını belirterek, şehir hastanelerinin yapım ve işletim aşamalarında şeffaflık olmadığını iddia etti.

Şehir hastanelerinin kendilerine özel devasa bütçeleri bulunduğunu, şartnamelerinin şeffaf olmadığını ve yapım maliyetlerindeki hangi döviz kurlarının dikkate alınacağı konularının belirlenmediğini anlatan Yiğitalp, şehir hastaneleri hizmete girdiğinde vatandaşların nasıl bir fiyatlandırmayla karşı karşıya kalacağının bilinmediğini kaydetti.

AK Parti iktidarının, şehir hastaneleri kapsamında yaptığı sözleşmelerle kendisinden sonra gelecek hükümetlerin sağlık politikalarını da ipotek altına aldığını öne süren Yiğitalp, "Sağlık sektörü şehir hastanelerinde kamu-özel ortaklığıyla küresel sermayeye veriliyor. Hastanelerin otoparkından yemekhanesine, morglarından kafeteryalarına kadar her yeri özelleştiriliyor ve taşerona veriliyor." diye konuştu.

Hükümetin şehir hastanelerinde küresel firmalara yüzde 70 doluluk teminatı verdiğini iddia eden Yiğitalp, şunları söyledi:

"Sosyal devlet vatandaşının hasta olmaması için koruyucu sağlık hizmeti verir. Ancak bizdeki iktidar insanların hasta olmasını istiyor ki şehir hastanelerini işletecek şirketlere yüzde 70 doluluk teminatı veriyor. Hastanelerdeki yatak sayısı yüzde 50 doluysa, kalan yüzde 20'nin farkını devlet ödeyecek."

Yiğitalp, şehir hastanesi uygulamasının Kanada ve İngiltere'de denendiğini ve iflas ettiğini aktararak, bu uygulamanın Türkiye'de de verimli olmayacağını savundu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Hdp Diyarbakır Milletvekili Yiğitalp Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 25 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 72 can kaybı, 2017 yeni vaka tespit edildi Fatih'te yabancı uyruklu bir grup, otel ve restoranlarda asılı Fransa bayraklarını indirdi Süper Lig'de dev maç başladı! Canlı anlatım Tehditlere boyun eğmeyen Erdoğan, ABD'ye meydan okudu: Yaptırımın ne ise geç kalma yap Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli Belediye başkanının "torpil" iddialarına MEB'den jet yalanlama: Mesnetsiz Rekortmen dalgıç, 23 metre derinlikte boyu büyüklüğünde akya avladı Son Dakika! Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil