Hem Destek, Hem Eleştiri - Son Dakika

Hem Destek, Hem Eleştiri

13.02.2013 12:45
Hem Destek, Hem Eleştiri, System.String[]

Wushu Federasyon Başkanı Mehmet Zeki Akıncı, güreşe hem destek verdi hem de eleştirdi.

Wushu Federasyon Başkanı Mehmet Zeki Akıncı, güreşin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu tarafından 2020 olimpiyatları programından çıkartılmasını önermesine ilişkin, "Güreş'in kaldırılmasını katiyen istemiyorum. Bunun için de Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya'ya destek vermek lazım" dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) dün gerçekleşen İcra Kurulu Toplantısı'nda, güreşin, 2020 Olimpiyatları'nda yer alacak 25 çekirdek spor branşı arasına alınmamasının ardından, "Beyzbol ve softbol, Karate, Tekerlekli sporlar paten-kaykay, Squash, Dağcılık, Wakeboard gemi izi kayağı, Wushu, Güreş", olimpik statü kazanmak ve 2020 Olimpiyatları'nda yer alacak 26'ncı spor dalı olabilmek için yarışacak.

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Mehmet Zeki Akıncı AA muhabirine yaptığı açıklamada, güreşin ata sporu olduğunu anımsatarak, dışlanmasına sıcak bakmadığını söyledi.

Güreşe sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Akıncı, şu görüşleri dile getirdi:

"Güreşe bakan ve yapan insanların bu işteki gevşekliği güreş sporunu bu hale getirdi. Güreş sporunu yaygınlaştırmadan ziyade ferdi ve akraba sporu haline getirenler, güreşi bu hale getirdiler. Ayrıca bayanların güreşe sokulması da bu işi bozdu. Yoksa güreş bizim ata sporumuz bundan vazgeçemeyiz. Güreşin kaldırılmasını katiyen istemiyorum. Güreşi yok etmeye çalışanlar mahçup olacaklar. Bizim Güreş üzerine büyük bir kulis yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun için de Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya'ya destek vermek, onun yanında olmak ve onunla birlikte çalışmak lazım. Sadece federasyona bırakılmamalı, bakanlığımız ve tüm millet olarak hareket etmeliyiz."

-Wushu'nun şansı

Akıncı, Wushu'nun dünyada en çok yapılan spor dalı olduğunu belirterek,

"Hiçbir kaygım yok, inancım o kadar yüksek ki Wushu'nun bu işteki şansı yüzde 99" dedi.

Bu sporun Çin'de yoğun şekilde yapıldığını, Çin ve etrafındaki ülkelerin Wushu'nun olimpiyatlara gitmesi için çalıştığını, Wushu'nun estetik bakımdan da çok üstün olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Wushu, herkesin sevgisini kazanacak, her yaşa hitap edecek estetik bir spor faaliyeti. Göze güzel görünüyor ve insan vücuduna daha fazla yararı var. Çin'de herkes bu sporu yaparak işe başlıyor, yatmadan önce bu sporu yapıyor vücudunu rahatlatarak yatıp uyuyor. Yani hem zindelik veriyor, hem üstünlük veriyor. Vahşi bir sanat değil, sadece savunmaya yönelik özellikleri var. İnsan ve toplum sağlığına çok büyük katkıda bulunduğu için biz Wushu'nun, 2020 Olimpiyatları'nda gözde bir spor olacağına inanıyoruz."

Muhabir: Mehtap Yılmaz

Yayıncı: Fatih Ferhat Sürmeli - ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor Hem Destek, Hem Eleştiri - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Şampiyonlar Ligi'nde Rennes'i 2-1 yenen Chelsea, gruptan çıkmayı garantiledi Biden'ın Dışişleri Bakanlığı'na getireceği Blinken'ın ilk mesajı "uluslararası işbirliği" oldu Sevilen dizi Masumlar Apartmanı'nda "Kadına şiddete dur de" çağrısı Mert Günok'un inanılmaz hatası sonrası Manchester United farkı 2'ye çıkardı "Bir daha Haber Global'e gelmeyeceğim" diyen Muharrem İnce sözünü unuttu Denizlispor Teknik Direktörü Prosinecki görevinden istifa etti Yüzbinlerce kişi izledi! Düğünde geline yanlışlıkla tekme atan damat TikTok'da viral oldu Hakan Altun ile Gonca Vuslateri, yeni aşka yelken açtı