Hindistan Başbakanı Modi, Babür Camisi'ni tapınağa çevirmek için ilk tuğlayı koydu - Son Dakika
BBC

Hindistan Başbakanı Modi, Babür Camisi'ni tapınağa çevirmek için ilk tuğlayı koydu

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, tarihi Babür Camisi'nin yerine inşa edilecek Hindu tapınağının temel atma törenine katıldı. Modi, mabedin içerisine 40 kilo ağırlığında gümüş bir tuğla koydu.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ülkenin kuzeyindeki Ayodha kentinde 16. yüzyılda inşa edilen ve 28 yıl önce radikal Hinduların saldırısıyla yıkılan Babür Camisi'nin yerine inşa edilecek Hindu tapınağının temelini attı. Tapınak inşaatı, iktidardaki Nharatiya Janata Partisi'nin en önemli vaatleri arasında yer alıyordu. Törene 135'i din adamı 310 kişi davet edildi.

Babri Camisi, Babür İmparatorluğu döneminde 1528-29'da inşa edilmişti. Hindular, Müslümanların buradaki Kral Rama Tapınağı'nı yıkıp yerine cami yaptığını öne sürüyordu. Babür Camisi'nin 1992'de yıkılmasından sonra başlayan ayaklanmalarda yaklaşık 2 bin kişi yaşamını yitirmişti. Yüzyılı aşkın bir süredir hem Hindular hem de Müslümanlar, arazide hak iddia ediyordu. Geçen yıl Yüksek Mahkeme, arazinin Hindulara ait olduğuna karar verdi. Mahkeme, kentte Müslümanlara yeni bir cami inşa etmeleri için başka bir arazi tahsis etti.

Hindistan Başbakanı Modi, Babür Camisi'ni tapınağa çevirmek için ilk tuğlayı koydu

KORONAVİRÜS SALGININDA TÖREN

İnşaat sembolik açıdan önemiyle Nharatiya Janata Partisi'nin milliyetçi Hindu tabanında desteğini güçlendirecek bir adım olarak görülüyor. Temel atma töreni, Hindistan'da koronavirüs vakalarında rekor sayıda bir artışın görüldüğü bir dönemde yapıldı.

Hükümet yetkilileri, tören sırasında Covid-19 protokollerine uyulduğunu açıklarken, BBC Hindu Servisi Muhabiri Sarvapriya Sangwan, tören alanının çevresine konan barikatların gerisinde büyük kalabalıkların toplandığını söylüyor. Çok sayıda kişinin töreni izleyebilmek için evlerinin damlarına çıktığı ve slogan attıkları belirtiliyor.

Bu kişilerin çoğunun maske takmadığı ve sosyal mesafe kurallarına uymadıkları görüldü. Çok sayıda kişi tapınak inşaatı için altın ve gümüş gönderdi. Hindistan'da koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 900 bini geçti. Virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı da 40 bine yaklaştı.

Hindistan Başbakanı Modi, Babür Camisi'ni tapınağa çevirmek için ilk tuğlayı koydu

Tapınağın inşaatında kullanılması için ülkenin birçok yerinden Hinduların altın ve gümüş para gönderdiği haber veriliyor. Bazı kişilerin altın külçe yolladığı söyleniyor. Hindistan basını altın ve gümüşlerin polis korumasında olduğunu yazdı.

Times of India gazetesi, tapınağın inşaatında üzerlerine "Shri Ram" (Kral Rama) yazıları bulunan 200 bin tuğlanın kullanılacağını duyurdu. Nagara tarzında inşa edilecek üç katlı tapınak 366 sütunun üzerinde yükselecek ve beş kubbeli olacak.

Hindistan Başbakanı Modi, Babür Camisi'ni tapınağa çevirmek için ilk tuğlayı koydu

Haber Yayın Tarihi: 05.08.2020 14:03

Son Dakika Dünya Hindistan Başbakanı Modi, Babür Camisi'ni tapınağa çevirmek için ilk tuğlayı koydu - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR (18)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Beşiktaş, Newcastle forması giyen sağ bek DeAndre Yedlin ile ilgileniyor Canlı yayında vatandaşı "Üzerinizde büyü var" diyerek böyle dolandırıyorlar Galatasaray ile masaya oturan Roma yetkilileri, Marcao için özel uçakla İstanbul'a geldi 2 kişiyi öldüren zanlılar, husumetli oldukları ailenin tüm fertlerini öldürmeyi planlamışlar 11'inci kattaki evinin penceresini silerken düşen kadın öldü Her şey bir anda oldu! Çürüyen binanın balkonu yoldan geçenlerin üzerine düştü Karısını evde başka erkekle bulan koca, önce dehşet saçtı sonra boğazına bıçağı dayadı 10 saat suda kaldıktan sonra 7-8 saat kaynatılarak yapılan keçiboynuzu pekmezinin kilosu 50 liradan satılıyor