Hindistan'da milletvekilleri, tartışmalı tarım yasalarının kaldırılmasını onayladı - Son Dakika

Hindistan'da milletvekilleri, tartışmalı tarım yasalarının kaldırılmasını onayladı

29.11.2021 15:05
Hindistan'da milletvekilleri, tartışmalı tarım yasalarının kaldırılmasını onayladı

Hindistan'da milletvekilleri, bir yıldır yoğun protestolara neden olan tartışmalı tarım yasalarının yürürlükten kaldırılmasına ilişkin tasarıyı kabul etti.

Hindistan'da milletvekilleri, bir yıldır yoğun protestolara neden olan tartışmalı tarım yasalarının yürürlükten kaldırılmasına ilişkin tasarıyı kabul etti.

Çiftçilerin gösterilerine neden olan üç tarım yasasının feshi için hazırlanan yasa tasarısı, Başbakan Narendra Modi'nin yasaları geri çekme kararını açıklamasından 10 gün sonra parlamentonun alt ve üst kanadında yapılan oylamada kabul edildi.

Tarım Yasalarının İptali Yasası, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind tarafından imzalanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Hindistan'da çiftçilerin, tartışmalı tarım yasalarının kaldırılacağının açıklanmasına rağmen eylemlerine devam edeceği belirtilmişti.

Yeni tarım yasaları ve çiftçi protestoları

Hindistan hükümeti, Eylül 2020'de tarım sektörüne serbestleşme getiren, taban fiyat ve destekleme alımı politikalarını sona erdiren 3 düzenlemeyi yasalaştırmıştı.

Çiftçiler, yeni tarım yasalarının kazançlarını azaltacağını, aracı şirketlere daha fazla yetki tanıyacağını ve sonunda kendilerini topraksız bırakacağını ileri sürüyordu.

Yasanın kabul edilmesinin ardından Pencap ve Haryana'dan başkente doğru harekete geçen çiftçiler, protestolarını başkent Yeni Delhi'ye taşımıştı.

Protestolar sırasında polis ile çiftçiler arasında, zaman zaman arbede yaşanmıştı.

11 tur müzakere sonuçsuz kaldı

Hükümet ile çiftçiler arasında 11 tur süren müzakereler sonuçsuz kalmıştı.

Hükümetin, kanunları 18 aylığına askıya alma teklifi de çiftçiler tarafından reddedilmişti.

Sonuçsuz kalan müzakerelerin ardından çiftçiler, protestolarının devam edeceğini duyurmuştu.

Ülkede, çiftçilerin yarısından fazlasının borç içinde olduğu, 2018 ve 2019'da 20 bin 638 çiftçinin intihar ettiği belirtilmişti.

YORUMLAR
500
Konya'da traktör altında kalan yabancı uyruklu işçi öldü Konya'da traktör altında kalan yabancı uyruklu işçi öldü Hindistan'ın Assam eyaletindeki selde ölü sayısı 25'e yükseldi Hindistan'ın Assam eyaletindeki selde ölü sayısı 25'e yükseldi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Hindistan'da milletvekilleri, tartışmalı tarım yasalarının kaldırılmasını onayladı - Son Dakika


Advertisement