İBB, 'Beyaz Yol' uygulamasının ikinci etabına başlıyor - Son Dakika
Güncel

İBB, 'Beyaz Yol' uygulamasının ikinci etabına başlıyor

İBB, \'Beyaz Yol\' uygulamasının ikinci etabına başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) metrobüs yolunda konforlu seyahat imkanı sunan 'Beyaz Yol' uygulamasının ikinci etabı başlıyor. Çift yönlü toplam 42 kilometrelik yol 'Beyaz Yol' ile kaplanacak ve metrobüs hattında 21 yıl boyunca bozulma ve deformasyon olmayacak. İBB, çalışmaların 120 günde tamamlanacağını ve kesintisiz ulaşım sağlanacağını duyurdu.

06.07.2023 13:43  Güncelleme: 15:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) metrobüs yolunda konforlu seyahat imkanı sunan 'Beyaz Yol' uygulamasında, Cevizlibağ- Yenibosna arasındaki hattaki çalışmalar tamamlandı. Hattın Zincirlikuyu-Şehit Mustafa Cambaz ve Beylikdüzü Son Durak-İBB Sosyal Tesisleri güzergahında yenileme çalışmalarına başlanıyor. Çift yönlü toplam 42 kilometrelik yol sökülerek 'Beyaz Yol' ile kaplanacak. Avrupa yakasındaki toplam 58 kilometrelik metrobüs yolu, beton malzemeyle kalıcı olarak yenilenmiş olacak.

İBB, çevresel etkilere karşı daha dayanıklı ve uzun ömürlü 'Beyaz Yol' uygulamasının ikinci etabına başlıyor. İBB Yol Bakım ve Altyapı Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen proje ile metrobüs hattında 21 yıl boyunca bozulma ve deformasyon olmayacak. Her yıl iki defa yapılan bakım çalışmasına gerek duyulmayacak. Bakım maliyetleri ortadan kalkacak.

42 KİLOMETRELİK 'BEYAZ YOL' DAHA

İBB birimleri, iki ekip olarak çalışmalarını yürütecek. Bir ekip, çift yönlü uzunluğu 18,5 kilometre olan Zincirlikuyu-Şehit Mustafa Cambaz arasındaki 12 durakta çalışma yapacak. İkinci ekip de 23,7 kilometrelik Beylikdüzü Son Durak ile İBB Sosyal Tesisleri arasındaki 14 duraklı güzergahı yenileyecek. Toplamda 26 durak arasındaki 42 kilometrelik alan, 'Beyaz Yol' ile kaplanacak. İstanbullular, tamamlanan ilk etapla birlikte Avrupa yakasındaki toplam 58 kilometrelik metrobüs yolunda sarsıntısız, konforlu şekilde yolculuk yapabilecek.

120 GÜNDE TAMAMLANACAK

Duraklar ve duraklar arasında yapılacak 'Beton Yol' uygulaması kapsamında, Beylikdüzü Son Durak'ta eski asfaltın sökümüne başlandı. Vardiyalı ve aralıksız şekilde ilerleyecek çalışmalar 120 günde tamamlanacak. Yapım süresince metrobüs hattında kesinti yaşanmayacak. İBB, duyurularla ve tüm birimleriyle aldığı önlemlerle İstanbulluların ulaşımda sıkıntı yaşamamasını sağlayacak.

Beton dökümünün yapılacağı istasyon, 36 saat kapalı kalacak. Metrobüs, bu istasyonu tek yönde pas geçecek. Yolcular, bir sonraki istasyondan ters istikamete ücretsiz şekilde geri dönüş yapabilecek. Bu durum, metrobüs içinde anonslarla, istasyonlarda duyurularla yolculara hatırlatılacak. Duraklarda yönlendirme tabelaları olacak.

İLK ETAP GEÇEN YIL TAMAMLANDI

İBB ekipleri, 1 Temmuz 2022'de başladığı ilk etabı, gece-gündüz çalışarak eylül ayına yetiştirdi. Hattın Yenibosna, Şirinevler, Bahçelievler, İncirli, Merter ve Cevizlibağ durakları arasındaki asfalt yol söküldü. Çift yönlü olarak toplam 15,6 kilometrelik güzergah, konforlu yolculuk imkanına kavuştu.

Avrupa yakasında İBB Sosyal Tesisleri ile Sefaköy arasında kalan bölüm ile Anadolu yakasındaki metrobüs hattındaki çalışmalar, 2024 yaz döneminde okulların kapanmasıyla hafifleyen İstanbul trafiğinde yapılacak.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel İBB, 'Beyaz Yol' uygulamasının ikinci etabına başlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement