Son Dakika Haberleri: Son Şansı da Kaybettiler! IKBY Referandum Heyeti, Bağdat ile Anlaşamadı!

Son Şansı da Kaybettiler! IKBY Referandum Heyeti, Bağdat ile Anlaşamadı!

11 ay önce

Irak'ın başkenti Bağdat'ı ziyaret eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi heyeti, referandumda ısrarcı olduklarını ve referandumun 25 Eylül'de yapılacağını açıkladı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ı ziyaret eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi heyeti, referandumda ısrarcı olduklarını ve bundan sonra da Bağdat ile diyaloğa devam etmek istediğini belirtirken, Şii Ulusal Koalisyonu ile referandum konusunda anlaşamadıklarını bildirdi.

"REFERANDUM SONRASINDA DA DİYALOĞU SÜRDÜRMEK İSTEDİK AMA..."

IKBY heyeti adına basın toplantısında konuşan Roj Nuri Şaves, "Görüşlerimizi açıkça ve çekinmeden koalisyondaki dostlarımıza bildirdik. Diyaloğun 25'in sonrasında da sürmesini istedik. Onlar ise diyaloğu sadece referandum öncesi destekleyeceklerini ifade etti." dedi.

"REFERANDUM, ZAMANINDA YAPILACAK"

Irak Federal Mahkemesinin "anayasaya aykırı" kararı aldığı sözde referandumun ertelenme iddialarına da değinen Şaves, "Referandum zamanında yapılacak." dedi.

"REFERANDUMUN ERTELENDİĞİNE DAİR İDDİALARIN ASLI YOK"

Kürt heyetin KYB'li heyeti üyesi Sadi Pire de, "Referandumun ertelendiği yönünde iddialar oldu. Bun iddiaların aslı yok. Biz KYB olarak dün toplantımızı yaptık ve referandum konusunda ABD, BM, Türkiye, İran, Fransa ve Suudi Arabistan'ın tutumunu değerlendirdik." diye konuştu.

"BAKTIK Kİ TÜM SÖZLER SADECE YER DEĞİŞTİRİYOR"

"Bunları ciddiye almak zorundayız." diyen Pire, "Bağdat ile birlikte kalmak için yeterli garantiler varsa bu değerlendirilebilir dedik ancak baktık ki tüm sözler sadece yer değiştiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

"REFERANDUMDA EVET DİYECEĞİZ"

Pire, "Bağdat'ta yaptığımız görüşmeleri Kürt liderliğine de ileteceğiz. Kararı orası verecek. KYB olarak referandumda evet diyeceğiz." dedi.

"ANLAŞAMADIK"

Şii Ulusal Koalisyonu üyesi Ali Allak'ta, Kürt heyetle referandum konusunda anlaşmadıklarını belirterek, "Kürt kardeşlerimizin referandumda ısrarcı olduğunu gördük. Biz de buna kökünden karşı olduğumuzu ifade ettik. Dolayısıyla krizle ilgili anlaşamadık." diye konuştu.

"HÜKÜMETİN REFERANDUMA KARŞI TAVRI NET"

Hükümetin referanduma karşı tavrının net olduğunu dile getiren Allak, bu konuda Irak'ın birliğini esas alacak tüm önlemleri destekleyeceklerini söyledi.

"ASKERİ MÜDAHALE HÜKÜMETİN YETKİSİ DAHİLİNDE"

Tartışmalı bölgelerde referandumun yapılması halinde hükümetin askeri müdahale ihtimali sorusuna Allak, hükümetin diyaloğu desteklediğini kaydederek, askeri müdahale anlamında atılacak adımların ise hükümetin yetkisi ve kararı dahilinde olduğunu aktardı.
Turist Kadın, Atatürk Havalimanı'nda Çırılçıplak Soyunup Dolaştı! 113 Yıldır Aranan Batık Gemi Sonunda Bulundu: İçi Milyar Dolarlık Altınla Dolu!

Son Dakika! CHP'den Kurultay Açıklaması: Gereği Derhal Yapılacak