İkinci Nakille Yaşama Tutundu - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
İkinci Nakille Yaşama Tutundu

İkinci Nakille Yaşama Tutundu

17.02.2016 11:01

İzmir'de, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki ameliyatla ikinci kez böbrek nakli yapılan 42 yaşındaki İsmail Çalışkan sağlığına kavuştu.

İzmir'de, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki ameliyatla ikinci kez böbrek nakli yapılan 42 yaşındaki İsmail Çalışkan sağlığına kavuştu.

Çanakkale'de oturan İsmail Çalışkan, 2001 yılında göz rahatsızlığı ve görme kaybı nedeniyle bu kentteki bir sağlık kuruluşuna başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda böbrek yetmezliği teşhisi konulan Çalışkan diyalize girmeye başladı. 2006 yılına kadar diyalize girerek yaşamını sürdüren Çalışkan, Antalya'da kadavradan yapılan böbrek nakli ile diyalizden kurtuldu. Ancak, iki yıl sonra vücudunun organı reddetmesi üzerine yeniden diyalize girmeye başladı. Bu süreçte, böbreğini vermek isteyen annesinin de sağlık sorunları yaşaması nedeniyle doktorlar bunu uygun bulmadı.

Yeniden kadavradan nakil olmak isteyen İsmail Çalışkan bir arkadaşanın tavsiyesiyle bu kez Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurarak Organ Nakli Merkezi'ne kaydını yaptırdı. Geçen ocak ayında Çalışkan'a şans ikinci kez güldü. Kadavradan alınan böbrek Op.Dr. Cezmi Karaca başkanlığında, Op.Dr. Cem Tuğmen ve Op.Dr. İsmail Sert'ten oluşan ekip tarafından Çalışkan'a başarılı bir şekilde nakledildi. Diyalizden kurtulan Çalışkan yeniden hayata bağlandı.

Diyalizden kurtulduğu için çok mutlu olduğunu dile getiren İsmail Çalışkan, organ nakli hem de diyaliz sürecinini bir arada yaşadığını belirterek, "Haftada 3 gün diyalize girmek çok yorucu ve yıpratıcı oluyor. Bağışlanan organlar nakil bekleyen hastalara yeniden can veriyor. Organlar toprak olmasın herkes organlarını bağışlasın. Organlarını bağışlayarak beni diyalizden kurtaran donöre ve ailesine minnettarım. Ameliyatımı yapan hocalarıma da çok teşekkür ediyorum" dedi.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Cezmi Karaca ise, organ bekleyen onlarca hasta olduğunu belirterek, "Bir cana can katmak dinimizce de uygun görülüyor. Eğer hayırsever halkımız organlarını bağışlarsa, bu organlar nakil bekleyen canlara can katar. Organ bekleyen hastalarımız için organlarımızı bağışlayalım" diye konuştu. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İkinci Nakille Yaşama Tutundu - Son Dakika


Advertisement