İngiltere'nin Eski Maliye Bakanlarından Geoffrey Howe Öldü - Son Dakika

İngiltere'nin Eski Maliye Bakanlarından Geoffrey Howe Öldü

5 yıl önce

İngiltere'de Margaret Thatcher'ın başbakanlığındaki Muhafazakar Parti hükümetlerinde maliye bakanlığı başta olmak üzere önemli görevlerde bulunan Geoffrey Howe 88 yaşında hayatını kaybetti.

İngiltere'nin Eski Maliye Bakanlarından Geoffrey Howe Öldü, System.String[]

İngiltere'de Margaret Thatcher'ın başbakanlığındaki Muhafazakar Parti hükümetlerinde maliye bakanlığı başta olmak üzere önemli görevlerde bulunan Geoffrey Howe 88 yaşında hayatını kaybetti.


Ölüm haberi ailesi tarafından duyurulan Howe'un, dün gece geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.


Howe 1979-1990 yıllarında Margaret Thatcher'ın başbakanlığındaki Muhafazakar Parti hükümetlerinde maliye bakanlığı, dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığının da aralarında yer aldığı önemli görevler üstlenmişti.


Howe, 1 Kasım 1990'da başbakan yardımcısıyken istifa etmiş, aynı ay içinde Thatcher da başbakanlık ve genel başkanlık görevlerinden istifasını vermişti.


İstifasıyla Thatcher dönemini sona erdiren siyasetçi olarak nitelendirilen Howe aynı zamanda "Thatcherism" diye adlandırılan Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi politikalarının başlıca mimarlarından biri olarak da gösteriliyordu.


İngiltere Başbakanı David Cameron, Howe'un ölüm haberi üzerine sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla mesaj yayımladı.


Howe'u "Nazik, kibar ve derin düşünceli bir insan" diye niteleyen Cameron, "Büyük cesaret ve kararlılık sahibiydi. Maliye bakanlığı yaptığı dönem ülkemizin talihinin dönmesi, borçlanmanın azalması, vergi oranlarının düşmesi ve enflasyonun yenilmesi için hayati yıllardı" ifadelerine yer verdi.


Cameron, Howe'un ölümüyle "Muhafazakar Parti ailesinin büyük isimlerinden birinin" kaybedildiğini kaydetti.

Haber Yayın Tarihi: 10.10.2015 03:41 Kaynak: AASon Dakika

ABD'li patrondan çalışanlarına yeni yıl hediyesi: Kişi başına 50 bin dolar ikramiye
Kahramanmaraşlı esnaf 50 lirayı, 50 bin liraya satışa çıkardı Kıskançlık krizi geçiren damat, düğünde ortalığı birbirine kattı