İSEDAK Mali İşbirliği Çalışma Grubu toplantısı telekonferans yöntemiyle yapıldı - Son Dakika

İSEDAK Mali İşbirliği Çalışma Grubu toplantısı telekonferans yöntemiyle yapıldı

16.09.2020 11:27
İSEDAK Mali İşbirliği Çalışma Grubu toplantısı telekonferans yöntemiyle yapıldı, System.String[]

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Mali İşbirliği Çalışma Grubu toplantısında "İslami Finansta Şeri Yönetişim Çerçevesinin Geliştirilmesi" başlıklı rapor ele alındı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Mali İşbirliği Çalışma Grubu toplantısında "İslami Finansta Şeri Yönetişim Çerçevesinin Geliştirilmesi" başlıklı rapor ele alındı.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinden (ASBÜ) yapılan açıklamaya göre, İİT İSEDAK Mali İşbirliği Çalışma Grubu'nun 14'üncü toplantısı dün telekonferans yöntemiyle yapıldı.

Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı ile Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin (TKBB) yanı sıra Bahreyn merkezli İslami Finansal Kuruluşlar için Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI), Malezya merkezli İslami Finansal Hizmetler Kurulu (IFSB), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) gibi finans alanında standart yapıcı ve düzenleyici kurum ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.

Toplantıda, ASBÜ Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULIFAM) tarafından hazırlanan "İslami Finansta Şeri Yönetişim Çerçevesinin Geliştirilmesi" konulu rapor, üye ülkelere sunuldu.

Raporda ortaya konulan politika önerileri, 30'dan fazla ülkeden katılan delege ile uluslararası finansal ve düzenleyici kuruluşların temsilcileri tarafından tartışıldı.

ULIFAM tarafından yapılan araştırmanın politika önerilerinde, katılım finansı kuruluşlarının, kuruluş amaçlarına uygun çalışmaları için ulusal ve kurumsal anlamda bağımsız danışma kurullarının oluşturulmasının gerekliliği vurgulandı.

Ayrıca, danışma kurulu üyelerinin tüm paydaşların haklarını ve hassasiyetlerini gözetmeleri, fetva verme yanında ombudsman gibi çalışarak müşterilerle finansal kurumlar arasındaki sorunları çözmeleri, katılım finansında kullanılan ürünleri yapılandırarak geliştirmeleri, standartlar ve hukuk konusunda ulusal danışma kurullarıyla ilişki içinde olmaları, şeri uyumsuzluk riski konusunda finansal kuruluşun ortaklarına ve yatırım hesabı sahiplerine bilgi verilmesinin önemine işaret edildi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İSEDAK Mali İşbirliği Çalışma Grubu toplantısı telekonferans yöntemiyle yapıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu Beşiktaş, Yukatel Denizlispor'u deplasmanda 3-2 yendi Son Dakika: Türkiye'de 26 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 75 can kaybı, 2198 yeni vaka tespit edildi Paşinyan yalanlarına yenisini ekledi: Türkiye Karabağ'a paralı asker yolladı Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı Son Dakika: Fatih Terim, Galatasaray'daki görevine devam edeceğini duyurdu