Işığın Yansıması Şimdi Yeni Şeyler Söylüyor - Son Dakika

Işığın Yansıması Şimdi Yeni Şeyler Söylüyor

10.12.2012 16:53
Işığın Yansıması Şimdi Yeni Şeyler Söylüyor, System.String[]

Işığın Yansıması yeni albümü "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım" ile müzikseverlerle buluştu.

Türkiye'nin en eski rock grupları arasında yer alan Işığın Yansıması, 10 yıllık aranın ardından "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım" adını taşıyan beşinci albümünü çıkardı. Grubun yeni albümünde Afşar Timuçin, Nazım Hikmet, Orhan Veli Kanık, Özcan Yurdalan ve Paul Éluard gibi şairlerin dizeleri rock motifleriyle buluşuyor. Albüme ismini veren şarkı ise Mevlana'nın ölümsüz dizelerini Işığın Yansıması'nın müziğiyle bir araya getiriyor.

Konuyla ilgili detaylar ve görseller aşağıdaki linklerdedir.

Işığın Yansıması yeni albümü "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım" ile müzikseverlerle buluştu

Işığın Yansıması şimdi yeni şeyler söylüyor

Türkiye'nin en eski rock grupları arasında yer alan Işığın Yansıması, 10 yıllık aranın ardından "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım" adını taşıyan beşinci albümünü çıkardı. Grubun yeni albümünde Afşar Timuçin, Nazım Hikmet, Orhan Veli Kanık, Özcan Yurdalan ve Paul Éluard gibi şairlerin dizeleri rock motifleriyle buluşuyor. Albüme ismini veren şarkı ise Mevlana'nın ölümsüz dizelerini Işığın Yansıması'nın müziğiyle bir araya getiriyor.

Şiirleri rock müziğe uyarlayarak 25 yılı aşkın bir süredir özgün bir kulvarda ilerleyen Işığın Yansıması, 10 yıllık aradan sonra "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım" adını taşıyan yeni albümünü yayınladı. Bir Çiçek Yılı Sonra (1994), Birdenbire (1997), Nerde Ellerin? (2002) ve Rayların İzinde (2002) adını taşıyan albümlerin ardından çıkan "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım", Işığın Yansıması'nın beşinci albümü. Albüm, Işığın Yansıması dinleyicisinin alışık olduğu klasik protest-rock tarzını yansıtıyor.

Işığın Yansıması vokalde Ali Erenus, gitarlarda Murat Özyüksel ve Ayhan Orhuntaş ile bas gitarda Barlas Çevikus'tan oluşuyor. Tüm müziklerin Murat Özyüksel'e ait olduğu Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım albümünde şu şarkılar bulunuyor:

· Işığın Yansıması (Söz: Afşar Timuçin)

· Gerçek Adalet (Söz: Paul Éluard)

· Japon Balıkçısı (Söz: Nazım Hikmet)

· Hrant (Söz: Özcan Yurdalan)

· Şimdi Yeni? Şeyler Söylemek Lazım (Söz: Mevlana)

· Gökdeyiş (Söz: Afşar Timuçin)

· Savaşçının Tanımı (Söz: Afşar Timuçin)

· Pırpırlı Şarkı (Söz: Orhan Veli Kanık)

· Nefes (Söz: Özcan Yurdalan)

· Memede Mektup (Söz: Nazım Hikmet)

"Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım" albümünde, tüm Işığın Yansıması albümlerinde olduğu gibi Afşar Timuçin şiirleri dikkat çekiyor. Gruba adını veren "Işığın Yansıması" adlı şarkı, grubun en eski şarkısı olma özelliğini de taşıyor. Afşar Timuçin'in şiirinden 1980'li yıllarda bestelenmesine ve konserlerde pek çok defa çalınmasına karşın şarkı ilk kez bu albümde yer alıyor. "Işığın Yansıması" şarkısının dışında albümde Afşar Timuçin'in "Gökdeyiş" ve "Bir Savaşçının Tanımı" şiirleri de yer alıyor.

Işığın Yansıması'nın yeni albümüne adını veren şarkı ise Mevlana'nın ölümsüz dizelerinden yola çıkılarak bestelenen "Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım". "Dünle beraber gitti cancağızım/ Ne kadar söz varsa düne ait/ Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…"

Albümün en dikkat çekici şarkılarından biri, Hrant Dink'i yitirmenin acısıyla ortaya çıkmış erguvan renkli bir ağıt olan "Hrant". Sözler, Özcan Yurdalan'a ait. Bireyselden toplumsala giden bir sıkışmışlık duygusu üzerine kurgulanan "Nefes" adlı şarkının sözleri de yine Özcan Yurdalan imzasını taşıyor.

Hiroşima'ya atılan atom bombası ve Nazım'ın Hikmet'in insanın içine işleyen dizeleri... "Japon Balıkçısı", insanlığın nesilden nesile geçen utancını ve acısını rock formunda yansıtmasıyla albümün öne çıkan şarkıları arasında yer alıyor. Albümdeki bir diğer Nazım Hikmet şiiri ise şairin oğluna yazdığı ve "Tohuma toprağa denize inan/ İnsana hepsinden önce" mısralarıyla başlayan "Memede Mektup".

Sürrealist akımın kurucuları arasında yer alan Fransız şair Paul Éluard'ın dizelerinden bestelenen "Gerçek Adalet", insanın özündeki iyiye dair umudu diri tutmanın müzikal bir anlatımı. "Pırpırlı Şarkı" ise Orhan Veli Kanık'ın unutulmaz dizelerini Işığın Yansıması'nın müziğiyle buluşturuyor.

Işığın Yansıması Şimdi Yeni Şeyler Söylüyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Işığın Yansıması Şimdi Yeni Şeyler Söylüyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Formula 1'de korkunç kaza! Romain Grosjean'ın aracı ikiye bölündü Manchester United'dan müthiş geri dönüş! Cavani takımını ipten aldı Babası sinir krizi geçirdi! 6'ncı kattan düşen 13 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti Kadıköy'de bir gol daha! Meşin yuvarlak 3. kez ağlarla buluştu İbo Show'da duygusal anlar! Kibariye'nin 'Annem' yorumu, İbrahim Tatlıses'i ağlattı Cinnet getiren kayınpeder dehşet saçtı! Torunlarının gözü önünde gelinini vurup, intihar etti Son Dakika: TSK'ya yönelik sözleri için CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlatıldı Alişan ve Demet Akalın'ın Şanlıurfa'daki tedbirsiz ziyafeti tepki çekmişti! Belediye iddialara yanıt verdi