Son Dakika Haberleri: İstanbul "ELLERİN Büyüsü"Ne Kapılacak

İstanbul "ELLERİN Büyüsü"Ne Kapılacak

5 yıl önce

Türkiye turuna çıkan sergide Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi isimlerin eserleri yer alıyor.

İstanbul


Dünyaca ünlü Plastik Cerrah Prof. Dr. Hans Zilch özel koleksiyonundan oluşan "Ellerin Büyüsü" resim ve heykel sergisi, Pharmactive İlaç desteği ile 3 ile 28 Haziran tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

Pharmactive İlaç sponsorluğunda gerçekleşen 2015 yılının en büyük sanat etkinliklerinden "Ellerin Büyüsü" Sergisi, 3-28 Haziran 2015 tarihleri arasında İstanbul Odeabank O'Art'da tüm sanatseverlerin beğenisine sunulacak. İlk kez Folkart Sanat Galerisi'nde İzmirli sanatseverlerle buluşan "Ellerin Büyüsü" sergisinin 3 Haziran 2015 Çarşamba akşamı İstanbul'da gerçekleştirilecek açılış kokteylinde gazeteci Doğan Hızlan konuşmacı olarak yer alırken, koleksiyoner Prof. Dr. Hans Zilch'de sergide hazır bulunacak.

Berlin Üniversitesi'nde hocalık yaparken ünlü sanatçıların ellerle ilgili orijinal eserlerini biriktirmeye başlayan Prof. Dr. Hans Zilch'in 30 yılda oluşturduğu koleksiyonu, gittiği her ülkede aynı isimle sergileniyor. Prof. Zilch'in "Ellerin Büyüsü" adlı koleksiyonunda; Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi dünya sanatına yön veren efsane sanatçıların eserleri yer alıyor. Odeabank O'Art'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek sergide 60'a yakın eserin 11'ini heykeller oluşturuyor.

Prof. Dr. Hans Zilch'in Ortopedinin yanı sıra, Romatizma ve Fizik Tedavi uzmanlığı da bulunuyor. Prof. Dr. Zilch'in tanınmış hastaları arasında Almanya Şansölye Yardımcısı ve Enerji ve Ekonomi Bakanlığı'nda halen görevini sürdüren Sosyal Demokrat Parti Başkanı Sigmar Gabriel de yer alıyor. Ellerin Büyüsü koleksiyonunda kendisini motive eden şeyin, henüz genç bir doktorken el cerrahisine duyduğu ilgi olduğunu belirten Prof. Dr. Zilch; "Travma sonucu zarar görmüş bir eli tekrar fonksiyonel ve estetik bir forma sokma olasılığı beni heyecanlandırıyordu. Bu dönemde kişilik ve eller arasındaki ilişkinin anlamını keşfettim. Bazı İnsanlar travma sonrasında ellerini saklar, ellerinden utanırlar ve içe kapanırlar. Sonrasında, sanatsal el figürleri ve finansal olarak mümkün olduğunca sanat eserleri, takvim yaprakları ve posta kartları toplamaya başladım. Berlin'de Freien Üniversitesi öğretim üyesi olduğum sıralar el cerrahisi özel bölümünü yayınlarken, bu sanatsal koleksiyona başladım. Ellerin sanatsal yorumu benim için heyecanlandırıcı oldu ve bu virüs bana bulaştıktan sonra hiçbir tedavi mümkün olmadı" dedi.

Emeklilik yaşamını elin sanata yansıması konulu eserlere ayıran Prof. Dr. Hans Zilch'in koleksiyonu Mönchehaus-Museum (Kesisevi Müzesi), Goslar Şehir Müzesi ve Hameln Sanatevi'nde sergilendi. Koleksiyon içinden seçilen bazı eserler Berlin ve Davos'ta da yer aldı.

Haber Yayın Tarihi: 28.05.2015 09:57 Kaynak: BültenlerÇöpten topladığı tahta, sünger ve parkelerden baza yapıp satıyor
Geçtiğimiz sene ölen isimlerin videosunu izleyen Ali Sunal'ın gözyaşları sel oldu Son dakika! Türkiye'nin ağladığı Neslican Tay, son yolculuğuna uğurlanıyor