Kamu Başdenetçisi Malkoç: "ABD'deki ırkçılığın yaygınlaşması insanlığın geleceğini karartmaktadır" - Son Dakika

Kamu Başdenetçisi Malkoç: "ABD'deki ırkçılığın yaygınlaşması insanlığın geleceğini karartmaktadır"

02.06.2020 13:13
Kamu Başdenetçisi Malkoç:

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ABD'deki ırkçılığın yaygınlaşmasının, insanlığın geleceğini kararttığını belirtti.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, ABD'deki ırkçılığın yaygınlaşmasının, insanlığın geleceğini kararttığını belirtti.

Malkoç, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'de siyahi vatandaş George Floyd'un, polis şiddeti sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Floyd'un ölümünün ardından ABD'de başlayan protesto gösterilerinde de polisin hukuk dışı müdahalesinin insani dram noktasına ulaştığını vurgulayan Malkoç, sergilenen tutum ve davranışın, ağır insan hakkı ihlali olduğunu bildirdi.

Malkoç, kamu gücünü kullanan kişilerin ve kurumların, yetkilerini, görevlerini, sorumluluklarını hukuka uygun yerine getirmelerini, "insan haklarına saygı" olarak nitelendirdi.

ABD'de yaşanan olayların, çağ dışı ırkçılık vebasından kaynaklanan bilinçli davranışlar olduğuna dikkati çeken Malkoç, Avrupa'daki ırkçılık ve ayrımcılığın insanlığı böldüğünü, hukuku, eşitliği, insan olmanın gerektirdiği haklara saygıyı yok ettiğini belirtti.

"Dünyanın huzura, barışa, adalete ihtiyacı var"

Malkoç, "Köklerini ırkçılık ve ayrımcılık vebasından alan her türlü şiddet, insanlık suçudur. Bu veba, halen tüm dünyayı tehdit eden, insan hayatı açısından son derece büyük bir risk içeren virüsten daha tehlikeli ve zararlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Zulmün payidar olmayacağına, adalet, hukuk, hakkaniyet ve sağduyunun kazanacağına işaret eden Malkoç, ABD ve Avrupa'daki insan hakları savunucularını, ombudsmanları insanlığın değerini, onurunu ve haklarını korumaya davet ederek, şunları kaydetti:

"Avrupa'da yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığının artttığı bir dönemde, ABD'deki ırkçılığın yaygınlaşması, insanlığın geleceğini karartmaktadır.

Dünyanın huzura, barışa, adalete, insan haklarına ve eşitliğe ihtiyacı vardır.

Kamu Denetçiliği Kurumu olarak şuna inanıyoruz, dünyada, hukuka, adalete, insan haklarına, hakkaniyete, eşitliğe inanan ve bu değerleri savunan insanlar, bu değerleri yok sayan, bunları çiğneyenlerden, zalimlerden çok daha fazladır. Bütün mesele insan haklarını savunan, vicdan sahibi insanların haksızlığa itiraz etmeleri ve haksızlığı önleyecek cesareti göstermeleridir."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kamu Başdenetçisi Malkoç: 'ABD'deki ırkçılığın yaygınlaşması insanlığın geleceğini karartmaktadır' - Son Dakika


Son Dakika

Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Ermenistan'ın Güney cephesi düştü, Azerbaycan milli kahramanı Albay Şükür Hemidov cephede şehit oldu Çağla Şıkel'e korkunç tehdit: Seni ve çocuklarını öldüreceğim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürdü, Ermeniler cepheyi bırakıp kaçtı! Önemli arazi ve tepeler işgalden kurtarıldı Tartıştığı babasını defalarca bıçakladı, komşularından ambulans çağırmasını istedi İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten