Son Dakika Haberleri: Kantin ve Restoranlarda Hijyen Sorunu

Kantin ve Restoranlarda Hijyen Sorunu

7 yıl önce

Rıfat Yerlikaya - Selçuk Üniversitesi (SÜ) tarafından 5 ilde toplam 268 kantin ve restoranda yapılan araştırma, işletme çalışanlarının hijyene gereken önemi göstermediğini ortaya çıkardı.

Kantin ve Restoranlarda Hijyen Sorunu, System.String[]
Rıfat Yerlikaya - Selçuk Üniversitesi (SÜ) tarafından 5 ilde toplam 268 kantin ve restoranda yapılan araştırma, işletme çalışanlarının hijyene gereken önemi göstermediğini ortaya çıkardı.

Çumra Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, gelişmiş ülkelerde her yıl bireylerin yüzde 30'unun gıda ya da sudan hastalandığını, bu hastalıkların yüzde 70'inin gıda servisi yapan işletmelerde hazırlanan gıdalardan kaynaklandığını belirtti.

Gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri denetim sonuçları incelendiğinde, toplu tüketim yerlerinde gıda hijyeni ve güvenliği sorununun devam ettiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Er, restoran ve okul kantinlerinde çalışanların eğitim ihtiyaçlarını ve yanlış uygulamalarını tespit etmek amacıyla proje hazırladıklarını söyledi.

Er, kendisinin koordinatörlüğünü üstlendiği, Çumra Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meryem Kara ve öğretim görevlisi Saliha Dinç'in yürüttüğü projenin Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığından hibe almaya hak kazandığını bildirdi.

-Hijyene dikkat edilmiyor-

Proje kapsamında 5 ilde toplam 268 işletmede 617 kişiye anket uyguladıklarını ifade eden Er, şunları kaydetti:

"Anket sonuçlarına göre, çalışanların ellerini yıkamak zorunda oldukları koşullardan 'tuvalet öncesi ve sonrası' koşulunu yazanların sayısı yaklaşık yüzde 18 gibi düşük bir oranda kalmıştır. Çalışanların gıdaları hazırlama sırasında ellerini en çok yıkadıkları koşul 'metal ve kağıt paraya dokunduktan sonra' koşulu olarak ifade edilmiştir. Patojen bakterilerin en iyi geliştikleri sıcaklık 5-60 derecedir. Bununla ilgili bir soruya da verilen doğru cevabın oranı çok düşüktür. Sıcak tutulması gereken yemeklerin 65 derece üzerinde olması gerektiği ankete katılan çalışanların çoğu tarafından bilinmemektedir. Kırmızı et, tavuk ve balık için aynı doğrama yüzeyleri kullananların sayısı yaklaşık yüzde 9'dur. Doğrama yüzeylerinin temizliğinde dezenfektan kullananların sayısı yaklaşık yüzde 40'tır."

Er, restoran ve kantin çalışanlarının çoğunun kızartma yağlarının tekrar tekrar kullanıldığında kanserojen olabileceğini bilmediklerini söyledi.

Ürün satın alınırken imalathanelerin temizliğinin genellikle kontrol edilmediğini kaydeden Er, bu durumun da özellikle kantinlerde satılan gıdaların güvenliği açısından tehlike oluşturduğunu bildirdi.

Er, restoran ve okul kantinlerinde çalışanları "www.saferest.org" adresine üye olarak eğitimden yararlanmaya davet etti.

- KONYAUyanık Biletçi, Tezgahındaki Kuş Sayesinde Cirosunu İkiye Katladı AK Partili Fikri Işık, Müteahhit Firma Sahibini Salondan Dışarı Attırdı

Karısının Patronuna "Eşimle İlişkin Var mı?" Diye Soran Kocayı Mahkeme Affetmedi