Karaman'da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu - Son Dakika

Karaman'da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu

17.06.2018 11:25

Karaman'da ilk kez oluşan obruk korkuttu 60 dönümlük pancar tarlasının ortasında gece yarısı oluşan obruk, bölge halkını tedirgin ettiKARAMAN - Karaman'da ilk kez oluşan 10 metre çapında ve 15 metre derinliğindeki obruk, bölge halkını tedirgin etti.

Karaman'da ilk kez oluşan obruk korkuttu

60 dönümlük pancar tarlasının ortasında gece yarısı oluşan obruk, bölge halkını tedirgin etti

KARAMAN - Karaman'da ilk kez oluşan 10 metre çapında ve 15 metre derinliğindeki obruk, bölge halkını tedirgin etti.

Konya'nın Karapınar ilçesindeki arazilerde görmeye alışık olduğumuz obrukların bir benzeri Karaman'ın Sudurağı Beldesinde oluştu. Pancar ekili 60 dönümlük tarlanın ortasında gece yarısı 10 metre çapında ve 15 metre derinliğinde obruk oluştu.

Ziraat Mühendisi ve tarla sahibi Ali Soykat, oluşan obruğun kendileri gibi bölge çiftçisini bir hayli tedirgin ettiği anlatarak, "Her gün yaptığımız gibi sabah erken saatlerde tarlamızın kontrolüne geldik. Tarla içerisinde dolaşırken, bir anda karşımızda devasa bir çukur görünce hepimiz çok şaşırdık" dedi.

Karapınar bölgesinde böyle obruklar oluştuğunu bildiklerini kaydeden Ali Soykat, "Kendi bölgemizde hiç duymamış ve görmemiştik. Çukurun çapı 10 metre, derinliği ise 15 metre var. Halende çökmektedir. Bu çukuru duyan ve gören çiftçiler bizim gibi korktu. Çünkü buranın üzerinde o an traktör veya bir insan olabilirdi. Onun için bu durumdan herkes tedirgin oldu. Pancarı kaldırdığımız da bu çukuru kamyonlarla getireceğimiz toprak ve taşlarla tekrar dolduracağız" diye konuştu.

"Obruk oluşumu yeraltı sularının çekilmesine bağlanmamalı"

Ziraat Mühendisi Ali Soykat, obruk oluşumunun yer altındaki suların çekilmesine bağlandığını ancak buradaki durumun farklı olduğunu anlatarak, "Kireç taşının fazla olduğu bölgelerde karbondioksit ile mağaralar oluşur, bu mağaraların çökmesiyle de bu görünen devasa çukurla ve obruklar oluşur" diye konuştu.

Karaman'da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu
Karaman'da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu
Karaman'da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu
Karaman'da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Karaman'da İlk Kez Oluşan Obruk Korkuttu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

1 Aralık'tan itibaren onayı olmayan vatandaşa ticari mesaj ve e-posta gönderilemeyecek F.Bahçe'ye Mesut Özil müjdesi! Kariyerine Avrupa'da devam edecek Esnafa faturalar ve kira için hibe desteği geliyor Hükümete yakın isim Erdoğan'la Arınç'ın "İstifa" konuşmasını yazdı: Yanlış yaptım Mert Günok'un Manchester United maçında yaptığı hata sert eleştiriler aldı Yüksek duvarlar, demir teller, köpekler! Lüks siteyi kumar merkezine çevirmişler Azerbaycan askerlerinden Ermeni sivillere: İsterseniz kalabilirsiniz, kimse size kötü davranmayacak Koronavirüs hastalarından filyasyon ekibine ilginç davetler! Çay içmeye davet eden de var, akşama anca gelirim diyen de