Son Dakika Haberleri: Kenya'da Naylon Poşet Operasyonu

Kenya'da Naylon Poşet Operasyonu

11 ay önce

Kenya'nın Narok eyaletinde ülkedeki yasağa rağmen dükkanında naylon poşet kullandıkları belirlenen 20 esnafın gözaltına alındığı bildirildi.

Kenya'da Naylon Poşet Operasyonu, System.String[]
Kenya'nın Narok eyaletinde ülkedeki yasağa rağmen dükkanında naylon poşet kullandıkları belirlenen 20 esnafın gözaltına alındığı bildirildi.

Ulusal basında yer alan habere göre, Kenya Ulusal Çevre Yönetim Kurumu (NEMA) Bölge Koordinatörü Patrick Lekenit, Narok eyaletinde düzenlenen operasyonda, meyve ve sebzeleri naylon poşette saklayan ve müşterilerine naylon poşetle satış yaptığı belirlenen 20 esnafın gözaltına alındığını söyledi.

Lekenit, gözaltına alınanların çoğunluğunun şehirlerarası otoyolda sürücülere naylon poşetler içerisinde meyve sebze satan kadınlar olduğunu aktardı.

Ülkede naylon poşet yasağının geçen aylarda yürürlüğe girdiğini belirten Lekenit, "Bazı kesimler yasağa itiraz etmesine rağmen birçok esnaf ve iş adamı bu yasağı destekliyor, çünkü plastiklerin çevreye ve özellikle drenaj sistemlerine olumsuz etkilerini biliyorlar." diye konuştu.

Öte yandan gözaltına alınan 20 esnafın, çıkarıldıkları mahkemece biner dolar karşılığında kefaletle serbest bırakıldığı ve kesin hükmün 14 Şubat'ta görülecek davada verileceği belirtildi.

Kenya'da hükümet, 16 Mart 2017 tarihli resmi gazetede, insan hayatına ve çevreye verdiği zarar dolayısıyla ülkede naylon poşet kullanımı, üretimi ve ithalatını yasaklandığını duyurmuştu.

28 Ağustos'ta başlayan naylon poşet yasağına uymayanların, 38 bin dolara kadar para ve 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı açıklanmıştı.

Birleşmiş Milletlere göre, ülkede yaygın kullanılan naylon poşetler, çevre kirliliğinin ve sağlık problemlerinin temel nedenleri arasında yer alıyor.

Kenya'da sadece süpermarketlerde, yılda yaklaşık 100 milyon naylon poşet kullanıldığı tahmin ediliyor.

Ruanda, Burundi, Uganda, Güney Afrika, Botsvana, Senegal ve Somali gibi birçok Afrika ülkesinde de naylon poşet kullanımına izin verilmiyor.Ünlü Şarkıcı Jennifer Lopez, Film Çekimleri Sırasında Birçok Kez İlişkiye Girdiğini İtiraf Etti Bergen'i Öldüren Kocasının Eski Gelini, Fuhuş Yaptırmaktan Tutuklandı

Son Dakika! Trump'tan Erdoğan'a: Gülen ve Diğerlerinin Sınır Dışı Edilmesi İçin Çalışıyoruz