Kıbrıs Gazileri Anılarını Çocuklarla Paylaştı - Son Dakika

Kıbrıs Gazileri Anılarını Çocuklarla Paylaştı

19.09.2017 11:25
Kıbrıs Gazileri Anılarını Çocuklarla Paylaştı, System.String[]

İBRAHİM YALDIZ/YAHYA SEZGİN - Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi'nde koruma ve bakım altındaki çocuklar, evlerinde ziyaret ettikleri Kıbrıs gazilerinden anılarını dinledi.

İBRAHİM YALDIZ/YAHYA SEZGİN - Muş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi'nde koruma ve bakım altındaki çocuklar, evlerinde ziyaret ettikleri Kıbrıs gazilerinden anılarını dinledi.

Muşlu gaziler, koruma ve bakım altındaki çocuklara, 43 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatı sırasında yaşadıkları olayları anlattı.

Gazilerden 64 yaşındaki Nusret Öngan, Ankara'nın Çubuk ilçesinde askerlik yaparken Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldığını söyledi.

Kıbrıs'a alay olarak 70 helikopterle gittiklerini belirten Öngan, "Aynı gün savaşa katıldık. Gece sabaha kadar ilerledik. Sabah kazma ve küreklerle mevziler kazdık. 08.00'de 'Ateş serbest' dediler, ateş etmeye başladık. Karşı tarafa taarruzda bulunduk. Yüksek tepelere bayrağımızı diktik. Türk bayrağını nerede görseler oradan kaçıyorlardı. Düşman kaçıyordu, biz de onların peşinden gidiyorduk." ifadelerini kullandı.

Öngan, "Bugün savaş olsa bugün de giderim. Nerede olursa olsun benim için aynıdır. Vatan için canımı da veririm. Vatan olmazsa insan yaşayamaz." diye konuştu.

Gazi Celadin Yıldız (65) da barış harekatına katılmak üzere uçakla Kıbrıs'a gittiğini anlatarak, "Oraya gittiğimde savaş başlamıştı. Bizi helikopterden hemen savaş alanına indirdiler. Orada savaştık. Mevzide nöbet tuttuk. O zaman gençtim. 5 ay mevzide kaldık. Kıbrıs'ta tezkereyi aldım." dedi.

Yıldız, çocukların kendisini evinde ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Milli ve manevi değerlerine bağlı yetişmeleri için"

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdulbari Aksoy da çocukların, vatan için bedel ödeyen kişilerle irtibatını sağlamak amacıyla gazilere ziyarette bulunduklarını bildirdi.

Aksoy, "Çocukların psikososyal gelişimine, milli ve manevi değerlerine bağlı yetişmelerine katkı sunmak adına çok önemli bir ziyaret oldu. Şuna inanıyoruz, bütün çocuklarımız, bu büyük medeniyetin korunması ve yüceltilmesinde nasıl bir emek sağlanmıştır, tümünü öğrenmelidir. Gazilerimizi ziyaret etmek boynumuzun borcudur." şeklinde konuştu.

Merkezde görevli öğretmen Ceylan Yıldırım da çocukların gazileri ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kıbrıs Gazileri Anılarını Çocuklarla Paylaştı - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum