Kırıkkaleekmüsiad'ın Yeni Anayasa Önerisi - Son Dakika

Kırıkkaleekmüsiad'ın Yeni Anayasa Önerisi

Kırıkkaleekmüsiad\'ın Yeni Anayasa Önerisi
Son Güncelleme: 11.01.2012 19:09

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilgili iddianamenin içeriğine dikkat çekerek, "Referandumda, 'hayır' diye bağırıp çağıranların, yırtınanların şimdi bu olay karşısında nasıl bir utanç verici duruma düştüklerini de görüyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilgili iddianamenin içeriğine dikkat çekerek, "Referandumda, 'hayır' diye bağırıp çağıranların, yırtınanların şimdi bu olay karşısında nasıl bir utanç verici duruma düştüklerini de görüyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 33'üncü şubesinin Kırıkkale'deki açılış törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, törende yaptığı konuşmada, MÜSİAD'ın iş dünyasının sorunlarına yönelik çalışmaları ve projelerinin yanı sıra sosyal ve siyasi sorunlara yönelik önemli çalışmalar da yaptığına dikkat çekerek, MÜSİAD'ın yeni anayasa önerisi hazırlamış olmasından dolayı teşekkür etti. Türkiye'nin son 10 yılda istikrarlı büyüme halinde olduğunu hatırlatan Arınç,"Hayat standartlarından, yaşam kalitesine kadar pek çok alanda iyi rakamlar konuşuyoruz. Hazine'deki döviz rezervimizin iyi olduğu dönemdeyiz. Merkez Bankası doların yükselişine karşı hiç sağına soluna bakmadan 1 milyar doları piyasaya sürebiliyor. Halep ordaysa arşın burada. Yunanistan'a İtalya'ya, Portekiz'e, İspanya'ya bakın. Son dönemde 5 Hükümet ekonomik krizden dolayı el değiştirdi. İşçiler, eksi yüzde 10'a imza atıyoruz. Biz hamdolsun, enflasyon farkını tıkır tıkır ödüyoruz" diye konuştu.

İSTİKRARI ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR

'Yakın geçmişte iç kaynaklı ekonomik krizler yaşadıklarını, AK Parti döneminde ise iç yaşanmadığını belirten Arınç, 'Dış kaynaklı krizler oldu, ama Türkiye bundan en az etkilenen ülkelerin başında geldi. Çünkü siyasi istikrar ekonomik istikrarı getirdi. Bunlar birbirinden ayrılmaz Siyam ikizleri gibidir. 81 yılda 60 Hükümet kuruldu. Bir hükümetin ortalama ömrü 16-17 aydı. Ama biz geldikten sonra 10 yıldır istikrar devam ediyor. Bir söz hatırlıyorum; 'kar, işin devamındadır'. İstikrardan rahatsız olanlar, çok çalıştılar. Engellemeye çalıştılar. Siz o engellemelerin açık olanlarına şahitsiniz; biz de kapalı olanlarına. Güçlü iktidar, kararlı, cesur ilkeli siyaset yapan insanlar, ekonomik gelişmenin temelidir. Biz dışarıdan insan ithal etmedik. Örneği de Ali Babacan olabilir. Çıkrıkçılar Yokuşu'nda babasının dükkanında harçlık alarak ticarete başlayan, şimdi de ekonominin yönetimini eline alan bir arkadaşımız" dedi.

ŞİMDİ PENCEREDEN BAKAN 30 YIL SONRASINI GÖRÜYOR

Konuşmasında, eskiden bir gün sonrasını göremediklerini de hatırlatan Arınç, "Şimdi pencereden bakan 30 yıl sonrasını görebiliyor. Riskini, yatırımını ona göre yapıyor" diyen Arınç, "Ben milletvekili olduğum zaman ilk nasihat, 'maaşını al Kızılay'a git hemen dolara çevir' şeklindeydi. Maaşı dolara çevirmeye gittiğimizde simitçi de vardı, kuyrukta. Herkes maaşını dolara çevirmeye çalışıyordu; Türk Lirası'nın erimesi karşında. Ama şimdi bunlar geride kaldı. Türk Lirasından altı sıfır atıldı" dedi.

UTANÇ VERİCİ DURUMA DÜŞTÜLER

12 Eylül 2010'da yapılan anayasa değişikliği referandumunda yapılan değişiklikler çerçevesinde 12 Eylül darbesiyle ilgili soruşturma sürecinin başladığına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Arınç, "Dün 12 Eylül askeri darbesini yapanlarla ilgili iddianame açıklandı. 'hayır' diye bağırıp çağıranların, yırtınanların şimdi bu olay karşısında nasıl bir utanç verici duruma düştüklerini de görüyoruz" diye konuştu.

ATALAY: YATIRIMCILARI Kırıkkale'YE DAVET ETTİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise açılış töreninde yaptığı konuşmada, "MÜSİAD önemli bir kuruluş. Kurulduğunda ne kadar sevinmiştim. Yerli, Türkiyenin değerleriyle örtüşen Anadoluyla kucaklaşan MÜSİAD kurulduğunda ne kadar sevinmiştik. Çok hayırlı çalışmalar yaptı. MÜSİAD uluslararası alanda da ismini duyuran bir kuruluş oldu. Ayrıca ülke meselelerine de değinen bir kuruluş oldu. İnşallah 24'üncü Dönem Parlamento, tüm kesimlerin katkı yeni sivil anayasa oluşturacak. İşte MÜSİAD da bu anayasa çalışmasına katkı veriyor" diye konuştu.

Bakanlığı boyunca daima MÜSİAD'ın hazırladığı raporlardan faydalandığını dile getiren Atalay, Kırıkkale özelinde de MÜSİAD'dan önemli çalışmalar beklediklerini dile getirdi. Atalay, "Biz, hayırlı çalışmalarınıza daima destek vereceğiz. Daima emrinizde olacağız. Ama sizden katkı bekliyoruz" dedi. Kırıkkale'nin Ankara'ya yakınlığına dikkat çekerek, hızlı tren ihalesinin de yapıldığına dikkat çekerek, Kırıkkale'ye yatırımcıları davet etti.

Kırıkkale,(DHA)

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kırıkkaleekmüsiad'ın Yeni Anayasa Önerisi - Son Dakika


Advertisement