KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy kullanma işlemi başladı - Son Dakika

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy kullanma işlemi başladı

18.10.2020 08:27

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimle için oy kullanma işlemi başladı. Seçimin ikinci tutunda Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar cumhurbaşkanı olmak için yarışacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde vatandaşlar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy kullanıyor.
Kıbrıs Türk halkı, gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını belirlemek üzere saat 08.00'den itibaren sandık başına gitmeye başladı.

Seçimin ikinci turunda Başbakan ve Ulusal Birlik Partisinin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yarışacak. 11 Ekim'de yapılan seçimin ilk turunu Tatar oyların yüzde 32,34'ünü alarak birinci, Akıncı ise yüzde 29,80'ini alarak ikinci sırada tamamladı.

İLK TUR EN DÜŞÜK KATILIMIN YAŞANDIĞI SEÇİM OLDU

Geçen hafta yapılan ve 11 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi, Kıbrıs Türk siyasi tarihine "En çok adayın yarıştığı cumhurbaşkanı seçimi" olarak geçmişti. Katılımın yüzde 58,29'da kaldığı birinci tur, aynı zamanda "En düşük katılımlı cumhurbaşkanı seçimi" oldu.

BİRİNCİ TURDA YÜZDE 50'DEN FAZLA OY ALAN OLMADI

İlk turda yarışan 11 adaydan hiçbiri yüzde 50'den fazla oy alamadığı için cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kaldı.
Oy kullanma işlemi saat 18.00'e kadar sürecek ve kayıtlı 199 bin 29 seçmen 738 sandıkta oy kullanabilecek. Oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ve sandıkların kapanmasının ardından sayıma geçilecek.

Bu yıl seçim sandıklarında Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) görevlendirdiği toplam 2 bin 658 kişi görev yapıyor.
Sonuçların 20.00'de netleşmesi bekleniyor. YSK'nin seçimin sonucunu bu akşam 20.00'ye kadar açıklaması bekleniyor.

Seçmenlerin yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında maske ve eldiven kullanarak oy kullandığı görüldü. Görevliler, seçmenlere dezenfektan kullanmaları uyarısında da bulundu. Görevliler ayrıca yoğunluk yaşanmamasına da dikkat edecek.

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy kullanma işlemi başladı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy kullanma işlemi başladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü YouTuber canlı yayında bir kadını darbetti! Sosyal medya ayağa kalktı Ermenistan, Türkiye'den ürün alımını yasakladı Akşener'den Özdağ'ın açıklamalarına ilişkin yorum: Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler F.Bahçeli Samatta'nın "Bana Türkçe bir isim verin" paylaşımı büyük ilgi gördü Koronavirüse yakalanan Ronaldo tarzını değiştirdi, uzayan saçlarını kazıdı Son Dakika! Paşinyan'dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya'dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti