Konya'yı esir alan kum fırtınasının sebebi anlaşıldı! Arka planda yine insan faktörü var - Son Dakika

Konya'yı esir alan kum fırtınasının sebebi anlaşıldı! Arka planda yine insan faktörü var

14.12.2021 10:10

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin, Konya'da son günlerde görülen kum fırtınalarının yanlış toprak kullanımından kaynaklandığını belirterek, "Yanlış sulama ve gübreleme gibi yanlış toprak işlemenin de etkileriyle rüzgar estiği zaman toz bulutu sayesinde tarım topraklarımızın en verimli kısmı havaya uçup gidiyor" dedi.

'Türkiye'nin tahıl ambarı' olarak bilinen ve kuraklığın yaşandığı Konya Ovası'nda son günlerde görülen kum fırtınası, özellikle kara yollarında görüş uzaklığını düşürerek, zincirleme kazalara neden oluyor. Kum fırtınaları bir yandan ovanın toprak yapısında da olumsuz sonuçlar meydana getiriyor. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin, toprağı yanlış işlemeyle yapısının bozulduğunu söyledi.

Konya'yı esir alan kum fırtınasının nedeni belli oldu! Perde arkasında yine insan faktörü var

Gezgin, "Uzun yıllardır tarım topraklarımızın yanlış kullanımına bağlı olarak, topraklarımızda rüzgarla erozyon arttı. Eskiden de rüzgar erozyonu vardı ancak günümüzde her geçen gün giderek artıyor. Bunun nedenleri nedir? Birincisi topraklarımızda yanlış işleme var. Yanlış işlemeye bağlı olarak toprakların yapısında bozulma var. Yanlış gübreleme ve sulamaya bağlı olarak toprak yapısında bozulma var. Tuzlulaşma, alkalileşme olayı var. Bundan dolayı toprak yapısı bozuluyor. Bu gübrelemenin ve sulamanın da etkisidir. Yine topraklarımızda en önemle hatalardan bir tanesi, maalesef biz yarı kurak bir iklim sahibiyiz, bu yarı kurak iklim bölgelerinde topraklarımızın organik madde kaynağı az" dedi.

Konya'yı esir alan kum fırtınasının nedeni belli oldu! Perde arkasında yine insan faktörü var

"TARIM TOPRAKLARIMIZIN EN VERİMLİ KISMI UÇUP GİDİYOR"

Tarlalardaki bitkisel atıkların yakılmasının, toprakta bulunan organik maddelerin kaybedilmesine neden olduğunu dile getiren Prof. Dr. Gezgin, "Uzun yıllardır biz devletimizin yasaklamasına rağmen bitkisel atık dediğimiz anızları yakıyoruz. Bunun sonucunda topraklarımızda her geçen yıl organik madde miktarında azalma söz konusu. Bugün tarım bakanlığına bağlı tarımsal araştırma enstitülülerin yapmış olduğu çalışmalara göre bir toprakta ağırlık esasına göre en az yüzde 3 olması gereken organik madde miktarı, topraklarımızın yüzde 99'unda yüzde 3'ün altında organik madde var. Yüzde 89'da yüzde 2'nin altında organik madde var. Bu organik madde azlığı toprakların yapısını oluşturan, toprağı tanelerinin birbirine bağlanmasını azaltıyor. Agregasyonu azaltıyor. Bu agregasyonun azalması da diğer yanlış kullanımlarla yanlış sulama ve yanlış gübreleme, yanlış toprak işlemenin de etkileriyle rüzgar estiği zaman toz bulutu sayesinde tarım topraklarımız en verimli kısmı havaya uçup gidiyor" diye konuştu.

Konya'yı esir alan kum fırtınasının nedeni belli oldu! Perde arkasında yine insan faktörü var

"YANLIŞ SULAMA VE GÜBRELEMEYİ ORTADAN KALDIRMAK GEREK"

Lodosun, kum fırtınalarını artırdığını söyleyen Prof. Dr. Gezgin, "Özellikle güney yönlü rüzgarlar yani lodos dediğimiz rüzgar estiği zaman bu kum fırtınaları biraz daha artıyor çünkü bizim ülkemizin güneyinde çöller var. Bu çöllerden de rüzgarlarla kum geliyor. İnce fraksiyon geliyor. Bizim topraklarımızdan kalkan taneciklerle birlikte daha koyu bir kum fırtınası haline gelip işte geçen haftalarda yaşadığımız gibi araç trafiğini engelleyecek düzeyde, görüş mesafesini 1 metrenin altına düşürecek düzeyde kum fırtınaların oluşumuna neden oluyor. Bizim burada yapmamız gereken tarım topraklarımızın sürdürülebilir kullanımını sağlamamız lazım. Öncelikle bitkisel artıkları yakmamamız lazım. Organik madde miktarını artırmamız lazım. Yanlış sulama ve yanlış gübrelemeyi ortadan kaldırmamız lazım" dedi.

YORUMLAR (2)
  • Murat Genç: Kum fırtınası olmasının en büyük nedeni şehir merkezindeki yerleşim yerlerine yakın olan beton sanayileri ne yazıkki. Konya belediyesi çok umursamaz davranıyor. Beton sanayileri şehir dışına almıyorlar. Tozu dumanı halk çekiyor. Özellikle sancak mahalle sakinleri. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Sean Bean: nasilda mevzuda insan faktoru var diye lanse ediliyor , tarim arazileri ciftcinin millettin vatandasin elinden nasil alinir ,tekellestirme var mevzunun derininde, ileride yillar sonra ciftciligi tarimi ozel sirketler alacak malesef , simdi bu tur bahanelerle milleti kandiryorlar , az bir zaman sonra , bu tur hikayelerle , hic kimse ekip bicemiyecek , araziler elden alinacak, hic kimse hicbirsey sahibi olamiyacak ekemiyecek bicemiyecek , buyuk oyun bu dunya capinda gerceklestirilen bir plan Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Ereğli'de traktör sürücülerine eğitim Ereğli'de traktör sürücülerine eğitim
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Konya'yı esir alan kum fırtınasının sebebi anlaşıldı! Arka planda yine insan faktörü var - Son Dakika


Advertisement