Mutasyona uğramış koronayı insanlara bulaştıran vizon paniği Türkiye sınırına dayandı - Son Dakika

Mutasyona uğramış koronayı insanlara bulaştıran vizon paniği Türkiye sınırına dayandı

13.11.2020 19:18

Danimarka'da bir çiftlikte ilk kez ortaya çıkan koronavirüslü vizonların yarattığı panik Yunanistan'a kadar uzandı. Ülkede iki farklı çiftlikteki vizonlarda virüs olduğu belirlendi.

Dünya koronavirüsle mücadelesini sürdürürken, bir yandan da virüsün geçirdiği mutasyon haberleri endişeleri artırıyor. Aşılardan gelen iyi haberler salgını bitirmek için umut aşılasa da, vizonlardaki mutasyon geçirmiş koronavirüsün bu çalışmaları boşa çıkarmasından korkuluyor.

Danimarka haziran ayında vizon yetiştirilen bir çiftlikte koronavirüs vakaları tespit etmişti. Uzmanlar yaptıkları incelemede insanlara da geçen virüsün mutasyon geçirmiş olduğunu tespit etti. Elde ettikleri bulguları Dünya Sağlık Örgütü'yle de paylaşan Danimarkalı yetkililer, çiftliklerde bulunan yaklaşık 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı aldı.

KOZANİ VE KASTORIA'DA

Ancak vizon tehlikesi Türkiye açısından giderek daha da yakına gelmeye başladı. Sınır komşumuz Yunanistan'da iki ayrı çiftlikte koronavirüsü taşıyan vizonlar olduğu tespit edildi. Yunan yetkililer söz konusu çiftliklerin Kozani ve Kastoria'da bulunduğunu açıkladı.

ÇALIŞANLARDA DA ÇIKTI

Reuters'a açıklamalarda bulunan bir tarım bakanlığı yetkilisi, vizonlardaki virüsün mutasyona uğramadığını öne sürerken, "Yunanistan'ın kuzeyindeki iki çiftlikte koronavirüs taşıyan vizonlar tespit edildi. Çiftlik çalışanlarının da hastalığa yakalandığı belirlendi" dedi.

Yüz binlerce vizon olduğu belirtilen Yunanistan'ın Danimarka gibi bir itlaf kararı alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

Koronalı vizon paniği Türkiye sınırına dayandı

VİZON NEDİR?

Sansargiller familyasından bir gelincik türü olan vizon, özellikle Avrupa'da kürkleri için yetiştirilen bir canlı türüdür. Farklı bölgelerde yetişen ve farklı türleri olan vizonlar genelde 30 santimetre ile 50 santimetre arasında değişiyor.

Mutasyona uğramış koronayı insanlara bulaştıran vizon paniği Türkiye sınırına dayandı
Kan donduran görüntü! Milyonlarca vizonu itlaf edip toplu mezarlara gömdüler

Son Dakika Dünya Mutasyona uğramış koronayı insanlara bulaştıran vizon paniği Türkiye sınırına dayandı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (3)
  • orko: Eğer bu virüs insandan hayvana geçebiliyorsa, hayvandan insana da geçebilir demektir. Evinde hayvan besleyenler dikkat eder artık. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • baba: tüm sınırları kapatın bakın taywan bile sınırı kapatıyor neden halaa risk alıyoruz. sokağa çıkma yasağı uygulaması için neyi bekliyorsunuz Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden Beyaz Saray'da! Koltuğa oturur oturmaz Trump'ın izlerini silmeye başladı Süleyman Soylu'dan adalet isyanı: Anneme küfür eden alçak serbest, Bakan olsam ne yazar! Vatandaşın çektiği 'ayçiçek yağı' videosu, sosyal medyanın gündeminde oturdu Mustafa Cengiz'in başlattığı kampanya soruldu, Terim'in yüzü şekilden şekile girdi 220 gün sonra sahalara dönen Muslera'ya Arda Turan'dan büyük jest Bir çocuk babası adam, evinde soğuktan donarak öldü Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı Otopark çıkışında ödeme yapmak isteyen genç kadının kafası ödeme cihazı ve aracının kapısına sıkıştı