Koronavirüs çocukları nasıl etkiliyor? - Son Dakika

Koronavirüs çocukları nasıl etkiliyor?

İngiltere'de bazı çocukların ilkokula dönmeleri planlanıyor ancak salgından nasıl etkilendiklerine ilişkin hala soru işaretleri var. Çocuklar 'süper yayıcı' mı? Maske takmaları gerekir mi? Bağışıklıkları var mı? BBC Sağlık Muhabiri Rachel Schraer inceledi.

İngiltere'de bazı çocukların ilkokula dönmeleri planlanıyor ancak salgından nasıl etkilendiklerine ilişkin hala soru işaretleri var.

Çocuklar da koronavirüs kapabilir ama bu nadir yaşanıyor. Yine de ciddi anlamda hastalandıkları vakalar da görüldü.

Ancak çocukların koronavirüsü birbirlerine, okul çalışanlarına veya yetişkinlere ne ölçüde aktardıkları belirsiz.

Uzmanların çocuklar ve koronavirüs hakkında bildiklerini derledik:

Çocuklar hastalanır mı?

Genel olarak, yaşlı insanların virüse bağlı komplikasyon riski altında olduğu söylenebilir.

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'daki kritik bakım ünitelerine kabul edilen insanların ortalama yaşı 24 Nisan itibariyle 60'tı.

Exeter Üniversitesi'nden pediatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanı Profesör Adilia Warris'e göre "Çocuklar şimdiye kadar teşhis edilen Covid-19 vakalarının %1 ila 5'ini oluşturuyor, yetişkinlerden daha hafif bir hastalık geçiriyorlar ve çok nadir durumlarda ölümle sonuçlanıyor."

Çocuklar yayıcı mı yoksa 'süper yayıcı' mı?

Küçük çocuk, grip gibi diğer hastalıkların 'süper yayıcı'sıdır. Çocuklar konu grip olduğunda yüksek risk grubunda değerlendirilir ancak şimdiye kadar koronavirüs krizinden hasta olmada çok düşük riskte görünüyorlar.

Bu bulmacanın eksik parçalarından biri de ne kadar çocuğun kendileri hasta olmasalar bile koronavirüsü taşıyıp, diğerlerine yaydığı.

Belirtisiz veya sadece çok hafif belirtisi olan herhangi bir yaştaki bulaşıcı insanların başkalarına oranla ne kadar olduğunu bilmek için çok erken.

Koronavirüs aynı grip virüsü gibi benzer yollarda aktarılıyor; öksürme, kapı kulpları ve kalemler mikroplu eşyalar aracılığı ile.

Diğer insanlardan 2 metre arayla durmak ve yüze dokunmadan, yemek yemeden önce elleri yıkamak koronavirüsün yayılmasını durdurmada yardımcı olan hareketler. Ancak bu önleyici kısıtlamalar yetişkinlerin devam ettirmesi için bile zorlayıcı hale gelebiliyor.

Oxford Üniversitesi'nden Profesör Matthew Snape "Çocukların virüs yayıcısı olup olmadıkları" güncel koronavirüsün bilinmeyen gizemleri arasında kalmaya devam ettiğini söylüyor.

Snape, kaç çocuğun ve gencin enfekte olup buna karşı bir bağışıklık geliştirdiğini araştırıyor ve "Bu durumu anlamak patlak veren salgına cevap vermede ve okulların geri açılması ile alınacak kararlar için hayati derecede önemli" diyor.

YORUMLAR

Son Dakika

12:43 İstanbul'a usulsüz taşınan yüzlerce kilogram tulum peynirine el konuldu 12:00 İki kardeş, yolunu kestiği emekli polisi baltayla saldırarak öldürdü 11:25 Vaka sayısında artış yaşanan 5 kentimizden biri olan Diyarbakır'da halk halaydan vazgeçmiyor 11:02 Salgın sürecinde vatandaşın en başarılı bulduğu bakan, Koca oldu! İkinci sırada sürpriz var 09:41 Vicdansız anne 3 haftalık kızını yastıkla öldüremeyince elleriyle boğarak öldürdü 09:34 Trabzon'da şehrin farklı noktalarında görülen yılanlar halkı korkuya sevk etti 21:58 Didem Soydan cesur fotoğraflarına bir yenisini daha ekledi! Sokakta transparan kıyafetiyle poz verdi 21:41 Bakan Koca, Bursa'daki düğünü örnek verip uyardı: Meydanı gelinle damada bırakın 20:43 Torununu kucağına alan Acun Ilıcalı, ilk duygularını paylaştı 15:29 Son dakika: Erdoğan toplu asker uğurlama törenlerini eleştirdi: Valime talimat verdim, bunlara kesinlikle müsaade etmeyeceksiniz 13:41 "Bu pazar milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?" anketi! AK Parti ile CHP'nin arasındaki fark 6 puan 12:42 Fabrika patlamasında annesinin acı haberini vatani görevi sırasında öğrendi 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 09:50 Doğada kendiliğinden yetişmesine rağmen toplaması yasak olan salebin kilosu 900 liraya satılıyor 09:19 30 yıl önce askerimizi şehit eden saldırganlar sınır ötesi operasyonla yakalandı