İtalya'da koronavirüs tedbirlerinin sıkılaşması birçok kentte protesto edildi - Son Dakika
BBC

İtalya'da koronavirüs tedbirlerinin sıkılaşması birçok kentte protesto edildi

27.10.2020 13:12

İtalya'da hükümetin koronavirüs salgınına karşı önlemleri sıkılaştırması birçok kentte zaman zaman şiddet olaylarının da görüldüğü gösterilerle protesto edildi.

Başbakan Giuseppe Conte'nin geçen Pazar günü açıkladığı yeni kararnameyle restoran ve barlara saat kısıtlaması getirilmesi; sinema, tiyatro, spor salonlarının kapatılması gibi bir dizi yeni kısıtlama dünden itibaren uygulanmaya başladı.

Bu tedbirlerden etkilenen işletmeciler dün akşam hükümeti ve yerel yönetimleri protesto etti. Milano'da bölge yönetim binasına yürüyen göstericileri durdurmak için polis göz yaşartıcı gaz kullandı.

Göstericiler zaman zaman "Özgürlük, özgürlük, özgürlük!" şeklinde sloganlar attı. Bazı göstericilerin molotof kokteylleri kullandığı, polise taş ve fişekler attığı eylemde 15 kişi gözaltına alındı. Torino'da da bazı göstericilerin polise fişek, taş, şişe attığı, polisin de göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği görüldü.

Kentte, aralarında lüks markaların da yer aldığı bazı mağazaların yağmalandığı da haberlerde yer aldı. Torino'da aralarında gazeteci ve polislerin de yer aldığı yaklaşık 10 kişi yaralandı, 9 kişi gözaltına alındı.

"HERKESE ACİL DURUM MAAŞI"

Napoli kentinde de yaklaşık 1000 kişi bölge yönetimi binası önünde oturma eylemi yaptı. Aralarında restoran-bar işletmecileri, eğlence sektörü temsilcilerinin de bulunduğu göstericiler "Kararnameye isyan et", "Herkese acil durum maaşı" gibi pankartlar taşıdı.

Protesto gösterileri bugünkü gazetelerin baş sayfalarında "Öfke meydanda", "Çatışmalar ve yağmalanan mağazalar. Kentlerde protesto ateşi" gibi başlıklarla yer aldı.

"NEO-FAŞİSTLERİN FAYDALANMASI ÖNEMLİ"

Hafta sonunda başkent Roma ve Napoli'de benzer gösteriler yapılmıştı. Bu gösterilere, salgın önlemlerinin yol açtığı ekonomik ve toplumsal sıkıntılardan faydalanmak amacıyla mafya klanlarının ve aşırı sağ grupların sızdığı öne sürülüyor.

İtalya'da faşizme direniş gösteren partizanların kurduğu İtalyan Ulusal Partizanlar Derneği (Anpi) de dün yaptığı açıklamada, "neo-faşist örgütlerin sosyal huzursuzluktan faydalanmasını" önlemek için kurumların devreye girmesi çağrısı yaptı. Dernek bunun için öncelikle salgın tedbirlerinden en ağır etkilenen kesimlere acilen destek verilmesi gerektiğini belirtti.

NOEL'DE BİRAZ RAHATLAMAK İÇİN YENİ ÖNLEMLER ALINDI

İtalya'da koronavirüs vaka sayılarının son haftalarda hızla tırmanışa geçmesi üzerine hükümet tedbirleri sıkılaştırmaya başladı. Genel bir karantina kararından şu aşamada kaçınılsa da salgın eğrisinin kontrol altına alınabilmesi amacıyla son olarak Pazar günü yeni önlem kararları alındı.

Başbakan Giuseppe Conte, gelecek ayki Noel döneminde "biraz rahatlayabilmek için" bu tedbirlerin şart olduğunu söyledi.

Dünden itibaren bir ay boyunca geçerli olacak son kararnameye göre bar, kafe, pastane, dondurmacı ve restoranlar saat 18.00'de kapatılacak ve bu saatten sonra yalnızca evlere servis ve paket servis hizmeti verebilecek.

Meydanlarda ve sokaklarda da 18'den sonra yiyecek-içecek tüketmek yasak olacak.

Sinema, tiyatro, konser salonu, spor salonu, havuz, dans salonu, kumarhane, bahis bayileri kapanacak.

İtalya Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada da vatandaşlara gerekli olmadıkça yurt dışına seyahat etmemeleri tavsiye edildi.

İTALYA'DA SON DURUM

Ülkede son olarak dün açıklanan verilere göre bir gün içinde tespit edilen yeni Covid-19 vaka sayısı 17 bin oldu. Salgının başından beri belirlenen toplam vaka sayısı 542 bin 789'a ulaştı. Bir gün içinde 141 kişinin daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 37 bin 479'a çıktı.

İtalya'da koronavirüs tedbirlerinin sıkılaşması birçok kentte protesto edildi

Son Dakika Dünya İtalya'da koronavirüs tedbirlerinin sıkılaşması birçok kentte protesto edildi - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Yüz yüze eğitim sürecinde kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin sınavları izole bir ortamda gerçekleşecek Son Dakika: Türkiye'de 27 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 76 kişi vefat etti, 2209 yeni vaka tespit edildi Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapığa "cinsel taciz" suçundan ev hapsi verildi Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın Koronavirüse yakalanan Eser Yenenler'den haber var