Koyun Sürüleri Kayak Merkezinin Müdavimi Oldu - Son Dakika

Koyun Sürüleri Kayak Merkezinin Müdavimi Oldu

23.07.2014 11:38
Koyun Sürüleri Kayak Merkezinin Müdavimi Oldu

Kış aylarında kış sporları ve kayak yapılan, yazın ise çimle kaplı oluşu nedeniyle çim kayağı imkanı sunan Akdağ Kayak Merkezi'nin pist alanında yaz günlerinde koyunlar yayılıyor Geçen kış kar yağmaması nedeniyle kötü bir sezon geçiren Akdağ Kayak Merkezi'nin doğal çimle kaplı pisti, çim kayağı meraklılarını ağırlamayı bekliyor.

FATİH MEHMET KÜRKÇÜ - MUSTAFA ÇAVUŞ - Samsun'un Ladik ilçesinde bulunan, kış aylarında kış sporları ve kayak yapılan, yazın ise çimle kaplı oluşu nedeniyle çim kayağı imkanı sunan Akdağ Kayak Merkezi'nin pist alanında yaz günlerinde koyunlar yayılıyor.

Akdağ Kayak Merkezi'nde geçen yıl kar yağışı olmaması nedeniyle kayak, snowboard, kayakla atlama gibi sporlar gerçekleştirilemedi. Merkezin yaklaşık 2 kilometrelik pistinde yaz aylarının gelmesiyle doğal çim kaplı saha, çim kayağı meraklılarını ağırlamayı bekliyor.

İlçeye 7 kilometrelik mesafede bulunan ve kurulduğu günden bugüne kadar kısa sürede tesisleşmeyi başaran, kış sporları dışında çimle kaplı pisti nedeniyle çim kayağında da iddialı olan merkezin pistinde, telesiyej direklerinin arasında bugünlerde koyun ve inek sürüleri otluyor.

Yöreye yakın Küçükkızoğlu Mahallesi'nde yaşayan ve yaz tatilini kendi hayvanlarına çobanlık yaparak geçiren ortaokul 7. sınıf öğrencisi Sezer Demir, AA muhabirine, koyun ve ineklerini Akdağ'daki yaylalarda otlattığını söyledi.

Kışın hayvanlarını alçaklara indirdiklerini, yazın ise yaylalara çıkardıklarını anlatan Demir, "Baharın gelmesiyle hayvanlarımızı yaylalara çıkartıp buralarda otlatıyoruz. Yazın kar olmadığından kayak yapılamıyor, kışın ise ot olmadığından koyun otlatamıyoruz. Yazın bu alanda bol ot oluyor. Akdağ kışın ayrı, yazın ayrı bir güzel oluyor" dedi.

Merkezin pistinde koyunları otlatırken kışın aynı yerde kayak yapıldığını hatırladığını anlatan Demir, şunları kaydetti:

"Kışın babamla kayak merkezine geldik ama kayak yapmamıştık. Kayak yapan insanları izlemiştik. Geçen kış kar yağmadı. Havalar kurak gitti. Baharda ise yağmur çok yağdı. O yüzden geçen sene kayak yapılamadı. Önceki senelerde kar yağmıştı, kayak yapılıyordu. Hayvanlarımız burada rahat yayılıyorlar. Bol taze ot var. O yüzden yazın hayvanlarımızı bu bölgeye getiriyoruz." - Samsun

Tedavi için hastaneye giderken kazada yaralandı Tedavi için hastaneye giderken kazada yaralandı Samsun'da otomobil binanın duvarına çarptı: 1 yaralı Samsun'da otomobil binanın duvarına çarptı: 1 yaralı Samsun'da flyboard gösterisi sunuldu Samsun'da flyboard gösterisi sunuldu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Koyun Sürüleri Kayak Merkezinin Müdavimi Oldu - Son Dakika


Advertisement