Mekanik Türk ile Tanışın! - Son Dakika

Mekanik Türk ile Tanışın!

26.07.2014 00:22
Mekanik Türk ile Tanışın!, System.String[]

1700 ve 1800'lü yıllarda fırtına gibi esen, bugün hala unutulmayan sahtekarlık: Mekanik Türk!

Yabancı kaynaklarda The Turk ya da Mechanical Turk - Mekanik Türk olarak geçen ilginç bir mekanik cihaza rastlamış olabilirsiniz ya da bu konuya atıfta bulunulmasına şahit olabilirsiniz.

Türk, satranç oynayan bir robottu ve o yıllardaki Osmanlı kiyafetlerini giyiyordu. İşin aslı ise, o tarihin en büyük hilelerinden birisiydi. 18. yüzyılda icat edilen bu makine 1770'ten 1854'e kadar insanları şaşırtmaya devam etti.

Türk, satrançta Napoleon Bonapart'ı bile yendi ve tarihin önemli isimleriyle satranç oynadı. Benjamin Franklin bile Türk'ün bir hile olduğundan şüphelendiyse de bunu kendi zamanında doğrulayamadı.

Bu "muhteşem otomaton"un yani robotun mucidi olan Wolfgang von Kempelen maçlardan önce içini açıp makinenin her tarafını sergiliyordu...

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Kempelen bu açıdan tıpkı bir sihirbaz gibiydi, hile olmadığını iyice gösterdikten sonra hile yapıyordu.

Rakiplerini çok şaşırtan, yenilmez Türk, çok saldırgan bir satranç oynuyordu. Rakiplerin onu test etmek için yaptığı hileli hamlelerde, taşı kaldırıp eski yerine koyuyordu.

Napoleon'un ilk hilesinde taşın yerini değiştiren Türk, ikinci hilede taşı oyun dışına almış, üçüncüde ise koluyla taşları süpürerek maçı bitirmişti. Napoleon çok eğlenmişti ve sonra ciddi bir maç yaptılar.

Bütün bu maçların esas galibi ise makinenin içindeki bölmeden oynayan cüce satranç ustasıydı. İnsan oyuncuları zorlayan bir satranç makinesi olarak derin bir efsane bıraktıysa da, gerçekten ustaları zorlayan ilk makine IBM'in Deep Blue bilgisayarı olmuştu.

Mekanik Türk ile Tanışın!

- Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji Mekanik Türk ile Tanışın! - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Kırmızı Oda'daki kadına şiddet yanlısı sözler sosyal medyada gündem oldu ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi