Meksika'da suç mağdurlarının 4 günlük protestosu sona erdi - Son Dakika

Meksika'da suç mağdurlarının 4 günlük protestosu sona erdi

27.01.2020 10:46
Meksika'da suç mağdurlarının 4 günlük protestosu sona erdi, System.String[]

MEXICO Meksika'nın başkenti Meksiko'da yüzlerce suç mağduru ve yakınlarının 2019'da 35 bin 588 kişinin öldürülmesi veya ortadan kaybolması sebebiyle başlattığı 4 günlük protesto yürüyüşü sona erdi.

MEXICO Meksika'nın başkenti Meksiko'da yüzlerce suç mağduru ve yakınlarının 2019'da 35 bin 588 kişinin öldürülmesi veya ortadan kaybolması sebebiyle başlattığı 4 günlük protesto yürüyüşü sona erdi.

Yüzlerce kişinin katıldığı ve Ulusal Saray önünde sona eren gösteri yürüyüşünde Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'a yönelik "Ülkeyi terk et" sloganları atan protestocular, "Hakikat, adalet, barış" yazılı dövizler taşıdı.

Sonora eyaletinde, geçen yıl kasımda, Mormon Kilisesi'ne bağlı 9 kişinin öldürülmesinde kızı ve 4 torununu kaybeden Adrian LeBaron, yaptığı açıklamada, yakınlarını kaybetmeden önce Meksika'da meydana gelen katliamlardan habersiz olduğunu belirtti.

Kendisini başını kuma gömen bir deve kuşuna benzeten LeBron, "Şimdi, başımı bir daha asla kuma gömmemek için kaldırdım." dedi.

Yürüyüşe katılanlardan Lenzo Vidmar, protestonun, medyada çok fazla yer verilmeyen ve hatta polis tarafından düzgün bir soruşturma yapılmayan ülkedeki diğer cinayet olaylarına ve kayıp kişilere dikkati çekmek için bir fırsat sunduğunu ifade etti.

Meksikalıların ülkedeki mevcut şiddetten sorumlu olduğunu görmesinin elzem olduğunu kaydeden Vidmar, "Meksika'da bu kadar şiddetin olması utanç." diye konuştu.

Başkent Meksiko'da yüzlerce suç mağduru ve yakınlarının 2019'da yaşanan ölüm veya ortadan kaybolmalar sebebiyle perşembe günü başlattığı protesto yürüyüşü, dün sona ermişti.

2019'da cinayetler arttı

Meksika'da geçen yıl 35 bin 588 kişi cinayete kurban gitmişti.

Resmi verilere göre, geçen yıl ülke genelinde işlenen cinayetler bir önceki yıla göre yüzde 2,7 artmıştı.

Meksika'da 2006'dan bu yana 60 binden fazla kişi kaybolmuştu

Ülkede kayıpları arama çalışmalarını koordine eden Ulusal Arama Komisyonu Başkanı Karla Quintana, bu ayın başında yaptığı açıklamada, 2006'da uyuşturucuya karşı açılan savaşın oluşturduğu şiddet sarmalında 61 bin 637 kişinin kaybolduğunu bildirmişti.

Dönemin Devlet Başkanı Felipe Calderon'un 2006'da kartellere karşı başlattığı ve halefi Enrique Pena Nieto'nun sürdürdüğü agresif mücadeleyle içinden çıkılmaz hale gelen şiddet dalgasında hayatını kaybedenlerin sayısının 300 bini aştığı, 340 bini aşkın Meksikalının da yerlerinden edildiği belirtilmişti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Meksika'da suç mağdurlarının 4 günlük protestosu sona erdi - Son Dakika


Son Dakika

Usta oyuncu Hikmet Karagöz, birkaç yakınının katıldığı törenle sessiz sedasız defnedildi CHP, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı Eve giren şüpheli, Suriyeli ailenin 2 yaşındaki çocuğunu kaçırmaya çalıştı Meteoroloji 2 bölgeyi uyardı! Ege ve Marmara'da yağış bekleniyor Türk bayrağını yola serdiler, araçlar üzerinden geçti! Tepki toplayan o görüntülere soruşturma Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor