Melih Altınok: Provokasyon Başarıya Ulaşamaz - Son Dakika
Güncel

Melih Altınok: Provokasyon Başarıya Ulaşamaz

Melih Altınok: Provokasyon Başarıya Ulaşamaz

Son günlerde liselilere yönelik yapılan provokasyon Canan Barlas ile Gündem programında masaya yatırıldı.

17.06.2016 09:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sabah Gazetesi yazarı Melih Altınok, yapılan provokasyonun bir Gezi kalkışması olduğunu söyledi. Altınok, bu provokasyonun milli irade karşıtlarının çaresizliğini ortaya koyduğunu söyledi.

"PROVOKASYON BAŞARIYA ULAŞAMAZ"

'İki bölümde incelemek lazım; bunlar organize faaliyetler, etkili olur mu? Organize olduğundan kimsenin şüphesi yok. Bir etkisi olur mu? Sokağa çıkmanın devrimci pratikteki karşılığı nedir; üretimden gelen bir gücün vardır, kesersin dolayısıyla bundan etkilenen birileri olur. Tatile girmiş liselilerin sokağa çıkmasıyla nasıl bir etki planlanmaktadır dünyada, hangi terminolojide bunun karşılığı vardır, yoktur. Gazoz satışları düşer, doktordan çocuklar 5 gün rapor alıp okulu kaytaracaklardır, ona yarar.

Bunların hepsi iyi liselerde okuyan çocuklar. Bu emek sermaye çelişkisinde kaybedecekleri kazanacakları bir şey yok. Bu kavganın tarafı falan değil. O çocuklar harekettir diye sokağa çıkıyorlar, onlar için bir eğlence. Ama buradan bir şey üretilmesi, buradan bir sonuca varılması mümkün değil çok da ciddiye alınacak bir şey değil, liselim deyip geçilebilecek bir mevzudur.'

"BU DURUM ÇARESİZLİĞİN GÖSTERGESİDİR"

'Çaresizliklerinin göstergesidir bu durum. Çaresiz kalınca bunlardan medet umuyorsunuz. Gezi sürecinde; işçilerle ilişkiniz sıfır, gitsinler bir fabrikaya dayak yerler. Başka toplumsal kesimlerde, beyaz yakalı dedikleri soruyorsunuz ya bunlar kim? Bunlar 'Y kuşağı' dedikleri 1980-2000 arası aslında bizim yaşıtlarımız. Bizim kuşağın, arada kalmış kuşağın toplumsal taleplerini bir şekilde çocukları üzerinden görmeye çalışıyorlar.'

"BU GEZİ PROVOKASYONUDUR"

'Gezi'de de denediler, Gezi'de de zaten liseli çocuklar vardı. Dolayısıyla küçüle küçüle liseye gelmiş bir durum. Şöyle yapıyorlar; kurumlar üzerinden; mesela içlerinde saygın kurumlar var Galatasaray Lisesi, kolejler gibi. Oradan daha çok dışarıya yönelik bir politika izlemeye çalışıyorlar. Türkiye'de liseliler böyle bir şey izliyor. Çünkü içerideki hiçbir aktörle etkili bir sonuç alamadıklarını gördüler, tamamen dışarıya kanalize olmuş durumdalar. İçeriden, kurumlar üzerinden mesaj vermeye çalışıyorlar, ama dediğim dibi liselim der geçeriz. Bir şey çıkacağını düşünmüyorum.'

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Melih Altınok: Provokasyon Başarıya Ulaşamaz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, terör örgütüne yardım etmek suçundan 5 yıl hapse çarptırıldı
  12:42 Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, terör örgütüne yardım etmek suçundan 5 yıl hapse çarptırıldı

  Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, terör örgütüne yardım etmek suçundan 5 yıl hapse çarptırıldı.

 • Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, tartışma sırasında ağır sözler sarf etti
  12:36 Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, tartışma sırasında ağır sözler sarf etti

  Yeniden aday gösterilmeyen CHP'den istifa eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İçerenköy Mahallesi ile ilgili bir imar planı hakkında bilgilendirme toplantısı yaparken bir vatandaşla tartıştı. Tartışma sırasında İlgezdi, vatandaşa ağır hakaretlerde bulundu ve bu anlar salondaki bir vatandaş tarafından kaydedildi.

 • Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı
  11:57 Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı

  Piyanist İklim Tamkan, geçtiğimiz sene şiddet gördüğü gerekçesiyle ayrıldığı Fırat Tanış hakkında tehdit ve ısrarlı takip nedeniyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Haberi gören Gonca Vuslateri ise Fırat Tanış'ı hedef aldı.

 • Türkiye'nin ünlü süt ve süt ürünleri üreticisi Sel Süt iflas etti
  11:49 Türkiye'nin ünlü süt ve süt ürünleri üreticisi Sel Süt iflas etti

  Küresel ekonomik kriz nedeniyle Türkiye'de birçok şirket iflasın eşiğine gelirken, maalesef bu kervana Konya merkezli ünlü süt ve süt ürünleri üreticisi Sel Süt de eklendi. Konya 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin süt deviyle ilgili kararında "04.02.2022 tarih ve 2021/494 sayılı kararları ile Konya Ticaret Sicil Memurluğunun 28108 Sicil numaralı müflisin iflasına, iflasın aynı tarih ve saat: 11.34'te açılmasına karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

 • 18 yaşındaki kızını kaybetmişti! Yalçın Özden, korkunç kazayı anlattı
  11:33 18 yaşındaki kızını kaybetmişti! Yalçın Özden, korkunç kazayı anlattı

  Haberler.com'un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programına konuk olan usta oyuncu Yalçın Özden, 33 sene önce 18 yaşındaki kızını motor kazasında kaybettiğini söyledi. Evlat acısının kendisini yıktığını söyleyen oyuncu ''Kızım öldükten sonra eşimle birlikte namaza başladık. Ben her namazda ağlıyorum'' dedi.

 • İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı
  11:26 İş merkezindeki güvenlik ağı, 6. kattan düşen çocuğu kurtardı

  Niğde'deki bir iş merkezinin 6'ncı katından apartman boşluğuna düşen çocuk, İSG yönetmeliği çerçevesinde çekilen güvenlik ağı sayesinde beton zemine düşmekten kurtuldu. Oyun oynarken ailenin dikkatsizliği sonucu düşen çocuk, temizlik görevlisi tarafından fileden çıkarıldı. Olayın güvenlik kamerası tarafından kaydedilmesi, ev ve iş yerlerinde uygulanması gereken güvenlik önlemlerinin hayat kurtarıcı olduğunu bir kez daha gösterdi.

 • Manchester City 6 golle kazandı, Erling Haaland 5 golle coştu rekora ortak oldu
  11:25 Manchester City 6 golle kazandı, Erling Haaland 5 golle coştu rekora ortak oldu

  Premier Lig'de Liverpool ve Arsenal ile şampiyonluk mücadelesi veren Manchester City, İngiltere FA Kupası'nda Luton Town'a konuk oldu. Mücadeleyi 6-2 kazanan Manchester City çeyrek finale yükselen taraf olurken geceye 5 golle, Norveçli yıldız Erling Haaland damgasını vurdu.

 • Dondurma yerken ateşkes açıklaması yapan Biden'a tepki yağıyor
  11:08 Dondurma yerken ateşkes açıklaması yapan Biden'a tepki yağıyor

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Ramazan ayı boyunca Gazze'deki askeri faaliyetlerini durduracağını ve haftaya bir ateşkes anlaşmasına varılabileceğini duyurdu. 30 bine takın insanın hayatını kaybettiği katliamla ilgili Biden'ın dondurmacıda elinde külahla bu açıklamayı yapması büyük tepki çekti.

 • CHP'nin seçim standını ziyaret eden Soylu: Oyunuzu bize verin dediler, boşa gitmesin 'Muradımıza gitsin' dedim
  11:00 CHP'nin seçim standını ziyaret eden Soylu: Oyunuzu bize verin dediler, boşa gitmesin 'Muradımıza gitsin' dedim

  İçişleri Bakanı olduğu dönemde muhalefet partileri için "terörist" benzetmeleri yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu'dan dikkat çeken bir hamle geldi. CHP'nin Eyüpsultan Belediye Başkan adayı Mithat Bülent Özmen'in seçim standına uğrayan Soylu, fotoğrafları da paylaştığı mesajına "Gülüştük, çünkü onlar oyumuza talip oldu. 'Oyunuzu bize verin' dediler. Ben de 'Oyumuz boşa gitmesin, Muradımıza gitsin' dedim. Siyasetin nazireleri vardır" notunu düştü.


Advertisement