MESLEKTE 10 YILINI TAMAMLAYAN ÖĞRETMENLERE KARİYER FIRSATI - Son Dakika
Güncel

MESLEKTE 10 YILINI TAMAMLAYAN ÖĞRETMENLERE KARİYER FIRSATI

? Meclis komisyonundan geçen ve öğretmenliğin kariyer mesleği haline getirilmesini öngören, 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi' yasalaştıktan sonra 2023 yılında yürürlüğe girecek.

20.01.2022 09:54  Güncelleme: 10:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

? Meclis komisyonundan geçen ve öğretmenliğin kariyer mesleği haline getirilmesini öngören, 'Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi' yasalaştıktan sonra 2023 yılında yürürlüğe girecek. 'Uzman öğretmen' ve 'başöğretmen' kavramlarına ilişkin yasa teklifiyle mesleğin saygınlığının, verimliliğinin ve etkinliğinin artırılması hedefleniyor.

Yeni sistemi değerlendiren Beykent Üniversitesi Lisansüstü Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Volkan Öngel, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun detaylarını anlattı. Yeni çalışmayı hem öğretmenler hem de öğrenciler için faydalı bulduğunu söyleyen Prof. Dr. Öngel, 'Öğretmenler mesleğe başladıktan sonra 10 yılı doldurunca uzman öğretmenlik sınavına girecek. Bu sınavdan başarılı olduklarında 'uzman öğretmen' olacaklar. 10 yıl sonra ise tekrar sınava girip başöğretmenlik şansı elde edecekler. Her iki aşamada da sınav yapılacak. 10 yıl da çalışma süreleri var? dedi.

YENİ ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI

Öğretmenlerin avantajlarını anlatan Prof. Dr. Öngel, 'Branş fark etmeksizin uzman öğretmenler için tezli ve tezsiz yüksek lisans yapmış olanlar sınavdan muaf olacak. 10 yıllık başöğretmenlik sürecinde doktora yapan öğretmenler için de sınav şartı olmayacak. Hem uzman hem de başöğretmenler için çalıştıkları dönem içerisinde ücret artışı ve emekliliklerinde daha fazla gelir avantajı var. Sosyal haklar açısından da avantajları olacak. Birinci derece kademeli memur olarak sosyal haklardan ekstra faydalanabilecekler' diye konuştu.

ÇOCUKLARIN GELECEĞİNİ DE OLUMLU ETKİLEYECEK

Yeni sistemin çok faydalı olduğunu aktaran Prof. Dr. Volkan Öngel, '1 milyon öğretmeni ilgilendiriyor. Uzman ve başöğretmenlerin yüksek lisans ve doktora eğitiminden de geçmiş olmaları kendi eğitim kalitelerini de olumlu etkileyecektir. Öğretmenler sınav ve eğitimler açısından bilgilerini güncel tutacaktır ve bu da çocuklarımızın geleceğine olumlu yansıyacaktır' ifadelerini kullandı.

TEZLİ YÜKSEK LİSANS YAPANLAR DOKTORAYA DEVAM EDEBİLİYOR

Üniversite olarak öğretmenlere yönelik program hazırladıklarını söyleyen Prof. Dr. Öngel, 'Tezli yüksek lisans, 1 yıllık eğitim sonrasında tez yazarak tamamlanıyor. Tezli yüksek lisansı tamamlayanlar doktora yapabiliyor. Tezsiz yüksek lisans eğitiminde ise 1 yıl sonunda bir proje çalışmasıyla öğrenci mezun olur. Tezsiz yüksek lisans için ALES şartı aranmıyor bu bir avantaj ama sonrasında doktoraya devam edemiyorsunuz. Tezlide ise ALES şartı var, puana göre eğitime başlıyorsunuz. Üniversite olarak öğretmenlerin tezli ve tezsiz yüksek lisans eğitimleri için 2021'in sonu itibariyle çalışmalarımıza başladık. Hem yeni programlar hem de avantajlı projelerle öğretmenlerin yanında olacağız' dedi.

YASA TEKLİFİNİN DETAYLARI

Teklife göre öğretmenlik mesleği, aday öğretmenlik döneminden sonra 'öğretmen', 'uzman öğretmen' ve 'başöğretmen' olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak. 10 yıllık uzman öğretmenler de başöğretmenlik ile ilgili eğitimlerini tamamlayıp, sınavdan başarılı oldukları takdirde başöğretmen olmalarının önü açılarak ve yine ilave bir derece almaları sağlanacak. Aynı zamanda kademeleri yükseldiği için de maaşlarına 2 bin lira ilave edilecek. Doktora yapmış öğretmenler başöğretmen sınavından muaf olacak. Lisansüstü eğitim için önemli teşviklerin sağlanması amaçlanıyor.

Uzman ve başöğretmen sınav puanı 70 ve üzeri olarak düzenleniyor. Birinci derecedeki öğretmenlerin ek göstergeleri, 3 binden 3 bin 600'e çıkarılıyor. Ek göstergeyi düzenleyen maddenin yürürlük tarihi ise 15 Ocak 2023 olurken, sözleşmeli öğretmenlikte 3+1 mecburi hizmet hariç özlük haklarında iyileştirmeler yapılıyor.

MESLEKTE 10 YILINI TAMAMLAYAN ÖĞRETMENLERE KARİYER FIRSATI
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel MESLEKTE 10 YILINI TAMAMLAYAN ÖĞRETMENLERE KARİYER FIRSATI - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Akdeniz'de 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  16:58 Akdeniz'de 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  AFAD'ın verilerine göre, Akdeniz açıklarında saat 16.17'de merkez üssü Muğla'nın Datça ilçesine 137,23 kilometre mesafede olan 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin derinliği ise 12,74 kilometre olarak belirlendi.

 • Konya Tarım Fuarı'nda İlk Gün Yoğunluk Yaşandı
  16:57 Konya Tarım Fuarı'nda İlk Gün Yoğunluk Yaşandı

  Konya Ticaret Odası TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen Konya Tarım Fuarı'nda ilk gün yoğunluk yaşandı. Fuar, 5-6-7-8 Mart'ta 09.30-18.00 saatlerinde, 9 Mart'ta 09.30-17.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

 • Bursa Büyükşehir Belediyespor, Hatay Büyükşehir Belediyespor'u 3-1 yendi
  16:57 Bursa Büyükşehir Belediyespor, Hatay Büyükşehir Belediyespor'u 3-1 yendi

  Voleybol AXA Sigorta Efeler Ligi'nin 23. haftasında Bursa Büyükşehir Belediyespor, deplasmanda Hatay Büyükşehir Belediyespor'u 20-25, 25-13, 26-28, 27-29 setlerle 3-1 mağlup etti. Maç 129 dakika sürdü.

 • Çinli Zoologlar Kahverengi Pandaların Genetik Kökenini Buldu
  16:56 Çinli Zoologlar Kahverengi Pandaların Genetik Kökenini Buldu

  Çinli zoologlar, bazı dev pandaların kürk renginin olağandışı şekilde kahverengi ve beyaz görünmesine neden olan genetik kökeni tespit etti. Yapılan araştırmaya göre, öncü bir proteinin parçalayıcı enzimini kodlayan Bace2 adlı gendeki mutasyonun, kahverengi ve beyaz kürk renginin en olası genetik temeli olduğu belirlendi. Bu buluş, nadir bulunan kahverengi pandaların yetiştirilmesi sürecine bilimsel rehberlik edecektir.

 • Murat Kurum: Ev kadınlarına saygı göstermeyen CHP'li adaya gereken cevabı vereceğiz
  16:56 Murat Kurum: Ev kadınlarına saygı göstermeyen CHP'li adaya gereken cevabı vereceğiz

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ev kadınlarını küçümsediğini belirterek, ev kadınlarına saygı göstermeyen CHP'li adaya gereken cevabı vereceklerini söyledi. Kurum, kadınların ve gençlerin İstanbul'da daha aktif rol alacağını ve ihtiyaç duydukları eğitim ve istihdam fırsatlarının sağlanacağını ifade etti. Ayrıca, Kurum İBB yönetiminin İSKİ'yi ihmal ettiğini ve İstanbul'un su kaynakları konusunda hiçbir çaba sarf etmediğini vurguladı.

 • İzzet Baysal'ın vefatının 24. yılında anma töreni düzenlendi
  16:56 İzzet Baysal'ın vefatının 24. yılında anma töreni düzenlendi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin kurucusu İzzet Baysal, vefatının 24. yılında anıldı. İzzet Baysal Vakfı aracılığıyla kente eğitim, sağlık ve sosyal tesisler kazandıran Baysal için üniversitede anma töreni düzenlendi. Konuşmalarda Baysal'ın hayırseverliği ve Bolu'ya katkıları vurgulandı.

 • Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı
  16:55 Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı

  Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Kilis'te kurulan güneş enerjisi santralinin yapımı tamamlandı. Santralde yıllık 1 milyon 400 bin kilowatt elektrik üretilecek ve bu enerjiyle Vakıflar Genel Müdürlüğünün Ankara'daki tesisleri, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Eyüp İmarethanesi'nin tüketimi karşılanacak. Bu sayede Vakıflar Genel Müdürlüğü yıllık 5 milyon lira tasarruf etmeyi hedefliyor.

 • Muğla, Şubat Ayında Su Ürünleri İhracatıyla Türkiye'ye 90 Milyon Dolarlık Katkı Sağladı
  16:54 Muğla, Şubat Ayında Su Ürünleri İhracatıyla Türkiye'ye 90 Milyon Dolarlık Katkı Sağladı

  Ege İhracatçılar Birliği'nin açıkladığı verilere göre, Muğla Şubat ayında 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye'nin ve Ege Bölgesi'nin ihracat rekortmeni oldu. Su ürünleri sektörü, Muğla'nın ihracatını domine ederek yüzde 55'lik bir artışla 65,8 milyon dolara çıktı ve Muğla ihracatındaki payını yüzde 73'e yükseltti.

 • Erdoğan, CHP Genel Başkanı'nın bedelli askerlik açıklamasını eleştirdi
  16:51 Erdoğan, CHP Genel Başkanı'nın bedelli askerlik açıklamasını eleştirdi

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in bedelli askerlik yapanlara yönelik sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, Sivas mitinginde yaptığı konuşmada, bu tür hedeflemelerin zihniyet bozukluğunun işareti olduğunu belirtti.

 • İzmir'de trafik polisi motosiklet kazası sonucu yaralandı
  16:51 İzmir'de trafik polisi motosiklet kazası sonucu yaralandı

  İzmir'in Konak ilçesinde motosikletin çarpması sonucu yaralanan trafik polisi hastaneye kaldırıldı.


Advertisement