Mevlana Müzesi'nde "Mevlevi Mutfak Kültürü" sergisi açıldı - Son Dakika

Mevlana Müzesi'nde "Mevlevi Mutfak Kültürü" sergisi açıldı

24.05.2022 15:41

Konya'da Türk Mutfağı Haftası kapsamında Mevlana Müzesi'nde etkinlik yapıldı.

Konya'da Türk Mutfağı Haftası kapsamında Mevlana Müzesi'nde etkinlik yapıldı.

Müzedeki tarihi derviş mutfağında "Mevlevi Mutfak Kültürü" sergisi açıldı. Sergide, Mevlevihane mutfağında aşçıların 18 yüzyıla kadar kullandığı gereçler sergilendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Mevlevi kültürünün mutfakta kullandığı araç-gereçlerden oluşan bir sergi ile Türk Mutfağı Haftası için bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Mevlana Müzesi'nin, Mevlevi tarikatının yüzyıllarca ana merkezi olduğunu ifade eden Yarar, "Tarikatın mutfağında hem yemek pişer, hem de Mevlevi adayı olanların gönül eğitimleri, tasavvufi eğitimleri yapılırdı. Buradaki avadanlıkların hepsi o dönemde kullanılmış olan eserlerdir. Şu an 70'in üzerinde eser sergilenmektedir." dedi.

Açılan sergi, ay sonuna kadar gezilebilecek.

YORUMLAR
500
'Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması' sergisi açıldı 'Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması' sergisi açıldı Nasa sergisi iki ayda 61 bin 500 kişiyi ağırladı Nasa sergisi iki ayda 61 bin 500 kişiyi ağırladı İlkadım'dan 'Vefa Klasik Sanatlar Sergisi' İlkadım'dan 'Vefa Klasik Sanatlar Sergisi'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mevlana Müzesi'nde 'Mevlevi Mutfak Kültürü' sergisi açıldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement