Mevlana'yı Anma Törenleri İstişare Toplantısı Düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Mevlana'yı Anma Törenleri İstişare Toplantısı Düzenlendi

Mevlana\'yı Anma Törenleri İstişare Toplantısı Düzenlendi

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mevlana’yı Anma Törenleri (Şeb-i Arus) İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

05.05.2017 15:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mevlana'yı Anma Törenleri (Şeb-i Arus) İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya'nın gelişiminde tasavvufun önemli olduğunu belirterek, " Belh'ten kalkıp yaklaşık 10 günü aşan bir yolculukla Konya'ya gelen Sultan-ı Ülema ve oğlu Hz. Mevlana'nın Konya'nın dününe bugününe ve bundan sonraki dönemine katkısı açıkça görülebilir" dedi.

Çalıştayın hayırlı olacağını düşündüğünü söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise "Çok kıymetli hocalarımız var. Çok kıymetli misafirlerimiz var. Onların fikirlerinden istifade etmek isteriz ve Konya'mız adına, kültürümüz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ama her yıl birçok tartışma yaşıyoruz ihtifallerle ilgili. Şimdi kültürel miras deyince aslında kültürel mirasın korunması için çok sayıda kuruluş oluşturulmuştu. Aslına uygun olarak muhafazası çok önemlidir. O nedenle ihtifallerde de çok yeni ve hikmetli kimsenin önünü kesmek istemem ama çok önemli değişiklikler yapmak mümkün değildir. Çünkü somut olmayan kültürel miras, somut kültürel mirasta aslının korunması için kültürel miras olarak adlandırılmıştır. Bu noktada tabi ki aslına uygun icrası için alınması gereken tedbirler konusu önemlidir, bu değerlendirilmelidir. Eksikler varsa onlar giderilmelidir. Usule aykırı yapılan varsa onlar düzeltilmelidir" şeklinde konuştu.

Her şeyi sil baştan yapmanın mümkün olmadığını belirten Akyürek, "Bir de son dönemlerde Aziz Mevlana ile ilgili programlarla ilgili konuşurken bazen eleştiriler yapılıyor. Ben geçmişten bugüne bu olayları takip eden bir arkadaşınız olarak bunu söylemek isterim. Aslında aslına uygun bir mecraya doğru gidiyor sürekli. 30-40 veya 50 yıl öncesinden bugüne baktığımız da gerek semazenler, gerek sema heyetinin yönetimi ve usule uygun semanın icrası, gerek bu konuda yapılan çalışmalar UNESCO'nun aldığı kararlar çerçevesinde, Kültür Bakanlığımızın aldığı tedbirler yayınladığı tamimler Konya açısından baktığımızda, otellerde ve lokantalarda çeşitli mekanlarda olan sema programları artık yapılmaz olması, Mevlana Kültür Merkezinde usulüne uygun sema programlarının icra ediliyor olması yani gittikçe asıl mecrasına oturan bir süreci yaşıyoruz" diye konuştu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Şeker de, "Hz. Pirin 'bulanmadan, donmadan akmak ne hoş' sözü çerçevesinde şimdiye kadar yapılmış etkinliklerinde benzer çerçeveye oturtularak yozlaşmadan, istismar edilmeden, aslına uygun olarak icra edilebilmesi için yine 'bulanmadan donmadan akmak' için hep beraber istişari bir toplantıdayız. Hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah buradan çıkacak olan sonuçlarda yerel ve uluslararası alanda bu konunun sosyo-kültürel anlamda etkilerini geleceğe yönelik yansımalarını oluşturmuş olacak" ifadelerini kullandı.

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, "Üniversitemizin sosyal beşeri bilimler fakültesi şu an 6 tane bölüme kavuştu. Bu etkinliklerde aktife olacak bölümlerimiz akademik personellerimiz mevcut altyapımız mevcut. Bize düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim" şeklinde konuştu.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ise düzenlenen istişare toplantısının Mevlana'yı Anma Törenleri'nin daha kaliteli, daha cazip hale getirilmesi, kültürel yozlaşmaya karşı yerli milli, manevi değerleri koruyarak geliştirmenin amaçlandığını belirtti. Mevlana Hazretlerinin şehrimiz ülkemiz ve insanlık için ne büyük bir nimet olduğunun herkesçe malum olduğunu söyleyen Yarar, "Onun eserleri hatıraları yaşayışı ve bize bıraktığı düşünceler dün olduğu gibi bugünde önümüzü aydınlatmaya devam edecektir. İşte bugün açılışı yapılmakta olan istişare toplantısı hazretin hizmetini layıkıyla yapma çabamızın bir sonucudur. İki gün sürecek olan bu toplantı da dört ana başlıktan ilk ikisini Mevlevilik geleneğiyle kültür sanat etkinlikleri açısından Mevlana'yı Anma Törenleri'ni istişare edeceğiz. Bu toplantı sürecini takip eden zaman sürecinde yapılacak olan ikinci etap istişare toplantısında ise diğer iki başlığı yani, Turizm Tanıtım ile Basın Yayın ve Enformasyon açısından Mevlana'yı anma törenlerini ilgili hocalarla ve yetkililerle istişaresi yapılacaktır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların sonunda protokol üyeleri toplu fotoğraf çekildi. - KONYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Mevlana'yı Anma Törenleri İstişare Toplantısı Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Burçin Terzioğlu, Uzun Süredir İlişki Yaşadığı Sevgilisiyle Ayrıldı
  09:09 Burçin Terzioğlu, Uzun Süredir İlişki Yaşadığı Sevgilisiyle Ayrıldı

  Başarılı oyuncu Burçin Terzioğlu, 4 yıldır gözlerden uzak bir şekilde ilişki yaşadığı Umut Duygu ile ayrıldı. Evlenecekleri beklenen çiftin neden ayrıldığı ise bilinmiyor.

 • Biden: İsrail, Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracak
  08:50 Biden: İsrail, Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracak

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmeleriyle ilgili yaptığı açıklamada İsrail'in Ramazan ayı boyunca Gazze'deki eylemlerini durduracağını söyledi.

 • Sema Aydemir Survivor'dan diskalifiye oldu, haberi alan ikizi, Pınar'a resti çekti
  08:02 Sema Aydemir Survivor'dan diskalifiye oldu, haberi alan ikizi, Pınar'a resti çekti

  Survivor All Star'a geldiği günden beri yıldızının bir türlü barışmadığı ve sık sık tartıştığı Pınar'a şiddet uygulayan Sema Aydemir, dün akşam yayınlanan bölümde diskalifiye edildi. İkizinin yarışmadan diskalifiye olduğunu öğrenen Seda ise "Burada onu yaptı bunu yaptı kardeşimi diskalifiye ettirdi. Ben anladım amacı bundan sonra kafasını kaldırıp benim gözüme dahi bakmasın" diyerek Pınar'a rest çekti.

 • Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar
  07:31 Pentagon ve Hamas'tan kendini yakan askerle ilgili art arda açıklamalar

  ABD Savunma Bakanlığı'ndan Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell, Gazze'deki katliama isyan ederek "Filistin'e özgürlük!" sloganlarıyla kendini ateşe vermişti. Hayatını kaybeden ABD'li askerle ilgili Pentagon'dan yapılan açıklamada "Kesinlikle trajik bir olay" ifadeleri kullanılırken, Hamas ise kendini ateşe veren askerin ölümünden ABD Başkanı Joe Biden yönetimini sorumlu tuttu.

 • Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı
  01:03 Survivor'da Sema ve Pınar arasındaki kavganın nedeni ortaya çıktı

  Survivor All Star'da Sema Aydemir ile Pınar Saka arasında yaşanan kavganın nedeni ortaya çıktı. Yarışmacı Nagihan, kavgaya ilişkin, Sema ve Pınar arasındaki anlaşmazlığın 2011 yılında dünya şampiyonasında madalya aldıktan sonra bayraklı yarışa çıktıkları süreçten kaynaklandığını ifade etti. Olayın ardından Acun Ilıcalı, kavga eden yarışmacılarla ilgili kararını verip Sema Aydemir'i diskalifiye etti.

 • Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık
  26 Şub Sergen Yalçın'dan hakem eleştirisi: Türk futbolu adına yazık

  Antalyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, 2-1 mağlup oldukları Galatasaray maçının hakemine tepki gösterdi. Kararları eleştiren Yalçın, ''Bu kadar emek, bu kadar mücadele. VAR hakemi ve sahadaki hakem. Yazık. Türk futbolu adına yazık. Masa başında yapmayın bunları. VAR sistemi böyle kullanılacaksa hiç kullanmayın'' dedi.

 • Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım
  26 Şub Fenerbahçe'den Galatasaray maçı sonrası zehir zemberek paylaşım

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, Galatasaray'ın Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçın ardından sert bir açıklama yaptı. Pekin'in paylaşımında, ''Tarih boyunca unutulmayacak bir adaletsizlik ve emek hırsızlığı. Tarihe geçecek bir tiyatro'' ifadeleri yer aldı.

 • AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı
  26 Şub AK Parti İBB Başkan adayı Murat Kurum mal varlığını paylaştı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP'nin yeniden aday gösterdiği Mansur Yavaş'ın, mal varlığını kamuoyuyla paylaşması sonrası AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum da mal varlığını açıkladı. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Kurum, ''Ankara'da ve İstanbul'da evimiz var, 1 tane arabamız var, biraz da borcumuz var. Mal varlığımız bu.'' ifadelerini kullandı.

 • Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi
  26 Şub Binali Yıldırım'la protokol krizi mi yaşadılar? Murat Kurum, açılış törenindeki görüntülere açıklık getirdi

  AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'a katıldığı canlı yayında, Sirkeci-Kazlıçeşme hattının açılış töreninde Binali Yıldırım'la arasında yaşananlar soruldu. Protokol krizi olmadığını söyleyen Kurum, ''Çok samimi bir şekilde Binali Abi'ye dedik ki 'Sayın Başbakanım sayın Cumhurbaşkanımızın yanına geçin, emeğiniz var, orada olmanız yakışır.' dedim. O da nezaket gösterip, ''Murat Bey sen İBB adayısın, sen buraya geç' dedi. O kadar nezaket sahibi bir abimiz. Gülerek bu kriz yaşanır mı?'' ifadelerini kullandı.


Advertisement