Niğde İl Müftüsü Aladdin Gürpınar: 'Kurbanlık Hayvanın Bakımlı ve Sağlam Olması Gerekiyor' - Son Dakika

Niğde İl Müftüsü Aladdin Gürpınar: 'Kurbanlık Hayvanın Bakımlı ve Sağlam Olması Gerekiyor'

Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, çok zayıf, iki gözü kör, kulakları kesilmiş, kuyruğu kopmuş ve topal hayvanların kurban edilmesinin caiz olmadığını söyledi.

Niğde İl Müftüsü Aladdin Gürpınar: 'Kurbanlık Hayvanın Bakımlı ve Sağlam Olması Gerekiyor', System.String[]

Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, çok zayıf, iki gözü kör, kulakları kesilmiş, kuyruğu kopmuş ve topal hayvanların kurban edilmesinin caiz olmadığını söyledi.


Kurban bayramına sayılı günler kalan vatandaşların kurbanlık alırken dikkat edeceği önemli hususlarla ilgili açıklama yapan İl Müftüsü Gürpınar, vatandaşların kurban edilecek canlının seçimini iyi yapmalarını istedi.


Gürpınar; "Kurban kesilecek hayvanlar bellidir. Bunlarla ilgili fikir kitaplarımızda gerekli bilgilendirmeler vardır. Her Müslümanın bu kitaplardan birisine açıp bakıp kurbanı kimler keser, hangi hayvanlardan kurban olur hangi hayvanların kurban edilmesi caizdir konularına bakmalarına özellikle tavsiye ediyoruz. Kurban olacak hayvanlardan koyun ve keçi 1 yaşını doldurmuş olmalı ve ya henüz bir yaşını doldurmamışsa bile altı ayı geçmişse annesi kadar güçlü kuvvetli olan hayvanlarında kurban edilebileceğini hatırlatmak istiyorum. Sığır cinsi hayvanlarda ise dişisi ve ya erkeği hem koyunda keçinde hem de sığırda dişisi ve erkeği kurban olabilir caizdir. Ancak erkeklerinin kurban edilmesi bu hayvan neslinin devamı açısından önem arz ettiği için erkek hayvan kesimi tavsiye edilmektedir. Gebe hayvanların kurban edilmesi hem dini açıdan hem de hayvan neslinin devamı açısından doğru değildir. Sığır cinsi hayvanların 2 yaşını doldurmuş olması ve kapak sökme diye halk arasında tabir edilen azı dişlerinin çıkmış olması şartı vardır."dedi.


Hayvan satın alırken özellikle sakat olmamasına zayıf olmamasını vurgulayan Gürpınar, konuşmasına şu şekilde devam etti: " Koyun ve keçi cinsi hayvanlar bir kişi tarafından kurban edilebilir. Sığır cinsi hayvanlar ise 2 kişi ve 7 kişiye kadar ortak olmak sureti ile hepsinin de mutlaka kurban kesme niyeti ile o hayvana ortak olmaları kaydı şartıyla kurban kesebilirler. Çift olursa olur mu diye zaman zaman soruluyor elbette ki olur sadece 7 kişiden fazla olamaz. Tüm ortakların kurban niyeti ile ortak olması gereklidir bir kişi bile o niyette değil ise o kurban caiz değildir. Mümkün olduğu kadar hayvanların semiz ve güçlü olanını fakirlerin daha çok faydalanabileceği kurbanlar kesilmesi gerekir. Çok zayıf iki gözü kör kulakları kesilmiş kuyruğu kopmuş topal hayvanların kurban edilmesi caiz değildir. Tam sağlıklı hayvanların kurban edilmesi gereklidir. Hayvan satın alırken özellikle sakat olmamasına zayıf olmamasına yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir." - NİĞDE


Son Dakika

Ünlü modelden, ABD'yi savaş alanına çeviren eylemcilere rekor bağış Cesur paylaşımların kraliçesi, file çorabıyla iç çamaşırsız poz verdi 56'lık Hülya, sporcu sütyeniyle ayna karşısında poz verdi Gadırop Fuat sorusu yarışmacıya 3 joker hakkını birden kullandırttı Büşra Pekin, Şafak Sezer'in "Bir daha filmimde oynatmam" sözlerine cevap verdi 44 yaşındaki yıldız oyuncu güzelliği ile yıllara meydan okuyor Naomi Campbell, metroda çıplak pozlar verdi Gülben Ergen'den Emre Kara'ya samimi itiraf: TEDx konuşması hayatımın en zorlu işiydi İlişkilerinde kriz yaşayan Cem Yılmaz ve Serenay Sarıkaya, birlikte yaşadıkları evi terk etti Esat Yontunç, 33 yıllık dostu Acun Ilıcalı'ya doğum günü sürprizi yaptı Şeyma Subaşı koronavirüs nedeniyle aylardır ayrı kaldığı kızı Melisa'ya kavuştu Sokağa çıkması yasak olan 67 yaşındaki Sinan Çetin, hafta içi sahilde yürüyüş yaptı Ünlü sanatçı Ruşen Güneş hayatını kaybetti Tatil sezonunu açan Serenay Sarıkaya bikinili görüntülendi Elon Musk'ın sevgilisi Grimes, sanat galerisinde "Ruhunun bir parçasını" 10 milyon dolara satacak
20:42