Son dakika haberleri! Nijer'de cumhurbaşkanı seçim sonucuna muhalefetten itiraz - Son Dakika

Son dakika haberleri! Nijer'de cumhurbaşkanı seçim sonucuna muhalefetten itiraz

23.02.2021 20:19
Son dakika haberleri! Nijer'de cumhurbaşkanı seçim sonucuna muhalefetten itiraz, System.String[]

Gelen son dakika haberlerine göre Nijer'de muhalefet, 21 Şubat'ta 2'nci turu yapılan cumhurbaşkanı seçimini iktidarın adayı Mohamed Bazoum'un kazanmasını "soygun" olarak niteledi.

Nijer'de muhalefet, 21 Şubat'ta 2'nci turu yapılan cumhurbaşkanı seçimini iktidarın adayı Mohamed Bazoum'un kazanmasını "soygun" olarak niteledi.

Muhalefet partisi RDE-Tchanji'nin adayı ve eski Cumhurbaşkanı 71 yaşındaki Mahamane Ousmane'nın seçim kampanyasını yöneten Falke Bacharou, Bağımsız Seçim Komisyonunun geçici sonuçları açıklamasının ardından basın toplantısı düzenledi.

Bacharou, iktidar partisi PNDS-Tarayya'nın adayı Bazoum'un ikinci turdan galip çıkmasını "seçim soygunu" olarak değerlendirdi.

Ousmane destekçileri de ülkenin bazı kentlerinde sokağa çıktı. Göstericiler polis müdahalesinin ardından dağıldı.

Bazoum ikinci turda seçildi

Bağımsız Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, hükümet partisi PNDS-Tarayya'nın adayı ve 2 kez Dışişleri Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı yapan 61 yaşındaki Bazoum'un, geçici sonuçlara göre yüzde 55,75 oy aldığı belirtilmişti.

Muhalefet partisi RDE-Tchanji'nin adayı ve eski Cumhurbaşkanı 71 yaşındaki Ousmane'nın da yüzde 44,25 oy aldığı kaydedilmişti.

Yaklaşık 7,4 milyon seçmenin bulunduğu Nijer'de 27 Aralık'ta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 21 Şubat'ta yapılmıştı.

İkinci turda, ilk turda yüzde 39,33 oy alan eski İçişleri Bakanı Bazoum ile yüzde 17 oy alan eski Cumhurbaşkanı Ousmane yarışmıştı.

Mevcut Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou, iki dönemlik görev süresini tamamladığı için aday olmamıştı.

Fransa'dan bağımsızlığını kazandığı 1960'tan bu yana birçok askeri darbeye sahne olan ülkede, ilk kez demokratik yollarla seçilmiş bir cumhurbaşkanı, görevini, yine demokratik yollarla seçilecek halefine bırakacak.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haberleri! Nijer'de cumhurbaşkanı seçim sonucuna muhalefetten itiraz - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Eşinin sevgilisini öldüren kadına tahrik ve iyi hal indirimiyle 15 yıl hapis Ankaragücü maçında kırmızı kart gören Mohamed kendini savundu: Kimseyi görmedim bile Lamborghini ile drift atan sürücü kaza yaptı! O anlar kamerada Kırmızı kategorideki ilde 25 kişilik grubun eğlencesi polis baskınıyla yarım kaldı Şehit korgeneral Osman Erbaş, oyuncu Anıl Tetik'in komutanı çıktı TSK personeline ilişkin kanun resmen yürürlüğe girdi! Uzman erbaşların emeklilik yaşı değişti Helikopter faciasında yaralanan askerlerin imdadına koşan kahraman köylü: Ceketimi çıkararak üşümemesi için üzerine serdim Ölen annesinin cansız bedenini 4 ay boyunca evde sakladı