Okulda Müdür Minderde Hakem - Son Dakika

Okulda Müdür Minderde Hakem

15.01.2018 11:59
Okulda Müdür Minderde Hakem, System.String[]

Asıl mesleği öğretmenlik olan ve İstanbul'daki bir lisede müdürlük yapan uluslararası güreş hakemi Yusuf Atılgan, 2020 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılacak olimpiyat oyunlarında görev almayı hedefliyor.

ÖMER URAL - Asıl mesleği öğretmenlik olan ve İstanbul'daki bir lisede müdürlük yapan uluslararası güreş hakemi Yusuf Atılgan, 2020 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılacak olimpiyat oyunlarında görev almayı hedefliyor.

Türkiye Güreş Şampiyonası için Tekirdağ'a gelen Atılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının da güreş hakemi olduğunu ve bu sayede ikinci mesleğine merak sardığını söyledi.

Asıl mesleğinin öğretmenlik olduğunu, İstanbul'da bir okulda müdürlük yaptığını ifade eden Atılgan, "Yöneticiliği, idareciliği, iki insan arasındaki ara buluculuğu severim. Hakemlik iki sporcunun mavi ve kırmızı mayonun ara buluculuğunu yapmak, onların arasından da galip olanın hakkını vermektir." dedi.

"Bu işin zirvesine ulaştım"

Atılgan, çocukluk yaşlarından itibaren güreş seyrettiğini aktararak, "Babam güreş antrenörü ve aynı zamanda milli güreş hakemiydi. Babamdan dolayı hakemliği çok sevmeye başladım. Çocukken arkadaşlarım güreşirken beni hakem olarak tayin ederdi. 1993 yılında aday hakemi oldum. 2003'te uluslararası en son da 2014 yılında olimpik kategori hakemliği seviyesine çıkarak bu işin zirvesine ulaştım." diye konuştu.

Avrupa ve dünya şampiyonalarında görev aldığını belirten Atılgan, "Hedefim 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda görev almak. Türk hakemliği şu anda dünyada en üst seviyede. Kuralları bilmek çok önemli. Bilmenin yanı sıra minderde uygulamak daha da önemli. Biz her sene seminerlerde bunların üzerinden duruyoruz." ifadelerini kullandı.

Hakemlik için izlenecek yol

Olimpik kategori hakemliğine yükselmek için izlenmesi gereken yollardan da bahseden Atılgan, şunları kaydetti:

"Hakemlik, aday, bölge, milli, uluslararası üçüncü, ikinci, birinci kategori ve olimpik kategori olarak sınıflandırılmaktadır. İlk önce aday hakemi olarak başlıyorsunuz, iki yıl sonra bölge hakemliği, bölge hakemliğinden sonra milli hakem oluyorsunuz. Milli hakemlikten uluslararası hakemliğe geçmek için İngilizce sınavlara girmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kural bilgisi sınavına girip 85'in üzerinde puan almanız gerekiyor. Bu süreçte Kamu Personeli Dil Sınavı'ndan da 40 puan almanız gerekiyor. Bu aşamada yabancı dil uluslararası hakemlik için çok önemli. Bunun içinde belli bir aşamadan ve sınavdan geçtik. Bunları başarı ile tamamladığım için de şu anda buradayım."

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor Okulda Müdür Minderde Hakem - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adama düğün yaptı Doğum sırasında kafası kopan bebeğin vücudu anne rahminde kaldı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Kanlar içinde yere yığıldı! Yaşlı adamın feci şekilde hayatını kaybettiği kaza kamerada Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Adana'da polislerin dezenfektan sorduğu taksici, tıraş losyonu gösterdi