Oncosem halka arz oluyor - Son Dakika
Finans

Oncosem halka arz oluyor

Oncosem halka arz oluyor

Oncosem halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru, 15 Aralık 2022 tarihli bülteninde onaylandı.

27.12.2022 10:17  Güncelleme: 13:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Oncosem halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru, 15 Aralık 2022 tarihli bülteninde onaylandı. Talep toplama tarihinin 28-29 Aralık 2022 olduğu halka arzda hisse payına fiyat 17,50 TL olarak belirlendi.

Oncosem halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru, 15 Aralık 2022 tarihli bülteninde onaylandı. Yapılan açıklamaya göre, İnfo Yatırım tarafından gerçekleştirilen halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 19 milyon 900 bin TL'den 23 milyon 850 bin TL'ye yükseltiliyor. Halka arzdan elde edilmesi hedeflenen gelirin yüzde 13'ü Almanya, İngiltere ve diğer yurtdışı pazarda yüksek teknolojili cihazlar, teknoloji transferi, temiz oda ve atık sistemleri gibi yatırımların finansmanında kullanılacak. 'Eşit dağıtım' yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzda, Oncosem Yönetim Kurulu Başkanı Erol Çelik'e ait 2 milyon adetlik nominal paylar da satışa konu edilecek. Talep toplama tarihinin 28-29 Aralık 2022 olduğu halka arzda hisse payına fiyat 17,50 TL olarak belirlendi. Anılan gelirin yüzde 28'i üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılacak makine ve ekipman yatırımları kapsamında planlanırken, geriye kalan yüzde 23'lük arz geliri ise işletme sermayesi ihtiyacının finansmanı için ayrılacak.

Hali hazırda, Türkiye'de kemoterapi tedavisi gören her iki hastadan birinin kemoterapi ilaçları, şirketin ürettiği sistemlerde hazırlanıyor. Şirket son olarak COVID-19 pandemisinin en başında tamamen yerli imkanlarla antikor ve antijen hızlı test kitleri üretmiş ve bu ürünleri 20'den fazla ülkeye ihraç etme başarısı göstermişti. Şirketin onkoloji ürünleri dahil, yüksek teknoloji ile ürettiği ürünler, bugün 30'dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Halka arz gelirinin yüzde 36'sı ise kurulması planlanan yeni üretim fabrikası yatırımında değerlendirilecek. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Finans Oncosem halka arz oluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda
  17:10 IBAN ile ödeme alan işletmelere büyük ceza yolda

  Maliye Bakanlığı, IBAN ile ödeme alan işletmeleri araştıracak ve vergi kaçakçılığına karşı önlemler alacak. Bu iş yerlerine ceza uygulanacak ve vergi kaçıran kişiler tespit edilecek.

 • Dolar, euro ne kadar? İşte döviz kurları
  12 Nis Dolar, euro ne kadar? İşte döviz kurları

  Dolar, güne yatay başlamasının ardından 32,3340 TL seviyesinden işlem görüyor. Euro ise 34,5440 TL'den satılırken küresel piyasalara ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimine geç başlayacağı beklentisi yön veriyor.

 • ''İsrail'e ihracat devam ediyor'' iddiasına iki kurumdan jet yalanlama
  11 Nis "İsrail'e ihracat devam ediyor" iddiasına iki kurumdan jet yalanlama

  Ticaret Bakanlığından ''yasak kapsamındaki ürünlerin İsrail'e ihracatının devam ettiği'' iddialarına yanıt geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ''9 Nisan 2024 Salı günü sabah saat 09.00 itibarıyla, yasak konusu ürünlerin İsrail'e ihracatına ilişkin olarak, herhangi bir ihracat beyanname tesciline kesinlikle izin verilmemektedir.'' ifadeleri kullanıldı. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de kamuoyunu yanıltmaya yönelik manipülatif paylaşımlara itibar edilmemesi konusunda uyardı.

 • Yapay zeka, gıda krizi riskine karşı umut ışığı olabilir!
  11 Nis Yapay zeka, gıda krizi riskine karşı umut ışığı olabilir!

  Uzmanlar dünya nüfusunun 2050'de 9.7 milyara ulaşmasını beklerken artan nüfusun gıda krizine yol açmaması için de çözümler arayışındalar. Bahçeşehir Üniversitesi'nden bir araştırmacı da gelecekteki gıda krizi riskine karşı yapay zekanın tarımda umut olabileceğini söyledi. Tarımın insanlık tarihindeki önemi ve nüfus artışına bağlı olarak gıda üretimindeki artan ihtiyaçlar, gelecekte yaşanabilecek sorunları daha da artırabilir. Bu noktada yapay zeka tarım sektöründe umut vadeden bir çözüm olabilir. Bahçeşehir Üniversitesi'nden Dr. Müge Kesici, yapay zeka sayesinde deneyimsiz kişilerin dahi tarım yapabileceğine vurgu yaparak özellikle küçük arazilerde ve aile işletmelerinde yapay zekanın önemine dikkat çekti. Tarımda kullanılan verilerin işlenmesinde yapay zekanın büyük önem taşıdığını belirten Kesici, tohum seçiminden iklim verilerine kadar birçok faktörün yapay zeka tarafından yönetilebileceğini ifade etti. Yapay zekanın, tarımda girdi maliyetlerini azaltarak üretimi verimli hale getirebileceğini dile getirdi. Dr. Kesici, yapay zekanın tarımdaki etkilerinin uluslararası bir zirvede tartışılacağını ve sektörel uzmanları bir araya getireceğini belirtti. Tarımın yanı sıra eğitim, sağlık, finans gibi farklı alanlarda yapay zekanın kullanımı ve gelecekteki öngörülerin ele alınacağı zirvede, birçok önemli firma ve uzman yer alacak.


Advertisement