Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar - Son Dakika
Güncel

Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar

Orhan Veli\'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar

TÜRK şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 68'nci yıl dönümünde sevenleri tarafından yapılan şiirli yürüyüşle anıldı.

14.11.2018 16:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TÜRK şiirinin büyük ustası Orhan Veli Kanık, ölümünün 68'nci yıl dönümünde sevenleri tarafından yapılan şiirli yürüyüşle anıldı. Bir grup şiir tutkunu, 1996'dan itibaren aksatmadan yaptıkları gibi bugün de büyük şaire saygı ve sevgilerini sunmak için Taksim Meydanı'ndan Aşiyan Mezarlığı'na yaklaşık 10 kilometre şiir okuyarak yürüdü. Orhan Veli, mezarı başında da şiirleriyle anıldı.

23 YILDIR ŞİİRLE YÜRÜYORLAR

'Garip' akımının kurucularından şair Orhan Veli Kanık, 36 yıllık yaşamına onlarca şiir sığdırdı. Şiiri sokağa çıkaran Orhan Veli, yürümeyi çok severdi. 1950 yılında hayatını kaybeden büyük şair için sevenleri de 1996'dan itibaren her ölüm yıl dönümünde Taksim'den şairin kabrinin bulunduğu Aşiyan Mezarlığı'na yürüdü. Bu yıl 23'üncü defa bir araya gelen şiir severler büyük ustayı anmak için Taksim Meydanı'nda toplandı. Saat 11.00'da başlayan yürüyüşte grup, Orhan Veli'nin çıkardığı 'Yaprak' isimli dergisinin ilk sayısının bulunduğu çerçeveyi en önde taşıdı. Yürüyüş boyunca kah Orhan Veli'nin kah onun arkadaşlarının şiirleri okundu. İki saat boyunca şiirlerle süren yürüyüş usta şairin Aşiyan Mezarlığı'nda sona erdi.

"ŞİİRİ SALONLARDAN KURTARDI"

Şiir tutkunları, Orhan Veli'nin kabri başında da şiir okuyarak büyük ustayı andı. Yürüyüşü 23 yıl önce başlatanlar arasında yer alan Orhan Veli sevdalısı, yazar Şeref  Özsoy, "Orhan Veli şiiri sokağa çıkardı. Halka indirdi. Şiiri salonlardan kurtardı. Bir çok insan Orhan Veli için etkinlik yaptı. Ama Orhan Veli'nin ruhuna dokunan farklı bir şey yapılmalıydı. Ben bunu Orhan Veli'nin Kardeşi Adnan Veli'nin yazdığı yazıda buldum. Orhan Veli için, 'Yürümeyi çok severdi. Bazen Taksim'den Sarıyer'e kadar yürüdüğü olurdu' diyor. O cümle ile ben ne yapılması gerektiğini buldum. 1996 yılı 14 Kasım'ı için ilk Orhan Veli yürüyüşünü organize ettik. İlk yürüyüş Taksim'den Sarıyer'e kadar yapıldı. İlk yürüyüşe kız kardeşi Firüzan abla da geldi. O, 'Orhan Veli yürümeyi çok severdi ama Taksim'den Sarıyer'e kadar da parasızlık yüzünden yürürdü' dedi. İlk yürüyüş 7,8 saat sürünce yol güzergahında olan Orhan Veli'nin mezarında noktalayalım, dedik. 1997 yılından beri Taksim'den Aşiyan'a kadar yürüyoruz" diye konuştu.

"YÜRÜMEKLE ONUN ŞİİRİNİ BİRLEŞTİRMEK ÇOK İYİ GELDİ"

Yürüyüşe ilk defa katılan Özge Ertem ise, "Orhan Veli deyince her şeyden önce İstanbul geliyor aklıma.  Bugün yaptığımız eylemin kendisi geliyor. Yürüyerek, bir kenti her şeyiyle hissetmek.  Bütün bu karmaşanın ortasında basitliğiyle, koklayarak. Bir şehri nasıl hissettiğini hatırlamamanın en güzel yolu onun gibi yürümek. Dolayısıyla yürümekle onun şiirini birleştirmek çok iyi geldi bana" şeklinde konuştu.

"O BİZE İNSANLARI SEVDİRİYOR"

Anmaya katılanlardan Mürsel Gürkan, Orhan Veli şiirlerinin kendisi için yaşama sevinci olduğu belirterek, "Benim için Orhan Veli yaşama sevincidir. Herkesin hayata tutunduğu bir yol vardır. Orhan Veli 'nin şiirleri yaşarken, hayat mücadelesidir. O hiç bir zaman yaşamaktan vazgeçmemiştir. Onun şiirlerini okuyunca, Orhan Veli'yi duyunca beni de ister istemez hayata karşı, insanları sevesim geliyor. O bize insanları sevdiriyor" diye konuştu.

"BAHSETTİĞİ ŞEY AŞK"

Şair Bilgin Sayar ise, "Orhan Veli hayatı farklı yaşıyor. Yaşadığı şehrin, dünyanın farkında olarak, tadını alarak şiirinden bunu görüyoruz. Bizim de düşüncelerimizin daha aydınlık olmasına vesile oluyor. Daha iyi hissetmemize, daha iyi yaşamak için motive olmamıza  yardımcı oluyor. Aslında bahsettiği şey aşk" ifadelerini kullandı.

- İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Veli'yi 10 Kilometre Boyunca Şiirlerle Andılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da Süt Sağım Makinesinde Elektrik Akımına Kapılan Genç Hayatını Kaybetti
  18:21 Bursa'da Süt Sağım Makinesinde Elektrik Akımına Kapılan Genç Hayatını Kaybetti

  Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, inekleri sağmak için ahıra giren 18 yaşındaki Özge Eratan, elektrik akımına kapıldı. Yakınları tarafından yerde hareketsiz halde bulunan Eratan, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hayatını kaybettiği belirlendi.

 • POCO X3 Pro: Özellikleri ve İncelemesi
  18:21 POCO X3 Pro: Özellikleri ve İncelemesi

  Xiaomi'nin alt markası POCO'nun yeni modeli POCO X3 Pro'nun özellikleri ve incelemesi yapıldı. Cihaz, 6,67 inç LCD Full HD+ ekran, Snapdragon 860 işlemci, 6/8 GB RAM, 128/256 GB depolama, 48 MP ana kamera ve 5.160 mAh pil gibi özelliklere sahip.

 • Kripto Para Yasası ve Piyasa Düzenlemesi Meclise Geliyor
  18:21 Kripto Para Yasası ve Piyasa Düzenlemesi Meclise Geliyor

  Bitcoin'in yeniden popüler hale gelmesiyle birlikte Türkiye'de kripto para yasası ve piyasa düzenlemesi için çalışmalar hız kazandı. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, kripto para yasası için sona yaklaştıklarını ve Ramazan bayramı sonrası TBMM gündemine geleceğini açıkladı. Hükümet, uluslararası standartlarda bir piyasa düzenlemesi hazırladıklarını belirtirken, Sermaye Piyasası Kurulu'nun kripto para borsalarına lisans vermesi gündemde. Kripto para vergisi ise henüz netlik kazanmamış durumda. Türkiye'nin kripto para düzenlemesi yapmaya çalıştığı 2022 yılından beri ABD, Kanada ve Avrupa Birliği ülkeleri kripto para yasası ve piyasa düzenlemelerine sahip. Düzenlemenin kayıt dışı ekonomiyi kontrol altına alması ve yatırımcıları koruması bekleniyor.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Terörün her türlüsünün kökünü kazıyıncaya mücadelemiz devam edecek
  18:21 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Terörün her türlüsünün kökünü kazıyıncaya mücadelemiz devam edecek

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Burdur'un Bucak ilçesinde yaptığı konuşmada, terörün her türlüsünün kökünü kazıyıncaya kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. Tunç, Türkiye'de gerçek belediyeciliğin AK Parti'nin iktidara gelmesiyle başladığını ve millete hizmet etmek için gece gündüz çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Tunç, terörle mücadelede şehitler verdiklerini ve çocukların huzurlu bir geleceğe kavuşması için çalışacaklarını ifade etti.

 • Xiaomi 15 Pro, dünyanın en yüksek ekran gövde oranına sahip telefon olacak
  18:20 Xiaomi 15 Pro, dünyanın en yüksek ekran gövde oranına sahip telefon olacak

  Çinli üretici Xiaomi'nin yeni modeli Xiaomi 15 Pro, sadece 0,6 mm kalınlıkta çerçevelere sahip olacak ve dünyanın en yüksek ekran gövde oranına sahip telefon olacak. Ayrıca, telefonun ultrasonik bir parmak izi sensörüne ve uydu iletişimine sahip olacağı ve ekim ayında tanıtılacağı söyleniyor. Xiaomi 15 ailesi, beklentileri karşılayacak mı, görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • Yapay zeka insan zekasından daha yaratıcı mı?
  18:20 Yapay zeka insan zekasından daha yaratıcı mı?

  Yapay zeka ile insan zekası arasında yapılan yaratıcılık testi, yapay zekanın insanlara göre daha yaratıcı çözümler bulduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, test sonuçlarıyla yapay zekanın insanlardan daha derinlikli düşünme yetisine sahip olduğunu gösterdi. Ancak yapay zekanın yaratıcı olabilmesi için insan girdisine ihtiyaç duyduğu belirtildi.

 • Fiat, Türkiye'nin ilk bağlanabilirlik uygulaması Fiat Connect'i duyurdu
  18:20 Fiat, Türkiye'nin ilk bağlanabilirlik uygulaması Fiat Connect'i duyurdu

  Fiat, Türkiye'deki otomotiv teknolojisi alanında büyük bir adım atarak Fiat Connect adını verdiği Türkiye'nin ilk ve en kapsamlı bağlanabilirlik uygulamasını geliştirdiğini duyurdu. Bu yenilik, müşterilere güvenlik, kolaylık ve ek hizmetler sunarak mobilite ve bağlantılı araçlar için yeni bir dönemi başlatıyor.

 • Bentley Motors, Miami'de lüks rezidans gökdeleni inşa ediyor
  18:20 Bentley Motors, Miami'de lüks rezidans gökdeleni inşa ediyor

  Bentley Motors, Miami'de yeni bir lüks rezidans gökdeleni inşa etme planlarını açıkladı. Proje, dört araba asansörü ve gökyüzüne uzanan camlı garajı dahil olmak üzere çarpıcı araba odaklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Bentley Residences, Miami'nin Sunny Isles Beach'teki okyanus kıyısında yer alacak ve 216 lüks daireye ev sahipliği yapacak. Projenin tamamlanması 2027 sonunda planlanıyor.

 • Erzurum'da düzenlenen Deaflympics'te alp disiplini kategorisinde madalyalar sahiplerini buldu
  18:20 Erzurum'da düzenlenen Deaflympics'te alp disiplini kategorisinde madalyalar sahiplerini buldu

  Erzurum'da düzenlenen 20. İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları'nda alp disiplini kategorisinde yapılan kombine süper dev ve kombine slalom yarışlarında madalyalar sahiplerini buldu. Avusturyalı ve Polonyalı sporcuların başarılı performanslarıyla altın, gümüş ve bronz madalyalar dağıtıldı.

 • Yapay Zeka Çıktılarında GPU yerine CPU Tercih Edilmeye Başlandı
  18:19 Yapay Zeka Çıktılarında GPU yerine CPU Tercih Edilmeye Başlandı

  Yapay zeka devrimi 2023 yılında gerçekleşti ve bu devrim, yapay zeka hızlandırıcı GPU'ların popüler hale gelmesini sağladı. Ancak Google'ın açıkladığı verilere göre, yapay zeka çıktılarında CPU kullanımı GPU kullanımının önüne geçti. Yapay zeka çıktılarının daha sağlıklı ve hızlı olması için CPU'lar tercih edilmeye başlandı. Bu tercihin nedenleri arasında CPU'ların çoklu işlemlerde daha başarılı olması, işlem hızının ve veriminin önemli olması, maliyetin düşük olması ve GPU birimlerine ulaşmanın zorlaşması yer alıyor. Bu durum, yapay zeka sunucularında yapay zeka işlemcilerinin tercih edilmesine yol açmıştır.


Advertisement