Oyunların Hayatımıza Geri Dönüşü Mümkün Mü?" Paneli - Son Dakika

Oyunların Hayatımıza Geri Dönüşü Mümkün Mü?" Paneli

22.02.2018 19:30
Oyunların Hayatımıza Geri Dönüşü Mümkün Mü?

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Oyun, insan gelişiminde çok önemli bir araç. Bizim ve çocukların yetişme tarzı da oyunlar üzerinde kurulu. Eğitim de zaten çoğunlukla oyun halinde verilirse, iyi bir eğitim oluyor.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Oyun, insan gelişiminde çok önemli bir araç. Bizim ve çocukların yetişme tarzı da oyunlar üzerinde kurulu. Eğitim de zaten çoğunlukla oyun halinde verilirse, iyi bir eğitim oluyor. Maalesef bugün eğitimde yaşadığımız sıkıntılardan biri de derslerimizi oyunlaştırarak mantığını çocuğa göre öğretemiyoruz. En basit anlatım, en zor anlatımdır. Basit anlatımı oluşturabilmek büyük bir akademik beceri gerektiriyor." dedi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Sultanbeyli Belediyesi'nce düzenlenen, "Oyunların Hayatımıza Geri Dönüşü Mümkün mü?" adlı panel, Beyazıt'ta Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi. Panelin açılışına katılan İstanbul Valisi Vasip Şahin, panelde konuşulan oyun konusunun başka bir kavram olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Oyun, insan gelişiminde çok önemli bir araç. Bizim ve çocukların yetişme tarzı da oyunlar üzerinde kurulu. Eğitim de zaten çoğunlukla oyun halinde verilirse iyi bir eğitim oluyor. Maalesef bugün eğitimde yaşadığımız sıkıntılardan biri de derslerimizi oyunlaştırarak mantığını çocuğa göre öğretemiyoruz. En basit anlatım, en zor anlatımdır. Basit anlatımı oluşturabilmek büyük bir akademik beceri gerektiriyor. Bugün matematik ya da fen bilimleriyle ilgili varsa gençler üzerinde bir korku ve bir fobi, bu onu oyunlaştıramadığımız ve oyunla anlatamadığımız içindir."

Geleneksel ve eski oyunlar tabiri konusuna değinen Şahin, "Geleneksel ve eski oyun tabirini kullanmak istemiyorum ama üstünü örttüğümüz bu oyunların, üstündeki perdeyi açmamız lazım. Hemen televizyonun birinde 5 numaralı kumandadan bizim küçük torun kumandaya basıyor, çizgi film izlemeye başlıyor. Eğer çocuk sizinle birlikte oynayabiliyorsa, hem sizinle arkadaş oluyor. hem de sizin vermek istediğiniz sevgiyi çok daha rahatlıkla alıyor. Hem de çocuğun yalnızlığını gidermiş oluyorsunuz." diye konuştu.

Konuşmanın ardından "Oyunların Hayatımıza Geri Dönüşü Mümkün mü?" adlı panelde, Oyun Sözü adlı kısa bir belgesel gösterildi. Panel, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz'ın oturum başkanlığında gerçekleşti.

Yılmaz, çok ilginç bir konu konuşmak için burada olduklarını dile getirerek, aslında çocukluğunu yaşamak için burada bulunduğunu söyledi. Herkesin çocukça bir masumiyete büyük ihtiyacı olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"İnsanın kendisine verileni nasıl, nerede kullandığı önemli. Oyunların hayatımızdan çekilmesinin neye mal olduğunu anneler, babalar, dedeler ve nineler olarak biz yaşlılar, çok iyi görüyor ve hissediyoruz. Aslında oyunlar hayattan çekiliyor mu? Yoksa oyunlar hayatta yer mi değiştiriyor? Çocuklarımızın hayatında yer alan oyunları kimler nasıl üretiyor? Bu değişim neye mal oluyor ve neye mal olacak? Ben de bir babayım 2 oğlum var. Gençler ve çocuklar için de bu oyunları konuşup ve üretmemiz lazım."

Panele konuşmacı olarak, Minika Çocuk-Minika Go Dergileri Yayın Danışmanı Erol Erdoğan, Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Gülçin Karadeniz, Uzman Klinik Psikolog Rukiye Karaköse ve Beykent Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şengül Öymen Gür katıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Oyunların Hayatımıza Geri Dönüşü Mümkün Mü?' Paneli - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Yerli koronavirüs aşısında gönüllülere ikinci doz uygulaması başladı Hekimoğlu Trabzon, Batuhan Karadeniz'in 3 gol attığı maçta Kayserispor'u eledi Eski takım arkadaşı, Maradona'nın Türkiye macerasını anlattı: İnanılmazdı İstanbul'da tedirgin eden görüntü! Cenazeler otobüsle taşındı Buket Aydın ve Emir Sarıgül bu kez kaçamadı! Aşıklar spor yaparken görüntülendi İstanbul'da laf attığı kadınlara bakarak mastürbasyon yapan sapık yakalandı Korona yasağını delen vatandaştan şaşırtan savunma: Adana'dan geldim, Adana'da yasak yok İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü