ST PETERSBURG - Putin, BDT'de güvenlik ve istikrara yönelik zorluk ve tehditlerin her yıl daha da arttığını söyledi - Son Dakika

ST PETERSBURG - Putin, BDT'de güvenlik ve istikrara yönelik zorluk ve tehditlerin her yıl daha da arttığını söyledi

26.12.2022 18:40

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında güvenlik ve istikrar konularındaki işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, "Maalesef başta dışarıdan olmak üzere bu alanlardaki zorluk ve tehditler her yıl daha da artıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında güvenlik ve istikrar konularındaki işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, "Maalesef başta dışarıdan olmak üzere bu alanlardaki zorluk ve tehditler her yıl daha da artıyor." dedi.

Putin, St. Petersburg'da BDT ülkelerinin devlet başkanlarının katıldığı geleneksel gayriresmi toplantıda konuştu.

BDT nezdinde işbirliğini artırmanın üye ülkelerin çıkarına olduğunu söyleyen Putin, "BDT'de işbirliğini derinleştirmenin halklarımızın çıkarına olduğuna, sosyo-ekonomik kalkınma sorunlarının daha etkin şekilde çözülmesine yardımcı olacağına ve bölgesel istikrar ve güvenliği güçlendireceğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Putin, BDT ülkeleri arasında güvenlik ve istikrar konusundaki işbirliğinin önemine dikkati çekerek, "BDT ülkeleri arasındaki ana işbirliği alanlarından birisi de ortak Avrasya bölgemizde güvenlik ve istikrarı korumaktır. Maalesef başta dışarıdan olmak üzere bu alanlardaki zorluk ve tehditler her yıl daha da artıyor ancak önemli olan işbirliğine hazır olmamızdır." diye konuştu.

Rusya ile BDT ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2022'nin 11 ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,6 artarak 81,5 milyar dolara çıktığını anlatan Putin, söz konusu hacmin yıl sonu itibarıyla 100 milyar dolara ulaşacağı umudunu paylaştı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Beyaz Saray: Şi ile Putin'in görüşmesi savaşın yakın zamanda biteceğine dair umut vermedi Beyaz Saray: Şi ile Putin'in görüşmesi savaşın yakın zamanda biteceğine dair umut vermedi Putin, Ukrayna'ya zayıflatılmış uranyumlu mühimmat gönderilirse gereken cevabın verileceğini söyledi Putin, Ukrayna'ya zayıflatılmış uranyumlu mühimmat gönderilirse gereken cevabın verileceğini söyledi Putin: 'Kolektif Batı nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında karşılık vereceğiz' Putin: 'Kolektif Batı nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında karşılık vereceğiz'

Son Dakika Güncel ST PETERSBURG - Putin, BDT'de güvenlik ve istikrara yönelik zorluk ve tehditlerin her yıl daha da arttığını söyledi - Son Dakika


Advertisement