Rum Yönetimi'nin 6'ncı lideri Hristofyas yaşamını yitirdi - Son Dakika

Rum Yönetimi'nin 6'ncı lideri Hristofyas yaşamını yitirdi

21.06.2019 22:16
Rum Yönetimi'nin 6'ncı lideri Hristofyas yaşamını yitirdi, System.String[]

KIBRIS Rum Yönetimi'nin eski lideri Dimitris Hristofyas (72), solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Güney Kıbrıs'taki hastanede, yaşamını yitirdi.

KIBRIS Rum Yönetimi'nin eski lideri Dimitris Hristofyas (72), solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Güney Kıbrıs'taki hastanede, yaşamını yitirdi.

Evli ve 3 çocuk babası olan Dimitris Hristofyas, solunum yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Güney Kıbrıs'taki hastanede yaşamını yitirdi. Hristofyas'ın ölümü, ailesi yakınları ve sevenlerini yasa boğdu. Gençlik yıllarından itibaren EDON ve AKEL'de aktif rol üstlenen Hristofyas, 1974 yılında Rusya'daki yüksek eğitimini tamamlayıp Kıbrıs'a döndü. Güney Kıbrıs siyasetinde aktif rol oynayan Hristofyas, AKEL Genel Sekreterliği ve milletvekilliğinin ardından, 22 Şubat 2008 tarihinde yapılan seçimde Rum Yönetimi Başkanı seçildi. Kıbrıs Rum Yönetimi'nin 6'ncı lideri olan Hristofyas Başkanlık görevini 28 Şubat 2013 tarihine kadar sürdürdü. Hristofyas, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin birleşme referandumunda 'hayır' oyu kullanmıştı.

AKINCI: ACILARINI PAYLAŞIYORUM

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Hristofyas'ın ölümüyle ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Uzun yıllar AKEL Genel Sekreterliği görevinde bulunmuş, Rum Yönetimi'nin eski liderlerinden Dimitris Hristofias'ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. En başta yaslı eşi ve ailesinin, AKEL camiasının ve Kıbrıs Rum toplumunun acısını paylaşırım."

'YOLDAŞIMI KAYBETTİM'

KKTC'nin 2'nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise "Sevgili yoldaşım Dimitris Hristofyas'ı kaybettik. En büyük rüyası, Kıbrıs sorununu, çözemeden, çözüldüğünü göremeden hayata veda etti. Çok üzgünüm. Eşine, evlatlarına, AKEL camiasına, yoldaşlarına, tüm Kıbrıslılara başsağlığı dilerim. Işıklar içinde uyusun, toprağı bol olsun" dedi.

RUM LİDERİ ANASTASIADIS: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUM

Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis de, Hristofyas'ın ölümünü büyük bir üzüntü ile öğrendiğini söyledi.

- Lefkoşa
Rum Yönetimi'nin 6'ncı lideri Hristofyas yaşamını yitirdi

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Rum Yönetimi'nin 6'ncı lideri Hristofyas yaşamını yitirdi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

26 Ocak'tan itibaren metrobüslerdeki kodlar yerine son istasyonun ismi yazacak Koronavirüse yakalanan çift, yoğun bakımda evlendi "Süt banyosu" görüntülerine ilişkin yargılanan iki sanığın 15'er yıla kadar hapsi istendi Beşiktaş'ta başörtülü öğretmeni darbeden saldırgana 2 bin TL para cezası kesildi Hasta yakınları güvenlik görevlilerine saldırdı, hastane bahçesi savaş alanına döndü Ivana Sert, sevgilisine aşkını ilan ederken yaptığıyla hem mide bulandırdı hem güldürdü Newport County kalecisi Tom King'in attığı gol, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi İnternette müstehcen yayın yapan 2 kadın yakalandı, hesap hareketlerindeki açıklamalar dikkat çekti: Video, show, sohbet...