'Karşılıklı yaptırımların Rusya ve Batılı ülkelerin ekonomisine zararı yüz milyarlarca dolar" - Son Dakika

'Karşılıklı yaptırımların Rusya ve Batılı ülkelerin ekonomisine zararı yüz milyarlarca dolar"

04.05.2021 21:10
'Karşılıklı yaptırımların Rusya ve Batılı ülkelerin ekonomisine zararı yüz milyarlarca dolar

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, karşılıklı yaptırımların Rusya ve Batı ülkelerine verdiği toplam zararın yüz milyarlarca dolar olduğunu ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, karşılıklı yaptırımların Rusya ve Batı ülkelerine verdiği toplam zararın yüz milyarlarca dolar olduğunu ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova katıldığı bir televizyon programında Rusya ve Batılı ülkeler arasındaki yaptırımları ele aldı. Zaharova, karşılıklı yaptırımların Rusya ve Batılı ülkelere verdiği toplam zararın yüz milyarlarca dolar olduğunu ifade ederek, "Karşılıklı yaptırım baskısının artması, hem Rus hem de Batı ekonomileri üzerinde karmaşık bir olumsuz etki oluşturuyor" dedi.

Zaharova, Rusya'ya uygulanan yaptırımların Rusya ile Batı arasındaki karşılıklı güveni baltaladığını ve ayrıca ilişkilerin normalleşme ihtimaline zarar verdiğinin altını çizdi. Yaptırımları ABD ve Avrupa tarafından bir "umutsuzluk hareketi" olarak nitelendiren Zaharova, "Batılı ülkeler, Rusya'nın kendi gelişme yolunu bağımsız olarak belirleme ve ortaklarla ilişkiler kurma hakkına sahip olduğu yeni gerçekliği tanımada başarısız oldular" dedi.

"RUSYA, DÜNYANIN ABD PARA BİRİMİNE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE EDİYOR"

Zaharova, Rusya'nın şu anda ekonominin dolarizasyonu için çabaladığını ve dünyanın ABD para birimine bağımlılığı ile mücadele ettiğini belirtti. Zaharova, yaptırımların başlatıcılarının istediği gibi Rusya'nın kendisini dünyadan kapatma niyetinde olmadığını, aksine her zaman tüm ülkelerle işbirliği yapacağını vurguladı.

RUSYA İLE BATILI ÜLKELER ARASINDAKİ KRİZ

Rusya ile Batılı ülkeler arasındaki ilişkiler, Ukrayna'da 2014'te meydana gelen darbenin ardından Ukrayna'nın özerklik ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti'ne karşı askeri operasyon başlattığı Donbas'ta daha da kötüleşti.

İlişkilerin kötüleşmesindeki bir diğer etken ise, yarımadada yapılan referandumun ardından Rusya'nın Kırım ile yeniden birleşmesiydi. Rusya, Ukrayna'nın iç işlerine, Batı ülkelerinde yapılan seçimlere ve siber saldırılara karışmakla suçlanıyor. Son gerginlik dalgası, Çekya'nın Rusya'nın özel servislerine 2014 yılında Vrbetica'daki bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya karıştığı yönündeki suçlamaları ve ardından diplomatların ve büyükelçilik personelinin karşılıklı olarak sınır dışı edilmesi oldu.

Öte yandan, Rusya tüm suçlamaları defalarca reddetti ve onları saçma, temelsiz ve uzak getirici olarak nitelendirdi.

(Ayperi Bekmırzayeva/İHA)

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika 'Karşılıklı yaptırımların Rusya ve Batılı ülkelerin ekonomisine zararı yüz milyarlarca dolar' - Son Dakika


Son Dakika

Televizyona çıkmak Elon Musk'a yaramadı! Söylediği sözler nedeniyle o günden beri 20 milyar dolar kaybetti Televizyona çıkmak Elon Musk'a yaramadı! Söylediği sözler nedeniyle o günden beri 20 milyar dolar kaybetti "Gazze'ye kara harekatı başlattık" diye İsrail ordusu, geri adım attı: Teyit edemeyiz Koronavirüs aşısı yaptırmayı teşvik etmek isteyen ABD, 8.5 milyon liralık piyango başlattı Koronavirüs aşısı yaptırmayı teşvik etmek isteyen ABD, 8.5 milyon liralık piyango başlattı BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze saldırı altındayken bale izleyip itidal çağrısını Twitter üzerinden yaptı BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze saldırı altındayken bale izleyip itidal çağrısını Twitter üzerinden yaptı Morgda görevli imam polislere keserle saldırdı: Gelin buraya öldüreceğim sizi Morgda görevli imam polislere keserle saldırdı: Gelin buraya öldüreceğim sizi ABD'de tamamen aşılanmış kişiler maske ve mesafe kurallından muaf olacak ABD'de tamamen aşılanmış kişiler maske ve mesafe kurallından muaf olacak Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Sofralardaki büyük tehlike! Bağışıklık sistemini perişan ediyor Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü Putin, BM Genel Sekreteri Guterres ile Filistin meselesini görüştü
Advertisement