Sahnelerin Meleği Ölümünün 74'üncü Yılında Anıldı - Son Dakika

Sahnelerin Meleği Ölümünün 74'üncü Yılında Anıldı

28.11.2013 11:48
Sahnelerin Meleği Ölümünün 74'üncü Yılında Anıldı, System.String[]

Melek Kobra, ölümünün 74'üncü yılında, Tiyatro Boyalı Kuş tarafından, Sahne Cihangir'de düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

1930'ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu, ünlü besteci Muhlis Sabahattin Ezgi'nin kızı, ünlü kadın bestecilerden Neveser Kökdeş'in yeğeni, Türkiye ve dünya güzeli Keriman Halis Ece'nin kuzeni, dublaj kralı olarak bilinen Ferdi Tayfur'un eşi Melek Kobra, ölümünün 74'üncü yılında, Tiyatro Boyalı Kuş tarafından, Sahne Cihangir'de düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Ünlü besteci Muhlis Sabahattin Ezgi'nin kızı, ünlü kadın bestecilerden Neveser Kökdeş'in yeğeni, Türkiye ve dünya güzeli Keriman Halis Ece'nin kuzeni, dublaj kralı olarak bilinen Ferdi Tayfur'un eşi Melek Kobra ölümünün 74'üncü yılında anıldı. Tiyatro Boyalı Kuş tarafından, dün akşam, Sahne Cihangir'de organize edilen geceye tiyatro eleştirmenleri ve oyuncular katıldı. Kobra'nın hayat hikayesini son oyunları Melek'le sahneye taşıyan Türkiye'nin ilk profesyonel feminist tiyatro topluluğu, sahneledikleri oyunla önemli bir sanatçının bilinmeyen ve bir döneme ışık tutan öyküsünün duyulmasına aracılık ettiler.

1930'ların tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Kobra'nın 74'üncü ölüm yıldönümü nedeniyle Sahne Cihangir'de gerçekleştirilen anma, saat 21:30'da başladı. Gecede Araştırmacı Gökhan Akçura'nın tesadüfen bir sahafta bulduğu ve Osmanlıcadan Türkçeye çevirerek kitaplaştırdığı Melek Kobra'nın hatıratından bazı bölümler okundu.

Aralık programı belli oldu

Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalışan ve sahnelere tüberküloz hastalığı nedeniyle, genç yaşta veda etmek zorunda kalan Melek Kobra'nın hayat öyküsünü Melek adıyla Rüstem Ertuğ Altınay oyunlaştırdı. Yönetmenliğini Jale Karabekir'in, dramaturjisini Nelin Dükkancı'nın üstlendiği tek kişilik oyunda Melek Kobra'ya başarılı oyuncu Yeşim Koçak can verdi. Daha önce Anna Karenina, Mutfak Söyleşileri, Marat Sade, Mefisto ve Martı gibi zor oyunların üstesinden başarıyla gelen Koçak, Melek'te sergilediği sahne performansıyla da tiyatro eleştirmenlerinden tam not aldı. Boyalı Kuş'un aralık ayı programı da belli oldu. Oyunu 06 Aralık Cuma, 16 Aralık Pazartesi, 27 Aralık Cuma günleri, saat 20.30'da, Sahne Cihangir'de 19 Aralık Perşembe günü de, saat 19.00'da, Boğaziçi Üniversitesi'nin kuruluşunun 150. yılı etkinlikleri kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu'nda izlemek mümkün.

PROGRAM:
06 Aralık Cuma, saat 20.30, Sahne Cihangir
16 Aralık Pazartesi, saat 20.30, Sahne Cihangir
19 Aralık Perşembe, saat 19.00, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu
27 Aralık Cuma, saat 20.30, Sahne Cihangir

Sahnelerin Meleği Ölümünün 74'üncü Yılında Anıldı

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Sahnelerin Meleği Ölümünün 74'üncü Yılında Anıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: Ataşehir'de Sibel Koçan'ın öldürüldüğü 3.3 milyon TL'lik gaspla ilgili 13 kişi gözaltına alındı 10:46 Son Dakika: Ataşehir'de Sibel Koçan'ın öldürüldüğü 3.3 milyon TL'lik gaspla ilgili 13 kişi gözaltına alındı Beşiktaş Yönetimi, Sergen Yalçın'a 35 milyon TL teklif etti 10:44 Beşiktaş Yönetimi, Sergen Yalçın'a 35 milyon TL teklif etti CHP'li vekilden olay olan iddia: Tarım Kredi Genel Müdürü 11, yardımcısı 5 maaş alıyor 10:33 CHP'li vekilden olay olan iddia: Tarım Kredi Genel Müdürü 11, yardımcısı 5 maaş alıyor
İngiliz basını, Milli Takım'ın EURO 2020 performansını ti'ye aldı 10:22 İngiliz basını, Milli Takım'ın EURO 2020 performansını ti'ye aldı Otomobil kontrolden çıkıp, bariyerlere saplandı: 1 ölü, 1 ağır yaralı 10:19 Otomobil kontrolden çıkıp, bariyerlere saplandı: 1 ölü, 1 ağır yaralı Ortak oldular! Çağatay Ulusoy ve Kıvanç Tatlıtuğ kendi şaraplarını üretecek 09:56 Ortak oldular! Çağatay Ulusoy ve Kıvanç Tatlıtuğ kendi şaraplarını üretecek
Esenyurt Polis Merkezi'nde yaşanan şüpheli ölümde, güvenlik amiri Birol Yıldırım'ın son görüntüleri ortaya çıktı 09:48 Esenyurt Polis Merkezi'nde yaşanan şüpheli ölümde, güvenlik amiri Birol Yıldırım'ın son görüntüleri ortaya çıktı Kabine, iki kritik gündemle bir araya geliyor: Pazar günü kısıtlaması ve maske şartı kaldırılacak mı? 08:20 Kabine, iki kritik gündemle bir araya geliyor: Pazar günü kısıtlaması ve maske şartı kaldırılacak mı?
Advertisement