Şair Mehmet Zeki Akdağ'ın Cenazesi Toprağa Verildi - Son Dakika

Şair Mehmet Zeki Akdağ'ın Cenazesi Toprağa Verildi

30.08.2018 15:16
Şair Mehmet Zeki Akdağ'ın Cenazesi Toprağa Verildi, System.String[]

İstanbul'da 89 yaşında hayata veda eden şair, yazar ve gazeteci Mehmet Zeki Akdağ, son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul'da 89 yaşında hayata veda eden şair, yazar ve gazeteci Mehmet Zeki Akdağ, son yolculuğuna uğurlandı.

Uzun süredir tedavi gören ve dün akşam saatlerinde evinde hayatını kaybeden Akdağ için memleketi Karaman'da tören düzenlendi. Yazar Mehmet Nuri Yardım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akdağ'ın son birkaç yıldır sağlık durumunun çok iyi olmadığını belirterek, cenazesinin bugün Karaman'ın Sarı Veliler ilçesi Göktepe Kasabasındaki Merkez Camisi'nden kaldırılarak öğle namazına müteakiben toprağa verildiğini söyledi.

Yardım, Akdağ'ın yazı hayatına değinerek, şunları kaydetti:

"Kendisi Hisar dergisi şairlerinden, Türk edebiyatında seçkin bir yere sahip olan bir sanatçıydı. Birçok dergide eserleri yayınlanmıştır. Şiirlerinde vatan sevgisi, tabiat sevgisi ve aşk duyguları hakimdi. Kendine özgü bir tarzı vardı. Milli ve manevi değerlere bağlı bir anlayışa sahipti. Aynı zamanda heceyi en iyi kullanan şairlerimizden birisidir."

Hayatı

Gazeteciliğe 1968 senesinde Milliyet gazetesinde başlayan Mehmet Zeki Akdağ, Akşam, Bayrak, Güneş, Yeni İstanbul, Son Posta, Hergün, Ortadoğu ve Ayyıldız gazetelerinde, muhabir, haber müdürü, yazı işleri müdürü ve genel yayın müdürü olarak görev yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi ve Gazeteciler Sendikası üyesi olan Akdağ, aynı zamanda Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatkarlar Vakfı kurucu üyesi oldu.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İstanbul Şubesi'nde bir dönem yönetim kurulu başkanlığı görevini de yürüten Akdağ, 1977 yılı Gazetecilik Araştırma Dalında "Yılın Gazetecisi" ödülüne layık görüldü.

Akdağ'ın şiirleri ise ilk olarak 1947'de yayınlanmaya başlayarak, eserleri Çınaraltı, Hisar, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Milli Kültür, Yeni Ufuklar, Türk Yurdu, Orkun, Ülkü, Doğu, Yücel, Erciyes, Köye Doğru, İvriz Kültür Dergisi, Yurt, Filiz, Çaba ve Çağrı dergilerinde okuyucuyla buluştu.

"Mızrap" adlı bir musiki dalında dergi de çıkaran Akdağ'ın 30'u aşkın şiiri bestelenerek, TRT repertuvarında yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından adı bir halk kütüphanesine de verilen Akdağ'ın şiir alanındaki bazı eserleri şöyle:

"Kırkikindi" (1967), "Dar Saat" (1973), "Uzun Hava" (1991), "Önce Şiir Vardı" (1999), "Yağmura Duran Bulut" (1999), "Boşa Çiğnemedim Yalan Dünyayı" (2003)

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Şair Mehmet Zeki Akdağ'ın Cenazesi Toprağa Verildi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İzmir'de meydana gelen depremin sesi ortaya çıktı! Dinleyenlerin tüyleri ürperiyor Kaybolan ineğini, kalçasına balta saplanmış olarak bulundu Depremi mavi ay mı tetikledi? 16 Kasım'ı işaret eden ünlü astrolog Aysun Koç'tan ürküten sözler 2000 yılına ait fotoğraf her şeyi ortaya çıkardı! Rıza Bey Apartmanı ile ilgili dehşete düşüren detay Depreme hazırlık toplantısında depreme yakalandılar İzmir'de yıkılan binada kullanan malzemeler kalitesiz çıktı Son Dakika! İzmir'de 23 saat sonra gelen mucize! Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarıldı 17 saat sonra kurtarılan İnci, enkaz altında böyle bekledi: Abla çok korkuyorum, elimi tutar mısın