Şanlıurfa ve Adıyaman'da Meyan Şerbeti Kuyruğu - Son Dakika

Şanlıurfa ve Adıyaman'da Meyan Şerbeti Kuyruğu

09.07.2013 23:32
Şanlıurfa ve Adıyaman'da Meyan Şerbeti Kuyruğu, System.String[]

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte meyan şerbeti iftar sofralarında yerini almaya başladı.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok hastalığa iyi geldiğine ve özellikle hazmı kolaylaştırdığına inanılan meyan şerbeti iftar sofralarında yerini almaya başladı. Satıcılar, poşetler içerisine doldurdukları meyan şerbetini iftar vaktine saatler kala satışa sunuyor. Şanlıurfa'da, onlarca vatandaş 63 yaşındaki Abdullah Çulha'nın ürettiği şerbetten almak için Sarayönü Mahallesi'ndeki işyerinin önünde toplanıp uzun kuyruklar oluşturuyor. Çulha, meyan köklerini büyük bir titizlik içerisinde temizleyip dev kazanlar içerisinde şerbete dönüştürürken, iftarlarını şerbetle açmayı geleneksel hale getiren vatandaşlar ise kuyrukta bekleyip 1 liraya aldıkları şerbetle evlerinin yolunu tutuyor.

Adıyaman'da da meyan şerbeti almak isteyen vatandaşlar iftar saati öncesi, şerbet satıcılarının önünde kuyruk oluşturuyor. İftar sofralarında özellikle tercih edilen içecek olan şerbetten almak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği satıcılardan Ercan Yetkin,1 litre şerbeti 1 lira karşılığı sattıklarını söyledi. Yetkin, özellikle hazmı kolaylaştırdığı için meyan şerbetinin Ramazan ayının vazgeçilmez içeceği olduğunu ve iftar sofralarında yerini aldığını ifade etti.

Şanlıurfa ve Adıyaman'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Şanlıurfa ve Adıyaman'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Şanlıurfa ve Adıyaman'da Meyan Şerbeti Kuyruğu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şanlıurfa ve Adıyaman'da Meyan Şerbeti Kuyruğu - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı