Şarbon Aşısı Geliştirme Çalışmaları - Son Dakika

Şarbon Aşısı Geliştirme Çalışmaları

Türkiye, Gürcistan, İngiltere ve ABD'den bilim adamlarının şarbon hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarına başladığı, projenin Türkiye koordinatörlüğüne Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim...

Şarbon Aşısı Geliştirme Çalışmaları, System.String[]

Türkiye, Gürcistan, İngiltere ve ABD'den bilim adamlarının şarbon hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarına başladığı, projenin Türkiye koordinatörlüğüne Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay'ın getirildiği bildirildi.

ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, yabancı akademisyenlerden oluşan grubun, şarbon hastalığına karşı yeni bir aşı geliştirme çabası içine girdikleri kaydedildi.

Projenin NATO'nun "Science for Peace and Security Programme" çerçevesinde desteklendiği belirtilen açıklamada, "Bu çalışmanın ana merkezi Gürcistan'ın başkenti Tiflis olarak belirlenmiştir. Projenin direktörlüğü Kardif Üniversitesi'nden Prof. Dr. Les Baillie tarafından yapılmakta. Türkiye koordinatörlüğüne ise ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay tarafından yürütülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Prof. Dr. Mehmet Doğanay da şarbon hastalığını sporlu bakteri türü

"Bacillus Anthracis"in oluşturduğuna dikkati çekerek, şunları anlattı:

"Bu bakteri dış çevre koşullarında son derece dayanıklı sporlar oluşturmaktadır. Bu ve birçok diğer özellikleri nedeni ile biyoterorizmde ön plana çıkan bir mikroorganizmadır. 2001 yılında ABD posta sistemi ile bu bakteri sporları dağıtılarak birçok insanı etkilemiş ve ölümlere yol açtığı görülmüştür. Ayrıca şarbon hastalığı, gelişmekte olan tarım ülkelerinde insanlarda ve hayvanlarda hastalık oluşturmaktadır. Bu projenin başarıya ulaşması durumunda dünyada bir çok insanın bu enfeksiyona karşı korunması sağlanmış olacaktır."

Muhabir: Orhan Canbulatel/ İsmail İçer

Yayıncı: Kemal Kaymak - KAYSERİ

YORUMLAR

Son Dakika

İçişleri Bakanlığı'ndan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması iddiasına yanıt: Sahte belgelere itibar etmeyin Muharrem İnce parti kurarsa ne kadar oy alır? Ünlü anketçi rakam verdi Kerem Bürsin ve Hande Erçel'in paylaşımları ikili arasındaki aşk dedikodularını güçlendirdi Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Parti kuracağı konuşulan İnce, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'la görüştü mü? İddialara canlı yayında yanıt verdi Dünyaca ünlü model Kate Moss, bikinili görüntülenmekten kurtulamadı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Arda Turan'dan imza sonrası ilk sözler! Profil fotoğrafını "66" ile değiştirdi Kıskançlık krizine giren genç, 8 yaşındaki kardeşini bıçaklayarak öldürdü Son Dakika: Türkiye Futbol Federasyonu'ndan F.Bahçe'ye harcama limiti yanıtı: Hiçbir kulübe farklı sistem uygulanmayacak