Son Dakika: Sosyal medya devi Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak - Son Dakika

Son Dakika: Sosyal medya devi Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak

18.01.2021 15:27

Son dakika: Facebook, Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı. Yapılan açıklamada, "Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik" denildi.

"Sosyal medya yasası" olarak bilinen kanun 1 Ekim 2020'de yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Türkiye'de günlük erişimi 1 milyonu geçen sosyal ağların ülkeye temsilci ataması gerekiyor. Daha önce VK, Google (YouTube) Tiktok, Dailymotion, LinkedIn Türkiye'ye temsilci atama kararı almıştı. Temsilci atama kararı alan son sosyal medya devi Facebook oldu.

Facebook'tan yapılan açıklama şöyle:

"Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook'a güveniyor.

Türkiye'de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

"İÇERİK KALDIRMA TALEPLERİNİN İNCELENME SÜREÇLERİNİ DEĞİŞTİRMİYOR"

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları'nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler'in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri'ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye'de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız."

Son Dakika: Sosyal medya devi Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak

Son Dakika Ekonomi Son Dakika: Sosyal medya devi Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Çiğ köfte acılı olduğu için genç çalışanı darbeden saldırgan işinden kovuldu Gecenin karanlığında denize atlayan alkollü kadın ekiplere zor anlar yaşattı Normalleşme için beklenen gün! Tüm gözler Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamada CHP'li Sancar'ın istifası ortalığı karıştırdı! Partide yeni skandal iddiaları art arda geldi Eski eşi tarafından sokak ortasında defalarca bıçaklanan kadın ağır yaralandı Şarkıcı Ceylan imajını yeniledi, görenler tanımakta zorluk çekti Koronavirüse yakalanan Selin Yeninci, yoğun bakıma kaldırıldı Caner Erkin, Fenerbahçe'nin kazandığı Trabzonspor maçı sonrası sosyal medyadan takım arkadaşlarını kutladı
23:53