Son dakika haber... Moritanya Cumhurbaşkanı Gazvani: "Moritanya, G-5 liderliğinde gerçekçi ve iddialı bir strateji... - Son Dakika

Son dakika haber... Moritanya Cumhurbaşkanı Gazvani: "Moritanya, G-5 liderliğinde gerçekçi ve iddialı bir strateji...

Son dakika haberlerine göre Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Vild el-Gazvani, ülkesinin Sahel G5 ülkeleri liderliğinde gerçekçi ve iddialı bir strateji benimsediğini söyledi.

Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Vild el-Gazvani, ülkesinin Sahel G5 ülkeleri liderliğinde gerçekçi ve iddialı bir strateji benimsediğini söyledi.

Gazvani, Moritanya resmi haber ajansına verdiği mülakatta, Moritanya'nın Sahel G5 dönem başkanlığının başından bu yana üye ülkelerin çalışmalarını destekleyecek diplomatik siyasi girişimleri cesaretlendirecek bir yol haritası ve gerçekçi ve iddialı bir strateji benimsediğini belirtti.

Gazvani, Sahel G5 ülkelerinin geldiği operasyonel seviyeden ve bu ülkeleri destekleyici girişimlerin artmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Moritanya Cumhurbaşkanı, Sahel Grubuna üye ülkelerin ortak güçlerinin manevra kabiliyetleri, ulusal güvenlik ve savunma kuvvetlerinin güçlendirilmesi, devlet otoritesinin bazı hassas bölgelerde geri kazandırılması ve kalkınma konularında üye ülkelerin desteklenmesinin önemine değindi.

G5 Sahel Gücü, Fransa'nın öncülüğünde Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer tarafından Afrika'nın Sahel bölgesinde terörle mücadele amacıyla 2014 Şubat'ta kurulmuştu.

Terör gruplarının yanı sıra uyuşturucu, silah ve göçmen ticaretine karşı 5 bin kişilik bir orduyla mücadele eden G5 Sahel misyonuna uluslararası camia da destek veriyor.

Son Dakika

13:41 38 derece ateşi olan eşini kabul etmeyen özel hastanelere isyan eden Umut Oğuz, soluğu devlet hastanesinde aldı 13:26 Merkez, TL zorunlu karşılıklara uygulanan faizi düşürdü 12:49 Son Dakika: Rus Meclisi'nden TBMM'ye çağrı: Ayasofya'yı müze olarak koruyun 12:41 TESK'ten elektrik faturalarında indirim talebi: Vatandaş ve esnaf sevindirilmeli 12:40 Hastaneden ambulans çalan genç: Ambulans şoförü olmak çocukluk hayalimdi 12:14 Gelibolu'da tarlaları yanan köylüler, oluşan manzara sonrasında büyük üzüntü yaşadı 11:55 Tatil için gittiği Rize'ye hayran kalan Gamze Özçelik, ev yaptırmaya karar verdi 11:33 Genç kız sosyal medyada feryat etti: Tecavüz edip öldüreceğini söyledi, savcılık serbest bıraktı 11:06 Yeni evlenen arkadaşına şaka yapmak isteyen 4 arkadaş, sosyal mesafeye uymadığı için 3.600 lira ceza yedi 10:48 Kusursuz vücuduyla büyüleyen Ebru Polat, fit kalmanın sırrını verdi 09:57 Fuhuş şebekesi, polise yakalanmamak için "makarna" gibi şifreli kelimeler kullanmış 09:28 Altın Kelebek Ödülü'ne layık görülen şarkıcı Emrah'tan yıllardır görüşmediği oğluna büyük ayıp 08:57 Erzincan'da 95 ülkeye ihracatı yapılan vişnenin hasadı başladı 08:16 15 Temmuz'da Erdoğan'ın yerini FETÖ'cülere söylediği için yargılanan 3 yaver, tahliye edildi 22:28 50'den az çalışanı olan tüm iş yerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurmak artık zorunlu hale geldi