Bakan Kurum: Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması için sunulan yasa teklifi komisyonda kabul edildi - Son Dakika

Bakan Kurum: Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması için sunulan yasa teklifi komisyonda kabul edildi

18.10.2020 18:24
Bakan Kurum: Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması için sunulan yasa teklifi komisyonda kabul edildi, System.String[]

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması, sıfır atık ve çevre dostu bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için TBMM'ye sunulan yasa teklifinin Çevre Komisyonu'nda kabul edildiğini açıkladı.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması, sıfır atık ve çevre dostu bisikletli ulaşımın yaygınlaştırılması için TBMM'ye sunulan yasa teklifinin Çevre Komisyonu'nda kabul edildiğini açıkladı.

Bakan Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AK Partili milletvekillerince TBMM'ye sunulan yasa teklifinin Çevre Komisyonu'nda kabul edildiğini açıkladı. Bakan Kurum, "Ülkemizde ilk kez Çevre Ajansı'nın kurulmasını sağlayan düzenlememiz ile atık toplama konusunda en verimli uygulamalardan, dünyada da yaygın olarak kullanılan Depozito İade Sistemi'nin etkinliğini tek bir merkezden, Çevre Ajansı'mızdan yöneterek artıracağız. Depozito İade Sistemi ile; yıllık 20 milyar adedi aşan içecek ambalajlarının atıkları daha temiz bir şekilde toplanacak, 3-4 yıl içerisinde atıkların yüzde 90'ı geri dönüşüme ulaştırılacak, her yıl en az 1 milyon ton ilave atığın oluşması önlenecek. Çevrenin korunmasına yönelik toplumsal duyarlılık ve farkındalık oluşturma misyonu bulunan Türkiye Çevre Ajansı'mız sıfır atık uygulamalarının yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütüp, ilgili paydaşlara destek vererek Sıfır Atık Proje'mize önemli bir katkı da sağlayacak. Çevre dostu ulaşım araçlarının kullanımının kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılmasını içeren yeni düzenlemeler elektrikli scooter'i yasal bir zemine kavuşturdu. Artık akan trafikte kullanılabilecek elektrikli scooteri, güvenli seyir için yaş ve hız sınırlamasına tabi olacak" dedi.

'MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN'"Teklifte Karayolları Trafik Kanununa dahil edilen bisiklet yolları ve belirlenen yerlere gürültü bariyeri inşası maddeleri ile 2023 yılına kadar ulaşmak istediğimiz 3 bin kilometre bisiklet yolu ile 60 bin metrekare gürültü bariyeri hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğiz" diyen Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Yasa teklifinin Çevre Kanunu'na ilişkin önemli düzenlemelerinde ise atık yönetim sorumlusu, motor yağlarının yönetimi, eko etiket ve çevre kirliliğinin önlenmesinde caydırıcı etkiye sahip idari para cezaları hususlarının kapsamlarını da genişletiyoruz. Çevrenin korunması ve kaynak verimliliği için Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerindeki Sıfır Atık ve tüm çevre projelerimizin ardından yeni düzenlemelerin geleceğimize daha iyi bir dünya bırakma hedefimizde önemli bir kilometre taşı olacağına inanıyorum. 'Yaşanabilir Çevre' hedefimiz dahilinde geliştirilen düzenlemenin Çevre Komisyonu'ndan geçtiği gibi yakın zamanda TBMM Genel Kurulu'ndan da geçerek yasalaşmasını ümit ediyor, başta milletvekillerimiz olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Milletimize hayırlı olsun."


Bakan Kurum: Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması için sunulan yasa teklifi komisyonda kabul edildi
Bakan Kurum: Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması için sunulan yasa teklifi komisyonda kabul edildi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Bakan Kurum: Türkiye Çevre Ajansı'nın kurulması için sunulan yasa teklifi komisyonda kabul edildi - Son Dakika


Son Dakika

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Dağlık Karabağ'daki çatışmanın tarafı değiliz İngiliz golcü Welbeck, F.Bahçe'nin 1,5 milyon liralık teklifini reddetti Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Polis, intihara kalkışan genci bir anlık dalgınlığından yararlanarak kurtardı Tartıştığı eşini silahla yaralayan koca, küçük kızıyla kendini eve kapattı Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Mahkeme fotoğraftaki 'Buket' detayını delil saydı, tacizci komşu 10 yıl hapis yatacak