İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı - Son Dakika

İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı

10.05.2021 22:09

İsrail güçlerinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da gerçekleştirdiği saldırıların, işgalci hükümetin kutsal kent üzerindeki hakimiyetini gösterme, aynı zamanda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oy kaygısıyla Yahudi yerleşimcilerin memnuniyetini kazanma çabasının bir sonucu olduğu ifade ediliyor.

İsrail'in Filistin'de Mescidi Aksa'yı ve sivilleri savaş uçakları ile hedef alan saldırılarını uzmanlar yorumladı. Uzmanlar, yaşananlara anlık olaylar olarak bakılmaması gerektiğini bilakis bunların Kudüs üzerinde verilen bir "egemenlik" savaşı olduğu görüşünü savunuyor.

"KENTE HAKİM OLMA SAVAŞI"

Filistinli yazar Muhammed Ebu Allan AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in, Kudüs üzerindeki hakimiyetini pekiştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmadığını söyledi. "Şam Kapısı ve Şeyh Cerrah'taki olaylar İsrail siyaseti için yeni değil bilakis bunlar işgalin ilk yıllarından beri yaşanıyor." diyen Ebu Allan, Kudüs'teki olayların kente hakim olma savaşı olduğunu vurguladı.

Ebu Allan, işgalciyi zor duruma sokan şeyin, yaşanan olayların, Kudüs üzerindeki "egemenlik" ibaresinin kırılganlığını göstermesi olduğunu kaydetti.

"NETENYAHU, KENDİSİNİ İSRAİL'İN KURTARICISI OLARAK GÖSTERMEK İSTİYOR"

Siyasi analist ve gazeteci Nevaf el-Amir ise İsrail'in gerilimi tırmandırmasının ardında yatan sebebi, "Netanyahu'nun, hükümet içindeki varlığını muhafaza etmek ve hakkındaki yolsuzluk davaları nedeniyle başını yargının giyotinine teslim etmemek için Yahudi yerleşimcilerin rızasını kazanma çabası" olarak değerlendirdi.

Amir, "Netanyahu, daha fazla oy toplamak ve radikal sağa kendisini İsrail'i kurtaran kişi olarak göstermek için yerleşimcileri kullanıyor." dedi.

"İSRAİL GERİLİM OLMADAN YAŞAYAMAZ"

Filistinli gazeteci, şöyle devam etti: "İsrail gerilim olmadan yaşayamaz. Her defasında yeni düşmanlar oluşturarak kendi toplumuna, hedef tahtasında olduklarını göstermeye çalışıyor ama başarılı olamıyorlar."

Amir, olayların gidişatıyla ilgili "Netanyahu kendisinden beklenen oku attı. Ok artık yaydan çıktı. Dolayısıyla polislerin sokaklardan çekilmesi gerilimi sona erdirmeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

"İSRAİL, YAHUDİ YERLEŞİMCİLERİN EMRİYLE HAREKET EDİYOR"

Fetih Hareketi Devrim Konseyi Üyesi Hatim Abdulkadir ise tırmanan gerilimin nedeninin, Yahudilerin kutladığı ve önce rotası değiştirilen sonra da iptal edilen "Kudüs Günü" kapsamındaki bayrak yürüyüşü olduğunu savundu.

Güvenlik uzmanı Yusuf eş-Şerkavi de İsrail hükümetinin Yahudi yerleşimcilerin emriyle hareket ettiğini belirtti.

Şerkavi, Kudüs'te yaşananların Filistin meselesine kaybettiği itibarı geri kazandırdığını vurguladı.

İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı
Son Dakika: Meclis'te grubu bulunan 5 partiden İsrail'e ortak kınama İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Gazze'deki direniş gruplarına tehdit: Roket saldırılarına çok güçlü karşılık vereceğiz Son Dakika: İsrail, hava saldırısıyla Gazze'yi hedef aldı: 9'u çocuk 20 ölü

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı - Son Dakika


YORUMLAR (27)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika

Kayıp adam silahla vurulmuş halde bulundu! 10 gün sonra evleniyordu 15:26 Kayıp adam silahla vurulmuş halde bulundu! 10 gün sonra evleniyordu Kritik NATO Zirvesi başlıyor! İlk temas Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasında gerçekleşti 15:18 Kritik NATO Zirvesi başlıyor! İlk temas Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasında gerçekleşti Ünlü besteci ve keman virtüözü Selçuk Tekay düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı 15:00 Ünlü besteci ve keman virtüözü Selçuk Tekay düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı
Rafet El Roman'ın babası, uykusunda yaşamını yitirdi 14:35 Rafet El Roman'ın babası, uykusunda yaşamını yitirdi İzmir'in Çernobil'i tehlike saçmaya devam ediyor! Radyasyon değeri normalden 7 bin 291 kat fazla 14:32 İzmir'in Çernobil'i tehlike saçmaya devam ediyor! Radyasyon değeri normalden 7 bin 291 kat fazla AK Partili Fakıbaba, Bakan Koca'yı Şanlıurfa ile ilgili eleştirdi: 2 yıldan beri anlatmaya çalışıyorum, sağlık sistemi iyi yönetilmiyor 14:17 AK Partili Fakıbaba, Bakan Koca'yı Şanlıurfa ile ilgili eleştirdi: 2 yıldan beri anlatmaya çalışıyorum, sağlık sistemi iyi yönetilmiyor
Netanyahu koltuğu bırakamadı! 12 yıl oturduğu başbakanlık koltuğundan uyarılarak kaldırıldı 13:50 Netanyahu koltuğu bırakamadı! 12 yıl oturduğu başbakanlık koltuğundan uyarılarak kaldırıldı Son dakika: NATO Liderler Zirvesi'nde Erdoğan'la bir araya gelen Macron'dan ilk açıklama geldi: Ortak stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım 13:26 Son dakika: NATO Liderler Zirvesi'nde Erdoğan'la bir araya gelen Macron'dan ilk açıklama geldi: Ortak stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım
Advertisement