Son Dakika! Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ'da barış gücü sadece Rus askerlerden oluşacak (Türk askeri olmayacak) - Son Dakika

Son Dakika! Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ'da barış gücü sadece Rus askerlerden oluşacak (Türk askeri olmayacak)

10.11.2020 11:20

Son dakika! Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki yapılan anlaşma gereğince, Rusya barış güçleri Dağlık Karabağ bölgesine gitti. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dağlık Karabağ'da sadece Rus ordusunun bulunacağı duyuruldu. Bu açıklama doğrultusunda Türkiye'nin bölgeye asker göndermeyeceği sonucu ortaya çıktı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ krizine ilişkin yapılan anlaşma kapsamında Moskova saatiyle 00:00'dan itibaren ateşkes ilan edildiğini bildirdi. Anlaşma çerçevesinde, Rusya barış güçlerinin bulunduğu sekizinci Il-76 Ulyanovsk'tan Dağlık Karabağ'a gitti.

LAÇIN KORİDORUNDA BULUNACAKLAR

Anlaşma çerçevesinde, Dağlık Karabağ'da temas hattında ve Laçın koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker ile 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak. Rus barış gücü, Ermenistan ordusunun geri çekilmesine bağlı olarak bölgede yerleşecek.

Son Dakika! Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ'da barış gücü sadece Rus askerlerden oluşacak (Türk askeri olmayacak)

RUSLAR 5 YIL BÖLGEDE KALACAK

Yapılan anlaşma kapsamında açıklamada bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ'da 5 yıl boyunca bulunacağını ve taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceği aktarıldı.

DAĞLIK KARABAĞ'DA SADECE RUSYA ASKERİ OLACAK

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan son açıklamada bölgede sadece Rusya barış güçlerinin bulunacağı vurgulandı. Bu açıklama kapsamında Türkiye'nin bölgeye asker gönderemeyeceği sonucu ortaya çıktı.

ALİYEV TÜRKİYE'NİN DE GÖREV ALACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, çatışmalar süresince verdiği destek dolayısıyla teşekkür ederek "Bugünkü bildiride, Rusya ve Türkiye'nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle yeni bir format yaratıyoruz." ifadelerini kullandı.

Son Dakika! Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ'da barış gücü sadece Rus askerlerden oluşacak (Türk askeri olmayacak)

Son Dakika Dünya Son Dakika! Rusya Dışişleri Bakanlığı: Karabağ'da barış gücü sadece Rus askerlerden oluşacak (Türk askeri olmayacak) - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Bankalar Birliği anlaşmasıyla Galatasaray'ın kasasına 250 milyon TL girdi Bostancı'da Rus kadın doğuştan engelli köpeği 3 yerinden bıçakladı "Mesut marka değerini artırır" diyen Nihat Özdemir'den harcama limiti sözleri: Hiçbir kulüp aşamaz Güne düşüşle başlayan dolar 7,43'ten işlem görüyor Donald Trump'tan görevi bırakmasına saatler kala 143 kişi için af ve ceza indirimi kararı Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Gündemde kısıtlamaların esnetilmesi ve aşılama uygulaması var Evladını arayan anne, duydukları karşısında yıkıldı: Kızına şu an tecavüz ediyorum Zeytin yaprağının koronavirüsü parçaladığı bilimsel olarak ortaya kondu