Son Dakika Haberleri: Su kaçağı Tespiti ve Tamiri Kabusunuz Olmaktan Çıkıyor

Su kaçağı Tespiti ve Tamiri Kabusunuz Olmaktan Çıkıyor

7 ay önce İlandır

Su kaçağı dendiğinde aklınıza duvarların kırılması, parkelerin sökülmesi, birkaç gün boyunca evinizin toz duman içinde kalması mı geliyor?

Su kaçağı Tespiti ve Tamiri Kabusunuz Olmaktan Çıkıyor, System.String[]

Tüm bu pislikten kurtulmak için harcayacağınız para uykularınızı mı kaçırıyor?- Endişeleriniz sizi sarı duvarlar, rutubet, pis kokular, giderek artan su faturaları ile yaşamaya mı itiyor? Oysa su kaçağı tespiti konusunda son dönemde geliştirilen teknolojik cihazlar endişe edeceğiniz durumları ortadan kaldırıyor. Artık tespit cihazları ile kırmadan, dökmeden 15 dakika içinde sızıntının kaynağını bulmak mümkün. Üstelik son derece hassas çalışan bu cihazlarla noktasal su sızıntısı tespiti ile yalnızca kaçağın olduğu bölgede onarım yapılarak eviniz, paranız ve zamanınız size kalıyor.

Su Kaçağı Nedir?

Temiz kullanım suyuna erişim ve atık suyun yaşam alanımızı hijyenik bir şekilde terk etmesi sağlığımız açısından son derece önemlidir. Bu nedenle binalardaki sıhhi tesisat en çok dikkat edilmesi gereken alt yapı sistemlerinden biridir.

Sıhhı Tesisat:

- Temiz su kaynağından kullanım yerlerine su ulaşmasını sağlayan temiz su tesisatı,

- Kullandığımız suların kanalizasyonlara akıtılmasını sağlayan atık su tesisatı,

olmak üzere iki temel boru hattından oluşan alt yapı sistemidir.

Bu sistemlerde kullanılan herhangi bir boruda çatlama, delinme, kırılma vb. taşıdığı suyun dışarı sızmasına neden olarak su kaçağı oluşturur.

Öncelikle su sızıntısı meydana gelmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır:

- Sıhhi tesisat uygulaması profesyonellerce son derece titiz bir şekilde yapılmalıdır.

- Malzeme seçimi ve montajı kullanım alanına göre yapılmalı, ucuz malzemeye kaçılmamalıdır. Temiz su tesisatı ve pis su tesisatı farklı özelliklere sahiptir. Uygulamalar mutlaka kullanılan ürünlerin imalat ve kullanım kılavuzu doğrultusunda yapılmalıdır.

- Boruların mekanın dışına uzanan bölümlerinde sıcaklık farkı, araç trafiği vb. göz önünde bulundurularak ek önlemler alınmalıdır.

- Tesisatın montajının ardından, boruların üzeri doldurulmadan mutlaka su kaçağı testi yapılmalıdır.

Su Kaçağının Nedenleri

- Yanlış boru seçimi,

- Kalitesiz malzeme kullanımı,

- Sıhhi tesisat montajı sürecinde yapılan hatalar,

- Su Borularının dışardan darbe alması,

- Uzun süre açılmayan tıkanıklıklar,

- Şehir su hattında kısa sürede basınç farkı yaşanması, yüksek basınç,

- Paslanma,

Yukarıda sayılan nedenler genel olarak uygulama ya da kullanım hatalarından kaynaklanmaktadır. Uygulama, bakım ve kullanımın gerektirdiği gibi yapılarak su tesisatının ömrü uzatılabilse de su boruları yıllar geçtikçe yıpranacak ve deforme olacaktır. Bu nedenle belli aralıklarla su tesisatı değiştirilmediği sürece tıkanmalar, çatlamalar ve dolayısıyla su sızıntısı gerçekleşmesi neredeyse kaçınılmazdır.

Su Kaçağı Anlamanın Yolları

- Duvarlarınızda kabarma, dökülme, su kabarcıkları mı var?

- Tavanlarınızda ıslaklık ya da sarı lekeler mi görüyorsunuz?

- Bir yerlerden küf kokusu ya da rutubet kokusu mu geliyor?

- Su vanası ya da tüm musluklar kapalı olduğunda dahi su tesisat sayacı çalışmaya devam mı ediyor?

- Su faturalarınız beklentinizin üzerinde mi gelmeye başladı?

- Çamaşır ve bulaşıklarınız yeterince temizlenmiyor mu?

Evinizde ya da işyerinizde bu durumları gözlemliyorsanız mutlaka su kaçağı tespiti için Özeniş Tesisat'ı arayın.

Su Kaçağı Tespit Ettim, Tamir Ettirmek Zorunda Mıyım?

Su kaçakları, özellikle atık su tesisatında meydana gelen sızıntılar önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Küçük bir çatlak onarılmaz ise basınç ile birlikte zamanla büyüyebilir. Benzer şekilde yaşanan küçük bir tıkanıklık açılarak gerekli bakım işlemi yapılmazsa basınç ile çatlaklara ve delinmelere neden olabilir.

Su kaçağı ortadan kaldırılmadığı sürece,

- Duvarlarınızda renk değişimleri ve dökülmeler yaşanabilir.

- Evinizdeki koku artarak yayılır.

- Gereksiz yere daha fazla su faturası ödersiniz.

- Pis su tesisatı içinde meydana gelen sızıntı sağlık sorunlarına neden olabilir.

- Haşerelerin üreyebileceği ortamlar meydana gelebilir..

Yukarıda bahsedilen nedenlerle, su sızıntısı şüphesi duyduğunuzda mutlaka profesyonel bir su kaçağı firması ile iletişime geçmelisiniz.

Su Kaçağı Tespit Etmek Artık Çok Kolay

Su kaçağı tespiti için öncelikle kaçağının yeri tespit edilmelidir. Geliştirilen teknolojik cihazlar sayesinde noktasal su sızıntısı tespiti artık çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Cihazla su kaçağı tespiti diğer yöntemlere göre çok avantajlıdır. Su kaçağı tespit cihazı ile;

- Kırmadan su kaçağı tespiti yapılır. Onarım için ekstra masrafı düşünmezsiniz.

- Su kaçağı yerinin bulma saatlerinizi almaz. Yalnızca 15 dakika içinde sızıntının yeri tespit edilir.

- Su sızıntısının yeri noktasal olarak tespit edildiği için, onarım çok küçük bir alanda yapılabilir.

- Güvenlidir.

- Maliyeti düşüktür.

Su Kaçağı Bulan Cihazlar

Yukarıda sayılan avantajları nedeniyle makineyle su kaçak tespiti gün geçtikçe yaygınlaşmakta, cihazla su kaçağı bulan firmalarsayıca artmaktadır.

Su kaçağı çeşitli maddelerin yayılmasından yararlanılarak bulunabilir:

- Ses

- Su

- Isı

- Koku

Bunların yanında görüntüleme teknolojileri de sızıntının yerinin doğru tespiti için kullanılmaktadır.

Kullanılan cihazlar su sızıntısının meydana geldiği boru hattına göre farklılık gösterebilir.

Akustik dinleme yöntemi ve kamera görüntüleme yöntemi su kaçağı tespit etmek için en çok kullanılan yöntemlerdir. Dinleme yöntemi daha çok temiz su hatlarında kullanılırken, atık su hatlarında ise görüntüleme yöntemi tercih edilir.

Akustik Dinleme Yöntemi:

Temiz su tesisatı içinde yer alan borularda meydana gelen su kaçağının yerini tespit etmek için kullanılır. Diğer yöntemlere göre daha hızlı, etkin ve düşük maliyetlidir.

Kamera Görüntüleme Yöntemi:

Atık su tesisatı içinde yer alan borularda meydana gelen su kaçağının yerini tespit etmek için kullanılır. Çok sık olmasa da diğer alanlarda meydana gelen sorunlar için de kullanılabilir.

Kırmadan su kaçağı tespiti için kullanılan iki yöntemin yanında, daha az kullanılan ve yardımcı yöntemler olarak tanımlanabilecek yöntemlerle de mevcuttur:

- Nem Ölçme Yöntemi: Duvar ve zemin aralarında ıslanmış bölgelerin nem seviyesi bir nem ölçer tarafından ölçülerek sızıntı olup olmadığı tespit edilir.

- Gaz İzleme Yöntemi: Basınçlı bir gazın tesisat borularının içine verilmesi ve kokunun çıktığı yere göre sızıntının nerede olduğunun tespit eden yöntemdir.

- Boyalı su yöntemi: Renklendirici boyaların atık su giderlerine verilmesiyle uygulanan yöntemdir. Tespit için birkaç kez tekrarlanması gerekir. Etkili bir yöntem değildir.

Firmalar genel olarak iç mekanlarda su kaçağı tespiti hizmeti vermektedir.

Dış mekanda su kaçağı tespiti

Daha zor ve profesyonellik isteyen bir iştir. Bu nedenle toprak altında oluşan su sızıntısını bulmak üzere hizmet veren firma sayısı azdır.

Kırmadan su kaçağı tespit işlemi tespit cihazları ile oldukça kolay yapılsa da bu işlemlerini profesyonel bir firma tarafından yapılması oldukça önemlidir.

- Su sızıntısı tek bir borudan kaynaklı olmayabilir. Mekanın her yeri titizlikle incelenmelidir.

- Hangi cihazın ne zaman ve nasıl kullanılacağının bilinmesi gerekir.

- Cihazlar son derece hassastır. Bakım işlemleri zamanında ve düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

- Su kaçağı bulunduğunda tamiri de yapılmalıdır.

Son olarak, su kaçağı tespiti yalnızca bir tespit ve onarım işlemi değildir. Kaçağın nedenin doğru tespiti de bir daha yaşanmaması için önemlidir. Örneğin eski, yıpranmış binalarda zamana bağlı gerçekleşen kaçaklarda su tesisatının tamamen yenilenmesi gerekebilir. Bu yüksek bir maliyet olduğu için güvenilir bir tesisatçı ile çalışmak gereklidir.
Derecik'te PKK'lıların Gönderdiği Patlayıcı Yüklü Drone, Vurularak Düşürüldü Safiye Soyman, Duş İtirafıyla Hayranlarının Midesini Bulandırdı! Seçime 5 Gün Kala Son Anket! 2 Büyükşehir El Değiştiriyor