Sultan Tunç'tan Workshop ve Parti - Son Dakika

Sultan Tunç'tan Workshop ve Parti

20.10.2011 12:10
Sultan Tunç'tan Workshop ve Parti, System.String[]

Tunç, workshop'un ardından, aynı gün saat 22:00'de yine Babylon'da düzenlenecek partide kendisine eşlik edecek sürpriz sanatçılarla performans sergileyecek.

Goethe Enstitüsü, Türkiye ve Almanya'nın 30 Ekim 1961 tarihinde imzaladığı İşçi Alımı Anlaşması'nın 50. yılı nedeniyle, 25 Ekim, Salı günü saat 13:00'te Babylon'da, Almanyalı Türk "rap"çi ve "hiphop" yapımcısı Sultan Tunç ve DJ Release'le bir workshop düzenliyor.

"Hiphop", Almanya'da 2. ve 3. nesil Türk gençleri arasında kendilerini ifade etme aracı olarak öne çıkan bir müzik türü. Almanya doğumlu "hiphop" sanatçısı Sultan Tunç ve DJ Release (Sabrina Setlur, Glashaus ve Xavier Naidoo'nun DJ ve yapımcısı), 25 Ekim Salı günü saat 13:00'te Babylon'da bir "hiphop" workshop'u düzenliyorlar.

Workshop'ta, Sultan Tunç ve DJ Release; İstanbullu gençlere kuramsal ve pratik olarak "hiphop"u anlatacaklar. "Hiphop" tarihinin farklı biçimlerinin yanı sıra, "break dance", "rap", "Freestyle" ve DJ'lik öğrenecek olan gençler, bu kuramsal bilgileri pratiğe geçirerek en sevdikleri şarkıları "rap" yaparak söyleme, kendi şarkılarını besteleme, kayıt tekniklerini öğrenme ve dans yeteneklerini geliştirme imkanına sahip olacaklar. Workshop'a katılanlar arasından seçilecek gençler, çalışmalarını; 26 Ekim Çarşamba günü saat 15:00'te Sirkeci Garı'nda gerçekleşecek Ayben ve Microphone Mafia konserinin ön programı olarak sergileyecekler.

Sultan Tunç, saat 22:00'den sonra Babylon'da verilecek partide ise DJ Release ile birlikte müzik setinin arkasına geçip yeni albümü, "Lost in Europe"dan parçalar çalacak. Tunç'a partide Berlin ve İstanbul'dan Özay Fecht (Istanbul/Berlin), DJ Release (Frankfurt) ve Sulukule Gençlik Orkestrası eşlik edecek.

Türkiye'de ve doğum yeri olan Almanya'da yaşayan "hiphop" sanatçısı Sultan Tunç, bugün Türkiye'nin en yaratıcı "rap"çileri ve "hiphop"çuları arasında yer alıyor. 2003 yılında çıkan ilk albümü "Saygı Değer Şarkılar", Hürriyet gazetesi tarafından "Türkiye'de çıkan en iyi "hiphop" albümü" olarak değerlendirilmişti.

Tunç, Almanya'da doğup büyüyen bir Türk olarak, özgeçmişindeki bu çeşitliliği müzikal anlamda kullanmayı da başarmış. Tunç'un müziğinde oryantal gamlar, elektronik ritimlerle kesişiyor ve bu bütün, "soul", "rock", "reggae" ve "ragga" ile zenginleştiğinde ortaya sıra dışı bir akustik karışım çıkıyor. Tunç'un şarkı sözleri, Public Enemy'nin "break"lerinden, Hacı Bektaşi Veli'nin felsefi öğretilerine uzanıyor. Bu nedenle, Sultan Tunç'un yaptığı rap müziğinin, gangster klişeleriyle uzaktan yakından alakası yok. Sanatçı için "hiphop" sadece müzikal bir ifade biçimi değil, aynı zamanda politik konuların dile getirildiği bir araç.

Tunç'un 90'lı yıllarda belediyeler ve okulların katkısıyla ilk kez büyük kentlerde düzenlendiği hiphop workshopları büyük ses getirmişti. Bu çalışmalardan, halen büyük kentlerde bağımsız çalışmaya devam eden "HipHop Mobil" doğdu.

1991'den bu yana müzik yönetmenliği, aranjörlük ve Dorian Gay, Cooky's ve Sven Väth'in kurduğu Cocoon Club gibi Frankfurt diskoteklerinde düzenli olarak müzik yapan DJ Release, Glashaus grubuyla birlikte başarılı Almanya turneleri gerçekleştirdi. Sabrina Setlur'a televizyon programları ve konserlerinde DJ olarak eşlik etti ve Xavier Naidoo, Eko Fresh ve Söhne Mannheims'la birlikte çalıştı.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Sultan Tunç'tan Workshop ve Parti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kırmızı Oda'da rol alan Sema Keçik'in 2 yıl önce kendisinden 25 yaş küçük oyuncuyla aşk yaşaması yeniden gündem oldu Işıkları sökülüp, çeşmesi kırılan 600 yıllık Şahmelek Camii'ni talan edenler geride sadece bir kasket bıraktı Dağlık Karabağ'da hezimete uğrayan Paşinyan, sınırdaki altın madeni için Putin'den yardım istedi Kahramanmaraşlı emekli asker, yaptığı doğal ilaçla koronavirüsten korunuyor Yönetmen yardımcılığını bırakan genç kadın, memleketine dönerek annesiyle ejder meyvesi üretimine başladı Uzun süredir ortalarda görünmeyen Bekir Bozdağ, yanlış paylaşımıyla haber oldu İlginç hırsızlık: Soydukları marketten çelik kasayla birlikte 251 adet çikolata çaldılar "Partilerde abartıldığı kadar bir şey yok" diyen Buse İskendereoğlu da koronavirüse yakalandı