Suriye'deki İç Savaş - Son Dakika

Suriye'deki İç Savaş

06.07.2015 16:54
Suriye'deki İç Savaş

Suriye'nin başkenti Şam'ın rejim güçleri tarafından uzun süredir kuşatma altında tutulan Doğu Guta bölgesinde halk, zor şartlara rağmen ramazan geleneklerini yaşatıyor.

Suriye'nin başkenti Şam'ın rejim güçleri tarafından uzun süredir kuşatma altında tutulan Doğu Guta bölgesinde halk, zor şartlara rağmen ramazan geleneklerini yaşatıyor.

Suriye rejimine bağlı güçlerin 2 yıldan uzun süredir kuşatma altında tuttuğu Doğu Guta bölgesindeki Kefer Batna semtinde, eskiden olduğu gibi sokaklarda ramazana özel içecekler satılıyor.

AA muhabirine konuşan satıcı Muhammed el-Bihiş, abluka altında olmaları nedeniyle, bu ramazanın öncekilerden daha farklı geçtiğini söyledi.

Elektrik kesintisi nedeniyle buzdolapları çalışmadığı için kalıp halinde buz sattıklarını anlatan Bihiş, "Yemeklerimiz biraz değişti. Kuşatma altında olduğumuz için ne olursa onu yiyoruz. Çoğunlukla, bakla, humus, pilav var. Pirinç bulunuyor hamdolsun. Bezelyeli pilav, patatesli pilav ne olursa yapıyoruz" dedi.

Kefer Batna sakinlerinden Eymen Küçük, "Ramazan, Doğu Guta'da hala yerini muhafaza ediyor. Halk, her an bombalanabilecekleri ihtimalinin endişesine kapılmadan akşamları kahvehanede toplanıyor. En önemlisi de Esed rejiminin yönetimi altında değiliz. Bu en büyük teselli" diye konuştu.

Esed rejimine bağlı güçlerin 2 yıldır kuşatmasında olan Doğu Guta'ya insani yardımların ulaştırılamaması nedeniyle açlıktan ve soğuktan ölümler yaşanmıştı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut'tan Suriye açıklaması Açıklaması AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut'tan Suriye açıklaması Açıklaması İçişleri Bakanlığından, 'Türkiye'nin göç politikasına' ilişkin videolu paylaşım İçişleri Bakanlığından, 'Türkiye'nin göç politikasına' ilişkin videolu paylaşım Antalya'da yakalanan terörist tutuklandı Antalya'da yakalanan terörist tutuklandı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suriye'deki İç Savaş - Son Dakika


Advertisement